logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Vyšívané rukávce ĽUBICA

História krojov na Slovensku - šitie krojov

To, čo sa nám zachovalo z tradičného oblečenia do súčasného obdobia, je výsledkom dlhodobého vývoja.

Pôvodný odev plnil len ochrannú funkciu. V priebehu stáročí sa menil v závislosti od charakteru zamestnania, spôsobu života a estetického cítenia ľudí.

Ľudové oblečenie bolo časom doplnené o príležitostné odevy - sviatočné a obradové.

Od konca 17. storočia sa pri zdobení začala používať aj výšivka. Rozvojom priemyslu a obchodu sa v 18. storočí zvýšila dostupnosť farebných vyšivacích nití - bavlnených, ale aj hodvábnych.

Územné členenie a ľudový kroj.

Územím Slovenska prechádza rozhranie dvoch kultúrnych oblastí Európy - nížinnej Panónskej panvy a horskej oblasti Karpát. Preto sa základné typy slovenského ľudového odevu v posledných dvoch storočiach sformovali do charakteristických celkov - nížinnej a horskej oblasti.

Medzi oboma oblasťami neexistuje jednoznačná hranica. Nížinnú oblasť spája široké pásmo prechodných foriem kultúry juhovýchodnej Moravy, východného Rakúska, Maďarska, bývalej severnej Juhoslávie a západného Rumunska. Horskú oblasť spája Slovensko s odevom severovýchodnej Moravy, južného Poľska, západnej Ukrajiny a severného a východného Rumunska. V celom komplexe do popredia vystupujú spoločné karpatské prvky.

Sviatočný kroj.

Kroje ( tak ako ich poznáme dnes) možno prirovnať k sviatočným ľudovým odevom z 19. storočia. Skladajú sa z rovnakých odevných súčastí ako pracovné odevy, ale sú obohatené rôznymi doplnkami a zdobením.

Národný odev a národný kroj.

Termíny "národný odev a národný kroj" sa pre ľudové oblečenie vo funkcii scénického odevu začali používať až koncom 19. storočia. Krátko po 2.svetovej vojne vznikla potreba ušiť odevy pre ľudové umelecké kolektívy a folklórne súbory ( v snahe o zachovanie kultúrnych tradícií ) . Garantom mapovania ľudových odevov na Slovensku bol Etnografický ústav Slovenského národného múzea a výrobcom krojov sa stal ÚĽUV (Ústredie ľudovej umeleckej výroby). Vznikali celé kolekcie odevov určené pre javiskové scénické predstavenia, ktoré prevzali názov "ľudový kroj".

V ženskom odeve je spodňa základnou súčiastkou, nosenou priamo na tele. Oplecko so širokými vyšívanými rukávmi akrátkym driekom sa obliekalo na hornú časť tela . Na vrch sa oblieka brusliak a trojuholníková šatka - krodel , prekrížená na prsiach a vzadu zaviazaná. Na spodňu sa od pása nadol oblieka sukňa z bieleho plátna ( kinteš ), alebo z modrotlače. Na sukňu sa opásala zástera .

Najcharakteristickejšia bola úprava hlavy vydatých žien, ktoré si vlasy upravovali do dvoch prameňov, obkrútených okolo kruhovej podložky- kotúčky . Kotúčka tvorila podklad pre čepiec ( kápku ), ktorá bola celá vyšívaná.

Ako obuv nasili ženy súkenné kapce alebo kožené čižmy .

Slovenské kroje - šitie ženských krojov a krojových súčasti

Vjenec sa nosil ako pokrývka hlavy slobodných dievčat. Krézel je doplnok kroja uviazaný okolo krku. Vyrába sa z širokej „cverenej" konfekčnej alebo paličkovanej čipky naskladanej do drobných záhybov.

Ženský kroj, svadobný kroj, ľudový kroj, slovenské kroje

Stan bol vlastne ako spodná košieľka. Potom si na seba ženy navliekli opliecka, ktoré boli vyšívané krivou ihlou a vyrezávanou výšivkou. Po oblečení opliecok si na seba obliekli vestu, zdobenú drobnými vyšívanými kvetmi a rôznymi našitými flitrami. No a nakoniec prišiel krodel, ktorý vyzerá ako trojcípa šatka. Atila je typ blúzky, šitá z jemného plátna, kašmíru, hodvábu či vapéru. Rekl je súkenný kabátec modrej alebo čiernej farby používaný v zimnom období na ochranu pred chladným počasím.

