logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Slovenský kroj

... naša história aj súčasnosť ...

Kroje podľa regiónov Slovenska.

Ľudové oblečenie bolo časom doplnené o sviatočné a obradové kroje. Od konca 17. storočia sa pri zdobení krojov začala používať aj výšivka.

Názvy národný kroj a národný odev sa pre ľudový odev v bežnom oblečení pospolitého ľudu začali používať až koncom 19. storočia.

Slovenské kroje - tak ako ich poznáme dnes - možno prirovnať k sviatočným ľudovým krojom 19. storočia. Skladajú sa z rovnakých súčastí ako pracovné ľudové odevy. Sú však obohatené rôznymi doplnkami, ľudovou ručnou výšivkou a zdobením.

V druhej polovici 20.storočia vznikla potreba šiť kroje pre ľudové umelecké kolektívy a folklórne súbory. Šili sa mužské a ženské kroje určené pre javiskové predstavenia ľudových zvykov a tancov. Odev prevzal názov Slovenský ľudový kroj.

Dnes je folkloristika na vzostupe. Popularita krojov rastie aj u mladých ľudí. Ľudové výšivky a vzory sa objavujú na rôznych výrobkoch.

Ženské kroje na predaj

Spodňa je základnou krojovou súčiastkou v ženskom ľudovom odeve. Na rubáš sa oblieka sukňa fortuch z bieleho plátna kinteš, alebo z modrotlače. Sukňu doplnila krojová zástera obruštek.

Na hornú časť tela sa obliekalo oplecko s vyšívanými rukávmi a lajblík brusliak. Na krojové rukávce patrila trojuholníková šatka krodel.

V zime ženy nosili súkenné trojštvrťové kabátiky kabanicea čužka kožuch. Hlavu zdobil čepiec, šatka a na svadbe parta. Ako obuv nosili ženy krpce, súkenné kapce alebo kožené čižmy.

Mužské kroje na predaj

Pre Slovenský mužský kroj je charakteristický folklórny plstený klobúk, kožený opasok a blanciar. Krojové košele sú pestro vyšívané ľudovou ručnou výšivkou.

Mužská vesta lajblík je zdobená našívanou šnúrou a gombíky sú často nahradené vypuklými nitmi.

Krojový kabát je charakteristický voľným strihom. Na zapínanie sa používa kožená pracka.

Nohavice sú na stehnách tiež vyzdobené výšívaním, priznačným pre daný región. Folklórna obuv je rovnaká ako u žien.

Svadobný kroj - šitie krojov

Svadobný ženský dievčenský kroj je určený na odobierku mladuchy. Ženích má svadobnú vyšívanú košeľu, krpce, súkenné nohavice, krojovú vestu. V zimných mesiacoch svadobný kabát, krojovú kabanicu. Nechýba folklórny plstený klobúk. Mladucha má dievčenský svadobný kroj a mení svadobnú partu za čepiec vydatej ženy.

Blanciar - Goralská spinka.

Je to jeden z najstarších šperkov ľudového oblečenia. Blanciar je zdobený gravírovaním a vybíjaním. Tento ľudový šperk blanciar je spojený s takmer všetkými folklórnymi regiónmi Slovenska, najmä Považie, Spiš, Liptov, Orava a Kysuce.

Vyšívané obrusy a chňapky.

Ručne vyšívané obrusy so slovenskou výšivkou vyšitou na mieru stola a previsom obrusu cez okraj stola pre Vianočné a Veľkonočné sviatočné prestieranie. Doplnkom sú vyšívané kuchynské chňapky rukavice s motívom ľudovej výšivky.

Pastierky v krojoch
5.0  ➤ Spolu od 205 ľudí

Novinky na stránke

Slovenský kroj  - Kysucký ženský kroj
Slovenské kroje - mužský goralský kroj

Kedy a kam v kroji:

  • rodinné oslavy, svadby, krstiny, okrúhle narodeniny...
  • tradičné sviatky a obrady: návšteva Mikuláša, Vianoce, fašiang, Veľkonočná šibačka, stavanie mája, svätojánska noc...
  • spoločenské udalosti: hodové slávnosti, folklórne festivaly, komunitné zábavy, večierky a plesy...
  • multinárodné stretnutia, medzinárodné športové podujatia...

Vaše prednosti a predpoklady na nosenie kroja:

  • Poznáte svojich priamych predkov? Viete, kam siahajú korene vášho rodostromu... ?
    Tak máte svoju minulosť.
  • Dokážete v kroji hrdo vstúpiť do spoločnosti a bez bázne odhaliť svoju podstatu ?
    Ste silná, vyrovnaná osobnosť.
  • Odlišujete storočiami preverenú estetiku ľudového kroja od „moderných odevov“ (s motívom „mickey mouse“)? Tak máte ustálený vkus.
  • Ste občanom európskej únie. Napriek tomu ste nezmenili svoju národnosť... Lebo viete kto ste...