Základom mužského kroja sú nohavice a košeľa. Horalské gate sa šili z konopného plátna. Dĺžka nohavíc je po členky s vystrapkaným spodným okrajom.
V zime nosili muži nohavice zo súkna. Starší gazdovia nosili gate zo súkna po celý rok. V páse bol otvor na kožený remeň s mosadznou prackou. Bočné zošitie nohavíc a rázporky boli zdobené farebnou šnúrou.
Súkenné gate boli pracovnou aj sviatočnou súčasťou kroja. Horalské gate z plátna cez zimu slúžili ako spodné pod súkenné nohavice.
Panské nohavice boli z tenkého súkna podšité bielym barchetom.
Do práce si muži na krojové horalské gate dávali zásteru z konopného plátna.
Nohavice s koženým opaskom nosili kosci, furmani, pastieri a drevorubači.
Čierne krojové gate si obľúbili muzikanti a heligonkári na celom Slovensku. Mužský kroj u starších mužov obsahoval nohavice z tmavších tkanín - čierne, modré aj hnedé. Sú nenáročné na pranie a u ľudovej hudby je to podstatné.
Cimbalová muzika a už aj dychová hudba je súčasťou ľudovej kultúry. Muzikanti si obliekajú krojové nohavice na vystúpenia folklórnych súborov a šíria nie len hudobné dedičstvo Slovákov, ale aj formy ľudového odevu.
Podstatnou súčasťou mužských krojových nohavíc je zdobenie, realizované našívanou šnúrou alebo ručnou výšivkou. ľudové motívy výšivky sú spojené s folklórnymi lokalitami Slovenska. Vzorky vychádzaju z detailov ľudovej výšivky v danom regióne.
Vzorky na prednom dieli.
Krajove zaradenie nohavíc je v ich zdobení, príznačnom pre daný región. Ponúkame nižšie zobrazené motívy...
Základným materiálom je hrubá flaušová tkanina. Preto sa vzhľad nohavíc neodlišuje od historických originálov. Vlnené súkno už nepoužívame.
Pri objednávaní cez eshop máte možnosť výberu varianty zdobenia (ľudový motív).
Produkt je vyrábaný na mieru postavy. Miery zadáte v objednávke eshop.
Dátum dodania závisí od aktuálnych možností výrobcu.
Je vhodné si termín telefonicky ovetiť.
Horalské ľudové nohavice bývali zhotovené z hrubého domáceho súkna sivej, hnedej a čiernej farby. Tmavé farby s obľubou používali muzikanti.
V dnešnej dobe sa na výrobu používa hrubá fabrická látka - flauš.
Horalské nohavice spájajú Slovensko s odevom severovýchodnej Moravy, južného Poľska, západnej Ukrajiny, severného a východného Rumunska. Majú spoločné karpatské prvky.
Vývojovo novšie mužské nohavice boli ovplyvnené štýlom vojenských uniforiem a dobového odevu vyšších vrstiev spoločnosti. Začali sa presadzovať bohatšie zdobenia na bočných švoch (šnúry, lampasy) a rôzne vlnené "bambuľky" a strapce.
Ako základný materiál sa postupne začali používať priemyselne vyrábané látky hlavne v nížinnej (bohatšej) oblasti a na východe karpatskej oblasti aj keprové plátno.
Nohavice ušijeme na mieru Vašej postavy - bez potreby návštevy krajčírky. Dodáme ju zásielkovou službou.