logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Vyšívané rukávce EMÍLIA

Kroj Bratislavskej oblasti - Záhorie

Záhorie je oblasť na západ od Bratislavy, v smere od Lamača po Sekule. Na tomto území žili prevažne Slováci, v niektorých obciach okolo Bratislavy (Lamač, Dúbravka, Devínska Nová Ves) sa v polovici 16. storočia usadilo chorvátske obyvateľstvo. V diaspóre obývalo menšie mestečká nemecké obyvateľstvo a Židia. Konfesionálne bolo toto územie takmer čisto katolícke.

Ženský Záhorácky kroj

Na zvýraznenie bokov sa pod vrchnú sukňu obliekala spodná, tuho naškrobená, tzv. škrobenica. K obradovému, ale aj príležitostnému odevu sa obliekalo viac škrobeníc, čo už vyžadovalo pomoc a prirodzene, toľké vrstvy sukní nedovoľovali sadnúť si. Na spodnicu sa odievala nariasená sukňa z atlasu, štofu alebo kašmíru.

Na sobáš sa pôvodne obliekala sukňa z tažkého súkna, zelenej, svetlo alebo tmavomodrej farby (kromrážka), zdobená v spodnej časti tromi pásmi stúh. Slávnostné rukávce boli z jemného bieleho batistu, vyšívané len bielou niťou. Rukávy boli široko nazbierané, siahali po lakte, kde sa na ne upevňovali tacle s naberaným volánom a širokou čipkou. Tacle boli veľmi praktickou súčasfou odevu. Jednak sa ušetrila látka na rukávy a jednak pri striedaní rozličných tacľov pôsobili tie isté rukávce vždy inak. Okolo hrdla sa priväzovalo široké riasené okružie z tylu (krézel), bohato vyšívané ako tacle, ale doplnené rozličnými ligotavými ozdôbkami a umelými kvietkami. Slávnostná i obradová zástera bola z jemného bieleho vapéru, vyšívaná ažúrkou a zdobená širokou paličkovanou čipkou, na sviatky a do kostola bývala aj kašmírová. Živôtik bol šitý z hodvábneho saténu alebo kvetovaného brokátu, často s prevládajúcou modrou, cyklámenovou a fialovou farbou, vzadu s pásmi strieborných nášiviek.

Neskôr sa nosili aj rozličné kabátiky a blúzy šité do pása, vzadu so šosíkmi, z podobných materiálov ako živôtiky, prípadne zo štofu a kartúnu. Zväčša sa k nim nosili sukne z tej istej látky. Svadobným vrchným odevom nevesty bol kabátik zo svetlomodrého súkna, ktorý sa zapínal na strieborné spony. Veľmi archaickým obradovým odevom bola mentieka z modrého súkna, siahajúca po členky. Zvnútra bola podšitá a zvonku lemovaná barančinou. Sviatočným zimným odevom bol biely baraní kožuch zdobený aplikáciami z irchy, ktorého predné časti sa upínali dozadu k pásu vyvrátené kožušinou nahor.

Záhorácky čepiec

Najcharakteristickejším doplnkom ľudového odevu tejto oblasti bol čepiec s rezíduami módy biedermeier. Tento sloh pripomína celý mužský i ženský slávnostný odev, najviac však čepiec. Bol šitý z bieleho batistu, vyšívaný dierkovou výšivkou, s bohato naskladanou tylovou predničkou. Čepiec sa dozdobil rozličnými kvietkami, korálikmi a flitrami, niekedy bol farebne ladený do ružova alebo do svetlomodra.

Prvý čepiec dostala nevesta od krstnej mamy k vydaju a ako mladá žena ho potom nosila do kostola. Na čepiec sa nosili biele batistové, tylové alebo kašmírové šatky. Slobodné dievčatá mali na sviatky zvláštnu úpravu vlasov do štyroch vrkočov, upevnených na veniec so stuhami a inými ozdobami. Takého istého typu bola svadobná parta, len viac zdobená. K sviatočnému odevu patrili čižmy s tvrdou alebo do harmoniky naskladanou sárou, žlto a zeleno štepované.

Mužský Záhorácky kroj

Batistová košeľa bola na širokých rukávoch zdobená dierkovou výšivkou, rovnako okolo rozstrihu a krku. Nohavice z bledomodrého súkna mali okolo dvoch rázporkov tmavomodré šnurovanie, v rázporkoch bol pretiahnutý jemný biely ručníček, dar od frajerky. Vesta z hodvábneho saténu alebo bodkovaného kartúnu bola len slávnostným a obradovým odevom. Siahala do pol chrbta, okolo krku bola vyšívaná, s dvoma vreckami, z gombíkovej dierky viseli taftové stuhy takmer po kolená. Vesta bola šitá tak, že sa zapínala len na prvý a posledný gombík.

