logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Kopaničiarske nohavice

Kopaničiarský kroj sa vyznačuje prepracovanými detailmi a hlavne bielo modrým variantom, rozšíreným v Myjavskej oblasti. Odlišnosti kroja sú historicky spojené prevládajúcim evanjelickým vierovyznaním.

Kopaničiarsky kroj

Mužský kroj má prepracované zdobenie a výšivky na náprsenkách košieľ. V okoli Myjavy prevládali modré výšivky so žltými detailmi.

Sviatočný odev muža sa skladal z tenkej ľanovej košele, modrých súkenných nohavíc a modrého lajblíka. Nohavice a lajblíky z bledomodrého súkna nosili slobodní mládenci a mladší muži. Starší muži mali nohavice a lajblíky z tmavomodrého súkna počas sviatočných dni v lete i v zime. V horúcom lete si si namiesto súkenných nohavíc obliekali plátenné gate. Naopak - v zime dopĺňala mužský kroj dlhá kabanica.

Mužský kroj nohavice Turá Lúka.

Hunaté nohavice sa šili z jemného továrenského súkna bledomodrej farby. Majú krojený strih s dvomi rozparkami. V zime ich muži nosili počas všedných aj sviatočných dní. V lete si ich muži obliekali iba vo sviatočné dni, na svadbu, pohreb alebo aj na jarmoky. Tmavomodré nohavice obľubovali ženatý muži.

Krojové nohavice z plátna

Gate (gace) rovného strihu sa šili z dvoch polovíc domáceho plátna. Siahali iba po členky. Pre zafarbenie do žltého odtieňa sa do prania pridávala ovsenná slama a šafrán. Gate z domáceho plátna boli určené na všedné dni a z jemnejšieho fabrického plátna sa nosili aj počas sviatočných dní, nie však do kostola.

Mužský kroj z Myjavy, kopaničiarske modré súkenné nohavice
5.0  ➤ Spolu od 161 ľudí
Kopaničiarske mužské krojové nohavice Myjavské krojové nohavice Modré nohavice ku kroju Nohavice k Senickému kroju
Varianty zdobenia...

Vzorky na prednom dieli.

Krajove zaradenie nohavíc je v ich zdobení, príznačnom pre daný región. Ponúkame nižšie zobrazené vzorky...

Základným materiálom (látka) je modrá flaušová tkanina. Preto sa vzhľad nohavíc neodlišuje od historických originálov. Vlnené súkno už nepoužívame.

Mužské nohavice ku kroju Senica Pánske gate ku kroju Myjava Myjavský kroj Kroj Moravské Lieskové - mužské nohavice Mužský kroj zo Starej Turej Modré nohavice mužského kroja Jasenica Krojové nohavice z Brezovej pod Bradlom Kroj Ľubina - vzorka na nohaviciach Mužský kroj Vrbové Bošácky muzský kroj - modré nohavice Mužské nohavice ku kroju Sobotište Mužský kroj Skalica Záhorácky kroj - mužské gate Chološne z Holíča Šaštínsky mužský kroj - nohavice Mužský kroj Myjava - modré gate Chvojnický mužský kroj Kroj obce Sobotište - mužské nohavice Ľudový odev Holíč - krojové nohavice Mužský kroj Boleráz Pánske krojové nohavice Smolenice Myjavský mužský kroj - nohavice Kroj z okolia Myjavy Myjavské kopanice - Turá Lúka
CENA: od 70 €
e-shop
www.naozaj.eu

Pri objednávaní cez eshop máte možnosť výberu varianty zdobenia (ľudová vzorka).

Produkt je vyrábaný na mieru postavy. Miery zadáte v objednávke eshop.
Dátum dodania závisí od aktuálnych možností výrobcu.
Je vhodné si termín telefonicky ovetiť.

Kopaničiarske nohavice bývali zhotovené z hrubého domáceho súkna modrej, sivastej alebo čiernej farby. V dnešnej dobe sa používa hrubá fabrická látka - flauš. Nosili sa koncom 19. a začiatkom 20. storočia v hornatých krajoch zápaného Slovenska, hlavne v okolí Myjavy.

Sú však rozšírené na väčšom území, Javornícke a Kysucké lazy, Belianske kopanice, Novobanské štále, Krupinské lazy. Líšili sa hlavne zdobením, často viacerými farebami. Dnes ich popularita vzrastá vďaka folklóristom po celom Slovensku.

Nohavice ušijeme na mieru Vašej postavy - bez potreby návštevy krajčírky. Dodáme ju zásielkovou službou.

Kopaničiarske ľudové nohavice z okolia Myjavy
Parametre produktu
 • Základná vrchná tkanina: flauš (gramáž 410g/m2)
 • Zdobenie (vzorka): odevná šnúra PES (4mm)
Mužské krojové nohavice
Slovenské kroje podľa krajov. Krajové názvy pre túto súčasť odevu:
 • Bratislavská župa : nohavice,
 • Nitrianska župa : nohavice, hunové nohavice,
 • Trenčianska župa : nohavice,
 • Tekovská župa : nohavice,
 • Hontianska župa : nohavice,
 • Novohradská župa : nohavice,
 • Zvolenská župa : súkenie nohavice,
 • Oravská župa : súkeňie nohavice, portki,
 • Liptovská župa : chološne, nohavice z valašského súkna, portki,
 • Gemerská župa : hološne, chološňe,
 • Spišská župa : hološne, chološňe, chološňi, portki, nohavki drelichovo,
 • Šarišská župa : chološňe, nohavki, nohavki drelichovo, nohavice,
 • Abovská župa : hološne, nohavki drelichovo,
 • Zemplínska župa : nohavki,