logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Kožený opasok STOLIGA - výška 5cm -

Kožený mužský opasok zapínaný mosadznou prackou s ľudovou vzorkou
5.0  ➤ Spolu od 114 ľudí
Kožený opasok z pravej kože k Slovenskému mužskému kroju Opasok STOLIGA s úzkou mosadznou prackou Kožený opasok STOLIGA s vysokou prackou Porovnanie dvoch mosadzných praciek na koženom opasku
Ukončenie koženého opasku na krojových nohaviciach Hĺbková razba do hovädzej kože ľudového opasku STOLIGA Dva opasky STOLIGA s vysokou a úzkou mosadznou opaskovou prackou Rôzne mosadzné opaskové pracky na kožených opaskoch
CENA: 70 €
e-shop
www.naozaj.eu

Opasok je vyrábaný na mieru postavy.
Rozmery opaska určujete pri zadávaní objednávky v eshop.
Kontakt na výrobcu: 0909 104 952

Tento opasok je použíteľný hlavne ako vonkajší. Má predovšetkým estetickú funkciu. Býva voľne položený na bedrách a často aj spustený na boku. Nohavice vtedy "držia" vďaka vnútornému úzkemu opasku, ktorý môže byť nahradený obyčajným špagátom (textilnou šnúrou).

Pre zapínanie opaska si môžete zvoliť z dvoch základných tvarov mosadzných praciek - "lyžicu", alebo "placku" (viď obrázky). Obe majú svoje opodstatnenie v Slovenskej ľudovej kultúre. Záleží len od Vás, ktorú pracku historicky zaradíte do svojho regiónu.

Opasok je možné zapnúť na viacero dierok. Rozsah zapnutia si vyberiete pri zadávaní objednávky. Celková dĺžka opaska je následne pri výrobe prispôsobená Vášmu výberu v objednávke.

Ľudový folklórny kožený opasok s mosadznou prackou STOLIGA

Hĺbková razba do kože.

Vytváranie vzorov na pravej koži môže byť prevedené rôznymi technikami - pomocou razníc, radlíkov, vypalovaním...

Veľmi dobré vysledky sa dosiahujú pri hĺbkovej razbe. Vzorka je tlakom vsadená do kože a vysoko plastická. V mieste razby koža stmavne a ešte viac zvýrazní vzorku.

Skutočný rozdiel od plytkej razby spozorujete až pri pohľade "z diaľky" (dva a viac metrov). Plytkú razbu je dobre vidieť len z krátkej vzdialenosti - maximálne do 1-2 metrov.

Hĺbkovú razbu uvidíte na koži aj na väčšiu vzdialenosť. Veľmi to oceňujú hlavne folklóristi, ktorí vystupujú na javisku ( ďaleko od divákov ) a tiež všetci muži, ktorí chcú dosiahnuť vyššiu kvalitu vzhľadu ich kroja.

Parametre produktu
  • Základný materiál: hovädzia prírodná hladenica
  • Hrúbka kože: 2,6 až 3,2mm
  • Povrchová úprava: morenie liehovým moridlom
  • Výška opaska: 5cm (koža)
  • Zapínanie: mosadzná folklórna pracka 15,5x4,5cm alebo 12,5x7,5cm
  • Zdobenie: hĺbková razba a polguľaté nity ( priemer 10mm )