Najväčšiu skupinu v ľudovej výšivke na Slovensku tvoril rastlinný ornament. Štylizované rastlinné motívy sa často kombinovali s geometrickými tvarmi (vo výšivke podľa počítaných nití). Rastlinná ornamentika sa naplno rozvinula vo výšivke podľa predkresleného vzoru v období, keď sa na trh dostali továrenské materiály. Vývoj smeroval od jednoduchých štylizovaných motívov a kompozícií k bohatosti a v niektorých oblastiach až nápadnej dekoratívnosti. Základnými motívmi v rastlinnom ornamente boli tulipán, klinček, granátové jablko, okrúhly lupeňový kvet a ruža. Dopĺňali ich rozličné ďalšie kvety, vetvičky, puky, lístky a podobne.
Motív ruže sa používal vo výšivke neskôr, ako ostatné uvedené motívy. V niektorých oblastiach našiel uplatnenie najmä vo svojom naturalistickom podaní. Veľmi obľúbeným bol tento motív na východnom Slovensku najmä na Zemplíne (viď Slovenská ľudová výšivka... strana 37-38).
Ruža sa často objavuje na krojoch v lokalite Beskýd (Čadca) a dolných Kysúc (Vadičovská dolina), v celej Goralskej oblasti, ale aj Bratislavskej oblasti a na Záhorí vo forme vyšívaných stúh. V kombinácií s ostatnými rastlinnými motívmi nájdeme ružu na krojoch takmer po celom Slovensku.
Výšivka sa zameriavala na rastlinnú ornamentiku už v 16. až 18. storočí. Predlohy k výšivkám sa odkresľovali z drahých renesančných talianskych brokátov a zamatov (viď Encyklopédia Slovenska, vydané r. 1982, strana 439).
Pôvodne z pomerne jednotného výrazu piešťanského kroja, ktorý sa nosil v údolí Váhu medzi Piešťanmi a Novým Mestom nad Váhom, sa niekedy koncom 19. storočia vyčlenilo 10 obcí na pravej strane Váhu.
Presné miesto vzniku varianty piešťanského kroja nepoznáme, ale veľa naznačuje pomenovanie tejto "novej" výšivky - krakovianska. Vyznačovala sa drobnými dierkami a s celkovým zmenšením jednotlivých motívov.
Pre úplnosť treba ešte dodať, že v obciach, ktoré dodnes administratívne patria do piešťanského okresu a ležia juhozápadne od Piešťan smerom k Malým Karpatom, sa vždy nosil trnavský kroj, ktorý tiež patrí medzi najkrajšie ľudové odevy na Slovensku. Podobné kroje nosili aj obyvatelia obcí Banka, Bašovce, Lúka, Modrová, Modrovka, Považany, Stará Lehota a Veľké Orvište, Brunovce, Moravany nad Váhom, Nová Lehota, Nová Ves nad Váhom, Očkov, Ostrov, Pobedim, Podolie, Potvorice, Častkovce, Ducové, Horná Streda, Hôrka nad Váhom, Hrádok, Hubina, Krakovany.
Pri objednávaní v eshope sami rozhodujete o farbe výšivky.
Produkt je vyrábaný na objednávku. Dĺžku opaska zadávate pri vytváraní objednávky v e-shop.
Dátum dodania závisí od aktuálnych možností výrobcu.
Je vhodné si termín telefonicky ovetiť.
Farebná varianta výšivky
Vami požadovanú farebnú variantu môžete zadať pri vytváraní objednávky v E-shop NAOZAJ.EU.
Tu je miesto pre VAŠU kreativitu.
Sami vyberáte a určujete farby výšivky.
Jednotlivé farby zadáte v eshop naozaj.eu
Je nutné dodržať správne poradie farieb.
Pri určovaní poradia farieb sa riaďte ukážkami farebnej kombinácie výšivky (viď obrázky).
Ak chcete znížiť počet farieb výšivky (napríklad požadujete jednofarebnú výšivku) zadajte do výberových políčok eshop rovnakú farbu.
Vyšívaný opasok "EMÍLIA" je vhodný hlavne ku obradnému ženskému kroju. Je možné ho použiť aj ako neštandardný doplnok k "civilnému" odevu kreatívnych žien.
Základným materiálom je biele bavlnené plátno. Vnútorná výstuž a zakončenie opaska kovovými polkrúžkami zabezpečujú opasok proti zhrnutiu - drží svoj tvar aj po dlhšom namáhaní.
Opasok sa na sukňu viaže vhodnou ozdobnou stuhou - cez koncové polkrúžky. Výber stuhy prispôsobte svojou farebnosťou a prevedením k ostatným prvkom kroja. (Stuha nie je súčasťou dodávky.)
Výška opasku je 6cm. Požadovanú dĺžku si sami zvolíte pri zadávaní objednávky. Dľžku opaska treba zvoliť mierne menšiu (2-3cm), ako je obvod pása (merané aj s oblečenou sukňou).
Výšivka na tomto opasku je príbuzná s výšivkou na rukávcoch EMÍLIA a tiež na mužskej košeli EMIL.
Otvára sa vám možnosť vhodne kombinovať váš odev a odev vašeho partnera.
Opasok je strojne vyšívaný. Na hladkovanú výšivku je použitý špeciálny vrstvený a točený steh, ktorý dokonale napodobňuje hrubú vyšívaciu niť. Výsledkom je verná imitácia ručného vyšívania.
Na rozdiel od bežne používaného plochého (tzv. saténového) stehu je však potrebné až šesť násobne viac vpichov ihly vyšívacieho automatu. Na vyšitie tohto opaska je treba 13 tisíc stehov vyšívacieho stroja. (Viď detaily)