logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Kožená pracka na krojový kabát

Kožená pracka na kabát Slovenského kroja
4.9  ➤ Spolu od 13 ľudí

Pracka slúži na upevnenie krojového kabáta pri voľnom nosení na chrbte alebo ramenách.

Pracka k folklórnemu kabátu

Základom je pripevnenie dvoch sedlárskych praciek na súkno kabáta. Upevnenie praciek je možné prišitím kožených praciek na látku, alebo aj prilepením kože kontaktným lepidlom. Remeň má dĺžku 40 cm a je možné zložiť z kabáta. Kožený remeň sa dá skrátiť.

Pracka z kože

Folklórna ľudová pracka je vyrobená z hovädzej kože. Môže byť doplnená opaskovou mosadznou, medenou, alebo aj bronzovou prackou.

Pracka z mosadze

Často sa namiesto obuvníckej pracky používa gravírovaná mosadzná pracka.

Kožená pracka na krojový kabát - cez plecia Kožená pracka ku krojovému kabátu Kožená pracka na krojový kabát - cez plece Kožená pracka na krojový kabát - rozopnutá Kožená pracka na krojový kabát - detail pracky Kožená pracka na krojový kabát - goralský kabát Kožená pracka na krojový kabát - goralský kabát - rozopnutá Kožená pracka na krojový kabát - dodávané súčasti

Krojová pánska mužská košeľa sa robila z ľanového plátna. V súčastnosti sa používa bavlnené plátno.

Ručne vyšívané krojové košeľe

Krojové košele vyšívané sú určené hlavne na slávnostné folklórne obrady, akou je svadba - odobierka a čepčenie mladuchy.

Tieto krojové košele sú z bavĺnených látok a výnimočne z ľanového plátna. Krojové súčasti sú Goraský, Liptovský, Terchovský klobúk.

Najčastejšie ich obsahuje Kysucký kroj, Oravský kroj, Terchovský kroj a Liptovský kroj.

Kroje Slovenska.

Roznorodosť ľudového odevu vznikol v závislosti od lokality folklórnej oblasti.

Predaj Kysucká krojová košeľa, Oravská vyšívaná košeľa Liptovské krojové košele Detviansky kroj Horehronské kroje Hontiansky kroj Novohradské kroje Gemerské kroje Spišský kroj Šarišké kroje Zemplínsky kroj.

Región Kysuce - folklór.

Folklórny súbor Kysučan pôsobí v okrese Čadca už desiatky rokov. Vo výbave má kroje z rôznych regiónov Slovenska.

Svadobné obrady. Svadobný kroj.

Svadobný goralský kroj sa skladá z vyšívanej krojovej košele, goralskej vesty a klobúka, súkenných nohavíc a kabanice.

Krížiková výšivka.

Z množstva techník vyšívania podľa počítaných nití prvoradé miesto zaujíma krížikový steh. Patrí medzi najrozšírenejšie a najstaršie techniky v ľudovej výšivke. Zdobili sa ním súčasti odevu aj textílie takmer na celom Slovensku.

Krížikový ornament sa vytváral buď pozitívnym spôsobom, pri ktorom sa motívy vytvárali krížikom (na nevyšitom základe), alebo negatívnym spôsobom, pri ktorom motívy tvorili voľné nevyšité plôšky (vo vyšitom základe). Krížiková Výšivka sa často šila viacfarebne, pričom tvorila kompaktnú plochu.

Bohaté krížikové vzory charakterizovali oblasť západného Slovenska, okolie Nitry, Dolnej Marikovej, Fačkova, Horehronia, horného Liptova, Krupiny a Zemplína.

Krížik sa vyšíval niekoľkými spôsobmi z lícnej strany plátna, a to cez dve až štyri osnovné a útkové nite v závislosti od hrúbky a hustoty podkladu. Výnimku tvorila oblasť Krupiny, kde sa krížik vyšíval z rubovej strany plátna.

Krížik sa veľmi často kombinoval s vrkôčikovým krížikom, ktorý sa odlišoval hustotou ukladania nití a plastickosťou. Vyšíval sa zväčša tam, kde sa ním zapĺňala väčšia plocha. Vyšívaný v jednej aj vo viacerých súbežných linkách často dopĺňal a ohraničoval ornamentálne pásy vytvorené inými technikami (napr. hladkovaním, výrezom a hrachovinkou).

Krížik sa vyšíva sprava doľava cez rovnaký počet osnovných i útkových nití. Prvý steh sa položí zľava doprava uhlopriečne hore. Ihlou sa naberie vodorovným smerom sprava naľavo základný počet nití a vypichne sa. Druhý steh sa položí krížom cez prvý steh, vodorovné sa vypichne sprava naľavo a naberie dvojnásobný počet základných nití. Na rubovej strane vzniká v jednom rade zadný steh a v dru- hom stonkový steh.

CENA: 19 €
e-shop
www.naozaj.eu

Pri nákupe krojového kabáta môžete pracku získat so zľavou.

Kožené pracky sa vyrábajú z bravčovej alebo hovädzej kože. Ako náhradu naši predkovia vyrábali remene tkaním z hrubších ľanových a konopných nití. Peknou variantou je použitie jednej mosadznej pracky namiesto dvoch kovových sedlárskych praciek.

Pracka na kabát. Zapínanie krojového kabáta je často realizované touto prackou. Kabát sa nosí volne prehodený cez jedno, alebo obe plecia - viď obrázky. Remeň je možné skrátiť, alebo úplne odopnúť.