Svadobné obrady. Čepčenie.

Je tradičný svojím zdobením, výšivkou a spôsobom, ako je vyšívaný. Ženský kroj tvorí sukňa, spodňa, zástera, krodel, stan a vesta,
slovensky kroj,
slovenske kroje,
Slovak folk costumes.

Čepčenie, i keď trošku v zmenenej forme, sa zachovalo až dodnes. Kedysi mladuchu odvádzali do domu ženícha a tam tento obrad symbolicky vykonali ženy za spevu obradných svadobných piesni a magických rituálov. To všetko bolo symbolom toho, že dievčina bola prijatá medzi dospelé vydaté ženy.

Najdôležitejší úkon ho čakal pri snímaní party. Predávanie venca a snímanie party boli najpôvabnejšie časti svadby, ktoré vykonávali družičky a družbovia. Družičky sprevádzali nevestu počas celej svadby, sú jej zástupkyňami, konajú, hovoria a spievajú v zastúpení nevesty.

Príprava pierka pre ženícha a družbov boli úlohou práve nevesty a družičiek. Znakom panenstva bol rozmarínový venček, ktorý mala nevesta na hlave okrem party, ktorú nosila od druhej ohlášky do svadby ako znak dievoctva.

Čepčenie je jedinečným skrášlením a ozvláštením svadobnej zábavy, preto dnes tento ľudový zvyk zažíva svoju renesanciu.

Svadobný kroj.

Svadobný ženský dievčenský kroj je určený na odobierku mladuchy. Ženích má svadobnú vyšívanú košeľu, krpce, súkenné nohavice, krojovú vestu. V zimných mesiacoch svadobný kabár, krojovú kabanicu. Nechýba folklórny plstený klobúk. Mladucha má dievčenský svadobná kroj a mení svadobnú partu za ženský čepiec,
Slovenský kroj,
Slovenské kroje.

Kysucký kroj - šitie krojov.

Čadca kroj ,
Oščadnicka kroj ,
Svrčinovec kroj ,
Skalité kroj ,
Kroj Zborov nad Bystricou ,
Turzovka kroj ,
Dunajov kroj ,
Vadičov kroj ,
Ochodnica kroj ,
Staškov kroj ,
Stará Bystrica kroj ,
Makov kroj ,
Terchová kroj,
Slovenský kroj,
Slovenské kroje,
slovensky kroj,
slovenske kroje,
Slovak folk costumes.

Súčasti Slovenských krojov - šitie krojov

čepiec , kápku,
slovensky kroj,
slovenske kroje,
Slovak folk costumes,
svadobná parta ,
krojová parta ,
oplecko, opliecko ( rukávce ),
lajblík ,
krodel - šatka ,
košeľa, zástera ( obruštek ),
plátenná spodnica ( rubáš ),
krojová sukňa , fjertoch, fortuch,
vlnené zástery ,
súkenné trojštvrťové kabátiky ( kabanica, čužka ),
kožušiny : kožúšky , kožuchy , peleríny , čiapky,
krojové krpce ,
súkenné kapce,
krojové čižmy,
Slovenský kroj,
Slovenské kroje.

Kroje Slovenska - šitie krojov

slovensky kroj,
slovenske kroje,
Slovak folk costumes,
Záhorie kroj ,
Myjava kroj ,
Ponitrie kroj ,
Tekov kroj ,
Kysucke kroj ,
Orava kroj ,
Kroj Turiec ,
Liptov kroj ,
Detva kroj ,
Horehronie kroj ,
Novohrad kroj ,
Gemer kroj ,
Spiš kroj ,
Šariš kroj ,
Zemplín kroj,
Slovenský kroj,
Slovenské kroje.

Blanciar - Góralská spinka.

Spona na krojovú košeľu blanciar.

Ľudové šperky na Slovensku blanciare.

Blanciare - šperky na kroj.

Sponka na košeľu.

Slinka krojová košeľa.

Medená spona.

Mosadzná spona na ľudovú košeľu a ženské rukávce.

Spinka Goralska Highlander Parzenica.

Mosadzná brošňa

ľudová brošna

Brošna na kroj blanciar

Historická brošna blanciarová

Filigrán na košeľu

Spinka blanciar

Kroje strihy, kroje cena .

kroje rukávce cena oplecko strihy,
lajblík cena živôtik strihy brusliak,
kroje brušľak cena kamizol strihy kroje,
chološne kroje cena nohavice strihy na portki,
krojové opasky cena krojov,
krojový klobúk cena klobúkov,
krpce cena.

