logo
Slovensk├ę kroje
V├Żroba a predaj krojov

Slovensk├ę ┼żensk├ę kroje

História krojov na Slovensku - šitie krojov

To, ─Źo sa n├ím zachovalo z tradi─Źn├ęho oble─Źenia do s├║─Źasn├ęho obdobia, je v├Żsledkom dlhodob├ęho v├Żvoja.

P├┤vodn├Ż odev plnil len ochrann├║ funkciu. V priebehu st├íro─Ź├ş sa menil v z├ívislosti od charakteru zamestnania, sp├┤sobu ┼żivota a estetick├ęho c├ştenia ─żud├ş.

─Żudov├ę oble─Źenie bolo ─Źasom doplnen├ę o pr├şle┼żitostn├ę odevy - sviato─Źn├ę a obradov├ę.

Od konca 17. storo─Źia sa pri zdoben├ş za─Źala pou┼ż├şva┼ą aj v├Ż┼íivka. Rozvojom priemyslu a obchodu sa v 18. storo─Ź├ş zv├Ż┼íila dostupnos┼ą farebn├Żch vy┼íivac├şch nit├ş - bavlnen├Żch, ale aj hodv├íbnych.

├Üzemn├ę ─Źlenenie a ─żudov├Ż kroj.

├Üzem├şm Slovenska prech├ídza rozhranie dvoch kult├║rnych oblast├ş Eur├│py - n├ş┼żinnej Pan├│nskej panvy a horskej oblasti Karp├ít. Preto sa z├íkladn├ę typy slovensk├ęho ─żudov├ęho odevu v posledn├Żch dvoch storo─Źiach sformovali do charakteristick├Żch celkov - n├ş┼żinnej a horskej oblasti.

Medzi oboma oblas┼ąami neexistuje jednozna─Źn├í hranica. N├ş┼żinn├║ oblas┼ą sp├íja ┼íirok├ę p├ísmo prechodn├Żch foriem kult├║ry juhov├Żchodnej Moravy, v├Żchodn├ęho Rak├║ska, Ma─Ćarska, b├Żvalej severnej Juhosl├ívie a z├ípadn├ęho Rumunska. Horsk├║ oblas┼ą sp├íja Slovensko s odevom severov├Żchodnej Moravy, ju┼żn├ęho Po─żska, z├ípadnej Ukrajiny a severn├ęho a v├Żchodn├ęho Rumunska. V celom komplexe do popredia vystupuj├║ spolo─Źn├ę karpatsk├ę prvky.

Sviato─Źn├Ż kroj.

Kroje ( tak ako ich pozn├íme dnes) mo┼żno prirovna┼ą k sviato─Źn├Żm ─żudov├Żm odevom z 19. storo─Źia. Skladaj├║ sa z rovnak├Żch odevn├Żch s├║─Źast├ş ako pracovn├ę odevy, ale s├║ obohaten├ę r├┤znymi doplnkami a zdoben├şm.

Svadobn├Ż kroj.

Svadobn├Ż ┼żensk├Ż diev─Źensk├Ż kroj je ur─Źen├Ż na odobierku mladuchy. ┼Żen├şch m├í svadobn├║ vy┼í├şvan├║ ko┼íe─żu, krpce, s├║kenn├ę nohavice, krojov├║ vestu. V zimn├Żch mesiacoch svadobn├Ż kab├ír, krojov├║ kabanicu. Nech├Żba folkl├│rny plsten├Ż klob├║k. Mladucha m├í diev─Źensk├Ż svadobn├í kroj a men├ş svadobn├║ partu za ┼żensk├Ż ─Źepiec, Slovensk├Ż kroj, Slovensk├ę kroje.