Svadobným vrchným odevom ženícha bol priliehavý kabátik z tenkého modrého súkna (jankl). Po svadbe sa nosil ako sviatočný a príležitostný odev. Znakom družbov bol klobúk pestro zdobený stuhami, pierkami a kytičkami, ženích však mal za stuhou klobúka len zväzok rozmarínu. Archaickým sviatočným odevom mužov bola veľká súkenná halena bielej farby so širokým štvorcovým golierom, siahajúca pod kolená. Zaväzovala sa len na pletené šnúry a nosila sa prehodená cez plecia. Sviatočnou obuvou boli čierne čižmy s tvrdou sárou, vždy pekne naleštené.

Oplecko Kroj Záhorie Senica
5.0  ➤ Spolu od 242 ľudí
Záhorácke krojové rukávce EMÍLIA - podkásané rukávy Záhorácke krojové rukávce EMÍLIA - detail výšivky na rukáve Záhorácke krojové rukávce EMÍLIA - vyšívka na rukávoch Záhorácke krojové rukávce EMÍLIA - rastlinný motív ruža
Ženské krojové rukávce EMÍLIA - výšivka na hrudi Ženské krojové rukávce EMÍLIA - detail výšivky na hrudi Ženské krojové rukávce EMÍLIA - vyšívaný límec Ženské krojové rukávce EMÍLIA - výšivka na manžete
 
CENA: od 48 €
e-shop
www.naozaj.eu

Pri objednávaní v eshope sami rozhodujete o rozsahu zdobenia a ľahko dokážete ovplyviť výslednú cenu.

Produkt je vyrábaný na mieru postavy. Miery zadáte v objednávke eshop.
Dátum dodania závisí od aktuálnych možností výrobcu.
Je vhodné si termín telefonicky ovetiť.

Vaša farebná varianta výšivky

Vami požadovanú farebnú variantu môžete zadať pri vytváraní objednávky v E-shop NAOZAJ.EU.

Farebná kombinácia "A"
 
1.farba - červená svetlá
 
2.farba - oranžová
 
3.farba - zelená svetlá
Krojové oplecko rukávce EMÍLIA - farebná varianta: červená svetlá - oranžová - oranžová
Farebná kombinácia "B"
 
1.farba - červená svetlá
 
2.farba - oranžová
 
3.farba - zelená tmavá
Krojové oplecko rukávce EMÍLIA - farebná varianta: červená svetlá - oranžová - zelená tmavá
Farebná kombinácia "C"
 
1.farba - červená svetlá
 
2.farba - hneda svetlá
 
3.farba - hnedá tmavá
Krojové oplecko rukávce EMÍLIA - farebná varianta: červená svetlá - hneda svetlá - hnedá tmavá
Farebná kombinácia "D"
 
1.farba - červená svetlá
 
2.farba - hnedá tmavá
 
3.farba - oranžová
Krojové oplecko rukávce EMÍLIA - farebná varianta: červená svetlá - hnedá tmavá - oranžová
Farebná kombinácia "E"
 
1.farba - oranžová
 
2.farba - hnedá tmavá
 
3.farba - zelená tmavá
Krojové oplecko rukávce EMÍLIA - farebná varianta: oranžová - hnedá tmavá - zelená tmavá
Farebná kombinácia "F"
 
1.farba - červená tmavá
 
2.farba - červená svetlá
 
3.farba - zelená tmavá
Krojové oplecko rukávce EMÍLIA - farebná varianta: červená tmavá - červená svetlá - zelená tmavá
Farebná kombinácia "G"
 
1.farba - červená svetlá
 
2.farba - modrá tmavá
 
3.farba - čierna
Krojové oplecko rukávce EMÍLIA - farebná varianta: červená svetlá - modrá tmavá - čierna
Farebná kombinácia "H"
 
1.farba - červená svetlá
 
2.farba - oranžová
 
3.farba - sivá
Krojové oplecko rukávce EMÍLIA - farebná varianta: červená svetlá - oranžová - sivá
Farebná kombinácia "I"
 
1.farba - modrá svetlá
 
2.farba - modrá tmavá
 
3.farba - sivá
Krojové oplecko rukávce EMÍLIA - farebná varianta: modrá svetlá - modrá tmavá - sivá
Farebná kombinácia "J"
 
1.farba - modrá tmavá
 
2.farba - modrá svetlá
 
3.farba - červená tmavá
Krojové oplecko rukávce EMÍLIA - farebná varianta: modrá tmavá - modrá svetlá - červená tmavá
Farebná kombinácia "K"
 
1.farba - oranžová
 
2.farba - modrá svetlá
 
3.farba - modrá tmavá
Krojové oplecko rukávce EMÍLIA - farebná varianta: oranžová - modrá svetlá - modrá tmavá
Farebná kombinácia "L"
 
1.farba - hneda svetlá
 
2.farba - žltá
 
3.farba - červená svetlá
Krojové oplecko rukávce EMÍLIA - farebná varianta: hneda svetlá - žltá - červená svetlá
Ako zadať farby výšivky ?