Kroje na predaj.

rukávce oplecko na predaj,
lajblík živôtik na predaj,
brušľak kamizol na predaj,
chološne nohavice na predaj,
krojové opasky na predaj,
krojový klobúk na predaj,
krpce na predaj, slovensky kroj,
slovenske kroje,
Slovak folk costumes.

Kroj na svadbu ,
Kroj na predaj ,
Kroj na mieru ,
Kroj na pozicanie ,
kroj na oktoberfest ,
kroj na redovy košice ,
kroj na slovensku,
Slovenský kroj,
Slovenské kroje.

Ženský ľudový odev sa v princípe delil na spodné a vrchné súčasti. Najspodnejšou súčasťou bol rubáč skladajúci sa z dvoch častí: z vrchného horného dielu siahajúceho od pása do podpazušia (vršeň) a k nemu prišitej sukne (rubáč). Na vršeň sa obliekalo oplecko .

Najstaršia sukňa, na ktorú sa ženy pamätajú, bola biela lanová (fortuch). Materiál sa menil podľa príležitostí, na ktoré bola sukňa určená (domáce plátno, damašek).

V súčasnosti nosia ženy takéto sukne ako sviatočné. Dievky mali sviatočné sukne aj z kvetovaného brokátu tmavých farieb. Na sukňu sa opásala zástera (zopaska). Živôtik (lajblík) sa obliekal sviatočne na oplecko k bielej sukni. Bol z hodvábnych brokátov alebo kvietkovaných atlasov.

Vrchné súčasti charakterizujú obdĺžnikové textílie, ktoré sa zachovali vo viacerých druhoch. K takým patrila plachetka, ktorá zakrývala hlavu a plecia. Sviatočnou obmenou odievacej plachty bolo presťíeradlo, ktoré nosili ženy i dievky na veľké sviatky.

Kožuch nosili iba bohatšie ženy. Bol hnedý, rovný, siahal po boky. Zapínal sa na kožené gombičky. Už koncom 19. stor. sa nosili krátke, po boky siahajúce, vypasované kabáty. Boli z tmavých materiálov, podšité barchetom.

V medzivojnovom období, keď u nás už bola ľudová kultúra dlhší čas na ústupe, stal sa tento veľmi pôsobivý ľudový odev najznámejším slovenským krojom. O piešťanský kroj prejavovali záujem aj návštevníci kúpeľov a neraz si ho kupovali ako vzácny suvenír v obchode s ľudovým umením.

Ženský sviatočný odev v Piešťanoch - Trnavská oblasť.

Pôvodne z pomerne jednotného výrazu piešťanského kroja, ktorý sa nosil v údolí Váhu medzi Piešťanmi a Novým Mestom nad Váhom, sa niekedy koncom 19. storočia vyčlenilo 10 obcí na pravej strane Váhu.

Presné miesto vzniku varianty piešťanského kroja nepoznáme, ale veľa naznačuje pomenovanie tejto "novej" výšivky - krakovianska. Vyznačovala sa drobnými dierkami a s celkovým zmenšením jednotlivých motívov.

Pre úplnosť treba ešte dodať, že v obciach, ktoré dodnes administratívne patria do piešťanského okresu a ležia juhozápadne od Piešťan smerom k Malým Karpatom, sa vždy nosil trnavský kroj, ktorý tiež patrí medzi najkrajšie ľudové odevy na Slovensku. Podobné kroje nosili aj obyvatelia obcí Banka, Bašovce, Lúka, Modrová, Modrovka, Považany, Stará Lehota a Veľké Orvište, Brunovce, Moravany nad Váhom, Nová Lehota, Nová Ves nad Váhom, Očkov, Ostrov, Pobedim, Podolie, Potvorice, Častkovce, Ducové, Horná Streda, Hôrka nad Váhom, Hrádok, Hubina, Krakovany.