S├║─Źasti Slovensk├Żch krojov - ┼íitie krojov

─Źepiec , k├ípku, slovensky kroj, slovenske kroje, Slovak folk costumes, svadobn├í parta , krojov├í parta , oplecko, opliecko ( ruk├ívce ), lajbl├şk , krodel - ┼íatka , ko┼íe─ża, z├ístera ( obru┼ítek ), pl├ítenn├í spodnica ( rub├í┼í ), krojov├í suk┼ła , fjertoch, fortuch, vlnen├ę z├ístery , s├║kenn├ę troj┼ítvr┼ąov├ę kab├ítiky ( kabanica, ─Źu┼żka ), ko┼żu┼íiny : ko┼ż├║┼íky , ko┼żuchy , peler├şny , ─Źiapky, krojov├ę krpce , s├║kenn├ę kapce, krojov├ę ─Źi┼żmy, Slovensk├Ż kroj, Slovensk├ę kroje.

Kroje Slovenska - šitie krojov

slovensky kroj, slovenske kroje, Slovak folk costumes, Z├íhorie kroj , Myjava kroj , Ponitrie kroj , Tekov kroj , Kysucke kroj , Orava kroj , Kroj Turiec , Liptov kroj , Detva kroj , Horehronie kroj , Novohrad kroj , Gemer kroj , Spi┼í kroj , ┼áari┼í kroj , Zempl├şn kroj, Slovensk├Ż kroj, Slovensk├ę kroje.

Blanciar - Góralská spinka.

Spona na krojov├║ ko┼íe─żu blanciar.

─Żudov├ę ┼íperky na Slovensku blanciare.

Blanciare - šperky na kroj.

Sponka na ko┼íe─żu.

Slinka krojov├í ko┼íe─ża.

Medená spona.

Mosadzn├í spona na ─żudov├║ ko┼íe─żu a ┼żensk├ę ruk├ívce.

Spinka Goralska Highlander Parzenica.

Mosadzn├í bro┼í┼ła

─żudov├í bro┼ína

Brošna na kroj blanciar

Historická brošna blanciarová

Filigr├ín na ko┼íe─żu

Spinka blanciar

─Żudov├Ż kroj - O┼í─Źadnick├Ż kroj
Slovensk├ę kroje - Kysuck├Ż kroj

┼Żensk├Ż ─żudov├Ż odev sa v princ├şpe delil na spodn├ę a vrchn├ę s├║─Źasti. Najspodnej┼íou s├║─Źas┼ąou bol rub├í─Ź skladaj├║ci sa z dvoch ─Źast├ş: z vrchn├ęho horn├ęho dielu siahaj├║ceho od p├ísa do podpazu┼íia (vr┼íe┼ł) a k nemu pri┼íitej sukne (rub├í─Ź). Na vr┼íe┼ł sa obliekalo oplecko .

Najstar┼íia suk┼ła, na ktor├║ sa ┼żeny pam├Ątaj├║, bola biela lanov├í (fortuch). Materi├íl sa menil pod─ża pr├şle┼żitost├ş, na ktor├ę bola suk┼ła ur─Źen├í (dom├íce pl├ítno, dama┼íek).

V s├║─Źasnosti nosia ┼żeny tak├ęto sukne ako sviato─Źn├ę. Dievky mali sviato─Źn├ę sukne aj z kvetovan├ęho brok├ítu tmav├Żch farieb. Na suk┼łu sa op├ísala z├ístera (zopaska). ┼Żiv├┤tik (lajbl├şk) sa obliekal sviato─Źne na oplecko k bielej sukni. Bol z hodv├íbnych brok├ítov alebo kvietkovan├Żch atlasov.

Vrchn├ę s├║─Źasti charakterizuj├║ obd─║┼żnikov├ę text├şlie, ktor├ę sa zachovali vo viacer├Żch druhoch. K tak├Żm patrila plachetka, ktor├í zakr├Żvala hlavu a plecia. Sviato─Źnou obmenou odievacej plachty bolo pres┼ą├şeradlo, ktor├ę nosili ┼żeny i dievky na ve─żk├ę sviatky.

Ko┼żuch nosili iba bohat┼íie ┼żeny. Bol hned├Ż, rovn├Ż, siahal po boky. Zap├şnal sa na ko┼żen├ę gombi─Źky. U┼ż koncom 19. stor. sa nosili kr├ítke, po boky siahaj├║ce, vypasovan├ę kab├íty. Boli z tmav├Żch materi├ílov, pod┼íit├ę barchetom.

┼Żensk├Ż kroj Kysuce