logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Doplnky ku krojom

Ku Slovenskému kroju neodmysliteľne patria aj klasické doplnky.

Detský kroj - Goral
Slovenské kroje - Kysucký kroj

Klobúky sú najčastejšie vyrobené z plsti. Majú rôzne tvary, šírky striešky a aj zdobenie.

Zápästky tvorili neodmysliteľnú súčasť mužského ľudového odevu. Vlnené chránidlá ohrievajúce zápästia mali okrem praktického využitia (hriať zápästie, stiahnuť široký rukáv mužskej košele, posilniť zápästie) aj ozdobnú funkciu.

Kožená obuv prevažuje po celom Slovensku. Krpce boli najjednoduchšia obuv, ktorú si svojpomocne dokázal ľud vyrobiť. Kožené čižmy a topánky boli doménou mestských vrstiev obyvateľstva a časom si ich osvojila ako sviatočnú obuv väčšina regiónov.

Na západné a juhozápadné Slovensko boli pre obuv charakteristické pantofle. Na strednom a východnom Slovensku sa v zime nosili súkenné kapce.

Opasky sú samostatná kapitola krojov Slovenska. Časom sa stali výrazným ozdobným prvkom mužského ľudového odevu. Rovnakým vývojom prešli aj ostatné kožené doplnky, ako sú pastierske tašky, pastierské biče.

BLANCIAR je ozdoba ku Slovenskému kroju. Často mal aj praktické poslanie - slza na retiazke slúžila na čistenie fajky. Ženy blanciare používali výhradne ako ozdobu na rukávcoch. Ľudia verili v ochranú funkciu blnciarov. Rokmi sa tieto šperky stali neodmysliteľnou súčasťou mužského kroja a okrem praktickej nadobudli hlavne estetickú funkciu.

Mosadzné PRACKY sa používajú nie len pre zapínanie a zdobenie opaskov ale aj na skrášlenie pastierskych tašiek a na zdobenie kožených praciek kabátov.

ľudové klobúky
Krpce