logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Remeselnícka košeľa PANKRÁC - otvorené rukávy

Pracovné krojové košele, súčasti a doplnky nosili muži a ženy na gazdovstve cez všedné dni, hlavne pri práci. Výzdoba pracovného odevu bola veľmi skromná.

Kroj - pracovný odev mužov

Pracovný ľudový odev bol súčasťou základného krojového odevu, ktorý dopĺňal vrchný odevu a niektoré krojové doplnky. V letnom ľudovom odeve sa využívali najmä plátenné materiály. V nížinných oblastiach Slovenska si muži obliekali gate. K nim patrila remeselnícka pracovná košeľa a často aj zástera. V horských oblastiach sa súkenné nohavice nosili po celý rok. Plátenné gate si muži obliekali len na letné práce okolo gazdovstva. Koncom 19. storočia sa začali nosiť plátenné nohavice mestského strihu.

Kroj - pracovný odev žien

U žien bol základným pracovným odevom rubáš a rukávce, alebo dlhá ženská košeľa so zásterou. Ženy pri práci okolo domu tradične nosili aj sukňu, u bohatších rodín aj živôtik z tmavšieho textilu.

Kroj - zimný pracovný odev

V zimnom pracovnom mužskom odeve dopĺňali plátenné odevy súkenné nohavice a kožuštek. Staršie a obnosené súčasti vrchného odevu si obliekali muži aj ženy. Ochranu proti chladu a dažďu mali ženy obrus alebo plachtičku a neskoršie aj vlniak.

Pracovná obuv a doplnky ku kroju

Cez všedný deň si muži aj ženy obúvali doma zhotovenú obuv. Približne od začiatku 20. storočia aj obuv továrenskej výroby. Až do začiatku 20. storočia naši predkovia v lete bežne chodili na bosí. Proti zime a mokru si nohy chránili onucami a do čižiem sa vkladal papier alebo slama. Dôležitým doplnkom pracovného odevu boli v zime najmä rukavice a zápästky.

Remeselnícka košeľa PANKRÁC ku pracovnému kroju
5.0  ➤ Spolu od 161 ľudí
Ľudová remeselnícka košeľa PANKRÁC - šnúra Krojová pracovná košeľa PANKRÁC - detail na hrudi Slovenská remeselnícka košeľa PANKRÁC - límec Pracovná košeľa PANKRÁC - otvorený rukáv
CENA: 27 €
e-shop
www.naozaj.eu

Pri objednávaní v eshope si môžete košeľu doplniť o výšivku nad zápästím a ramenách.

Produkt je vyrábaný na mieru postavy. Miery zadáte v objednávke eshop.
Dátum dodania závisí od aktuálnych možností výrobcu.
Je vhodné si termín telefonicky ovetiť.

Krojová košeľa "PANKRÁC" (s otvorenými rukávmi) má naturálny vzhľad. Je vhodná na bežné nosenie, aj pre ľudové hudby a remeselníkov, ktorí na festivaloch predvádzajú svoje remeselné zručnosti. Základným materiálom je bavlnené plátno.

odevné šnúry a bavlnené látky

Máte možnosť zvoliť rôzne farebné varianty šnúrky rozparku na hrudi, ale aj objednať výšivku nad zápästie a ramená. Výšivka je potom strojová, s použitím vlastných stehov a s dokonalou imitáciou ručného vyšívania. Aj preto je na nerozoznanie od ručnej výšivky.

Košeľu ušijeme na mieru Vašej postavy - bez potreby návštevy krajčírky. Dodáme ju zásielkovou službou.

Pracovná folklórna košeľa PANKRÁC pre remeselníkov
Parametre produktu
  • Základná tkanina: 100% bavlna (145g/m2) - imitácia režného plátna
  • Hustota tkania: osnova 24 nití/cm, útek 24 nití/cm
  • Zrážanlivosť: osnova 6%, útek 1% (pranie 40°C)
  • Šnúrka na rozparku: odevná šnúra - 100% PES