logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Remeselnícka košeľa SERVÁC - s manžetami

Zdobenie pracovného odevu bolo veľmi obmedzenéí. Pracovné ľudové košele a doplnky nosili ženy a muži počas všedných dní, ale hlavne pri práci.

Ľudový pracovný odev mužov

Súčasťou základného krojového odevu bolo pracovné oblečenie, ktoré boli doplnené o niektoré krojové doplnky vrchný odev. Počas leta sa v ľudovom odeve využívali najmä plátenné materiály. V južných krajoch Slovenska si muži obliekaliplátenné gate. K nim patrila pracovná remeselnnícka košeľa a mužská zástera. V severných oblastiach Slovenska sa po celý rok nosili súkenné nohavice. Gate z plátna si muži obliekali hlavne počas letných prác na poli a pri chove domácich zvierat. Plátenné nohavice mestského strihu sa začali nosiť až koncom 19. storočia.

Ľudový pracovný odev žien

Ženský základný pracovný odev boli rukávce a rubáš. V niektorých oblastiach to bola dlhá ženská košeľa a zástera. Nosili aj sukňu pri práci v domácnosti, u zámožnejších rodín aj živôtik z tmavšieho textilu.

Ľudový pracovný odev na zimu

Plátenné pracovné odevy boli dopĺňané v zimnom mužskom odeve súkennými nohavicami a kožuškami. Staršie a obnosené súčasti vrchného odevu si obliekali muži aj ženy. Ženy mali obrus alebo plachtičku a neskoršie aj vlniak na ochranu proti zime a dažďu.

Pracovná ľudová obuv a folklórne doplnky ku kroju

Doma vyrobenú obuv si obúvali cez všedný deň muži aj ženy. Až od začiatku 20. storočia kupovali továrenskú obuv. Do začiatku 20. storočia naši predkovia v lete bežne chodili na bosí. Podstatným doplnkom pracovného odevu boli v zime rukavice a zápästky. Proti zime a mokru si nohy chránili onucami a do čižiem sa vkladal papier a slamu.

Pracovná ľudová košeľa SERVÁC ku kroju
5.0  ➤ Spolu od 57 ľudí
Remeselnícka košeľa SERVÁC Folklórna pracovná košeľa SERVÁC - detail na hrudi Slovenská ľudová košeľa SERVÁC - límec Pracovná krojová košeľa SERVÁC - manžety
CENA: 34 €
e-shop
www.naozaj.eu

Pri objednávaní v eshope si môžete košeľu doplniť o výšivku na manžetách a ramenách.

Produkt je vyrábaný na mieru postavy. Miery zadáte v objednávke eshop.
Dátum dodania závisí od aktuálnych možností výrobcu.
Je vhodné si termín telefonicky ovetiť.

Krojová košeľa "SERVÁC" (s manžetami) má naturálny vzhľad. Je vhodná na bežné nosenie, aj pre ľudové hudby a remeselníkov, ktorí na festivaloch predvádzajú svoje remeselné zručnosti. Základným materiálom je bavlnené plátno.

odevné šnúry a bavlnené látky

Máte možnosť zvoliť rôzne farebné varianty šnúrky rozparku na hrudi, ale aj objednať výšivku na manžety a ramená. Výšivka je potom strojová, s použitím vlastných stehov a s dokonalou imitáciou ručného vyšívania. Aj preto je na nerozoznanie od ručnej výšivky.

Košeľu ušijeme na mieru Vašej postavy - bez potreby návštevy krajčírky. Dodáme ju zásielkovou službou.

Folklórna pracovná košeľa SERVÁC pre muzikantov
Parametre produktu
  • Základná tkanina: 100% bavlna (145g/m2) - imitácia režného plátna
  • Hustota tkania: osnova 24 nití/cm, útek 24 nití/cm
  • Zrážanlivosť: osnova 6%, útek 1% (pranie 40°C)
  • Šnúrka na rozparku: odevná šnúra - 100% PES