Tu je miesto pre VAŠU kreativitu.

Sami vyberáte a určujete farby výšivky.

Jednotlivé farby zadáte v eshop naozaj.eu

Je nutné dodržať správne poradie farieb.

Pri určovaní poradia farieb sa riaďte ukážkami farebnej kombinácie výšivky (viď obrázky).

Ak chcete znížiť počet farieb výšivky (napríklad požadujete jednofarebnú výšivku) zadajte do výberových políčok eshop rovnakú farbu.

Dostupné farby
 
žltá
 
oranžová
 
červená svetlá
 
červená tmavá
 
hnedá tmavá (meď)
 
hnedá svetlá (bronz)
 
zelená svetlá
 
zelená tmavá
 
modrá svetlá
 
modrá tmavá
 
sivá
 
čierna
 
biela

Krojové rukávce (oplecko) sú štandardným vrchným ľudovým odevom žien na celom území Slovenska.

Podľa použitia sa líšili hlavne zdobením - na denné nosenie a na slávnostné príležitosti (do kostola, na veselicu, svadbu..).

Krojové rukávce "EMÍLIA" sú zdobené hladkovanou výšivkou na hrudi, límci, rukávoch a manžetách. Základným materiálom je bavlnené plátno.

Rukávce sú strojne vyšívané. Na hladkovanú výšivku je použitý špeciálny vrstvený a točený steh, ktorý dokonale napodobňuje hrubú vyšívaciu niť. Výsledkom je verná imitácia ručného vyšívania.

Na rozdiel od bežne používaného plochého (tzv. saténového) stehu je však potrebné až šesť násobne viac vpichov ihly vyšívacieho automatu. Na vyšitie týchto rukávcov je treba 154 tisíc stehov vyšívacieho stroja. (Viď detaily)

Vyšívaný opasok na sukňu si môžete objednať aj osobitne. Výška opaska je 6cm a šírka výšivky na opasku je 30cm.

Rukávce ušijeme na mieru Vašej postavy - bez potreby návštevy krajčírky. Dodáme ich zásielkovou službou.

Rastlinný ornament

Najväčšiu skupinu v ľudovej výšivke na Slovensku tvoril rastlinný ornament. Štylizované rastlinné motívy sa často kombinovali s geometrickými tvarmi (vo výšivke podľa počítaných nití). Rastlinná ornamentika sa naplno rozvinula vo výšivke podľa predkresleného vzoru v období, keď sa na trh dostali továrenské materiály. Vývoj smeroval od jednoduchých štylizovaných motívov a kompozícií k bohatosti a v niektorých oblastiach až nápadnej dekoratívnosti. Základnými motívmi v rastlinnom ornamente boli tulipán, klinček, granátové jablko, okrúhly lupeňový kvet a ruža. Dopĺňali ich rozličné ďalšie kvety, vetvičky, puky, lístky a podobne.

Rastlinný motív RUŽA

Motív ruže sa používal vo výšivke neskôr, ako ostatné uvedené motívy. V niektorých oblastiach našiel uplatnenie najmä vo svojom naturalistickom podaní. Veľmi obľúbeným bol tento motív na východnom Slovensku najmä na Zemplíne (viď Slovenská ľudová výšivka... strana 37-38).

Ruža sa často objavuje na krojoch v lokalite Beskýd (Čadca) a dolných Kysúc (Vadičovská dolina), v celej Goralskej oblasti, ale aj Bratislavskej oblasti a na Záhorí vo forme vyšívaných stúh. V kombinácií s ostatnými rastlinnými motívmi nájdeme ružu na krojoch takmer po celom Slovensku.

Výšivka sa zameriavala na rastlinnú ornamentiku už v 16. až 18. storočí. Predlohy k výšivkám sa odkresľovali z drahých renesančných talianskych brokátov a zamatov (viď Encyklopédia Slovenska, vydané r. 1982, strana 439).

ľudové oplecko rukávce ženský kroj
Parametre produktu
 • Základná tkanina: bavlnená tkanina - 100% bavlna (145g/m2) - biele plátno
 • Hustota tkania: osnova 24 nití/cm, útek 24 nití/cm
 • Zrážanlivosť: osnova 3%, útek 4% (pranie 40°C)
 • Zdobenie: vyšívacia niť AKRYL
Rukávce k ženskému kroju
Slovenské kroje podľa krajov. Krajové názvy pre túto súčasť odevu:
 • Bratislavská župa : rukávce
 • Nitrianska župa : rukávce
 • Trenčianska župa : rukávce
 • Tekovská župa : oplecko
 • Hontianska župa : oplecko
 • Novohradská župa : oplecko
 • Zvolenská župa : oplecko
 • Oravská župa : oplecko
 • Liptovská župa : oplecko
 • Gemerská župa : oplecko
 • Spišská župa : opliča,oplečko
 • Šarišská župa : oplecko, oplečko
 • Abovská župa : opliča,oplečko
 • Zemplínska župa : oplečko