Bratislavský kroj ženské rukávce
5.0  ➤ Spolu od 296 ľudí
Piešťanské krojové rukávce ĽUBICA - rozparok Piešťanské krojové rukávce ĽUBICA - vyšívaný rozparok Piešťanské krojové rukávce ĽUBICA - výšivka na rukávcoch Piešťanské krojové rukávce ĽUBICA - Piešťanská výšivka
Ženské krojové rukávce ĽUBICA - detail výšivky na rukávcoch Ženské krojové rukávce ĽUBICA - detail výšivky Ženské krojové rukávce ĽUBICA - vyšívaný opasok Ženské krojové rukávce ĽUBICA - opasok na sukňu

Piešťanská výšivka

Výšivka mala mimoriadne dôležité postavenie v ľudovej kultúre - sprevádzala človeka od narodenia až po hrob. Šestonedieľka bola aj so svojím dieťaťom oddelená od ostatných členov domácnosti a návštev kútnou plachtou, ktorá sa v okolí Piešťan volala záponná plachta.

Najčastejšie bola zhotovená z dvoch, prípadne troch šírok konopného plátna a vo výšivke (alebo vytkávaní) nesmela chýbať červená farba, ktorá mala ochrániť matku a dieťa pred urieknutím.

Výšivkárske umenie sa však najviac uplatnilo na piešťanskom ľudovom odeve, na kroji, kde najhonosnejšou časťou boli Piešťanské rukávce. Vyšívalo sa plochým stehom a na dierky. Vzory predkresľovali pisárky.

Na bežné nosenie sa vyšívali Piešťanské rukávce (oplecko), ktoré sa smerom dole zužovali (na skos), na sviatky a slávnostné príležitosti sa ženy parádili v širokých - taclových rukávcoch. Dominantné farby piešťanského ženského kroja boli žltá (sirková) a oranžová (žeravá), neskôr aj červená a modrá. Pomerne veľké dierky sa zapĺňali pavúčikmi - gatrami, podobne ako v trnavskej výšivke.

Piešťanský kroj rukávce ĽUBICA

Biela farebnosť čepca, šatky na hlavu, výšivky na rukávoch Piešťanských rukávcov a živôtika, vypovedá, že ide o odev, ktorý nosili ženy v pôstnom období pred Veľkou nocou, v advente alebo v čase smútku.

K sviatočnému kroju patril rubáš, Piešťanské rukávce oplecko, biely brokátový živôtik, bledomodrá súkenná sukňa a predná zásteru z čierneho glotu. V páse je prepásaná širokým čiernym glotovým pásom, ktorého konce so žltou výšivkou visia vzadu dolu sukňou.

Proces inovácie sa zavŕšil, keď sa do stredu výšivky taclových Piešťanských rukávcov ĽUBICA zakomponovala piešťanská paličkovaná čipka.

Zvláštnosťou bola sukňa, ktorá sa skladala z dvoch dielov - predného a zadného. Sukne boli okolo pása nazberané a ich šírka dolnej časti dosahovala spolu až 8 metrov.

CENA: od 48 €
e-shop
www.naozaj.eu

Pri objednávaní v eshope sami rozhodujete o rozsahu zdobenia a ľahko dokážete ovplyviť výslednú cenu.

Produkt je vyrábaný na mieru postavy. Miery zadáte v objednávke eshop.
Dátum dodania závisí od aktuálnych možností výrobcu.
Je vhodné si termín telefonicky ovetiť.

Vaša farebná varianta výšivky

Vami požadovanú farebnú variantu môžete zadať pri vytváraní objednávky v E-shop NAOZAJ.EU.

Farebná kombinácia "A"
 
1.farba - modrá tmavá
 
2.farba - modrá svetlá
Piešťanské krojové vyšívané rukávce ĽUBICA - farebná varianta: modrá tmavá - modrá svetlá
Farebná kombinácia "B"
 
1.farba - červená svetlá
 
2.farba - oranžová
Piešťanské krojové vyšívané rukávce ĽUBICA - farebná varianta: červená svetlá - oranžová
Farebná kombinácia "C"
 
1.farba - modrá svetlá
 
2.farba - modrá tmavá
Piešťanské krojové vyšívané rukávce ĽUBICA - farebná varianta: modrá svetlá -  modrá tmavá
Farebná kombinácia "D"
 
1.farba - oranžová
 
2.farba - červená svetlá
Piešťanské krojové vyšívané rukávce ĽUBICA - farebná varianta: oranžová - červená svetlá
Farebná kombinácia "E"
 
1.farba - červená svetlá
 
2.farba - červená tmavá
Piešťanské krojové vyšívané rukávce ĽUBICA - farebná varianta: červená svetlá - červená tmavá
Farebná kombinácia "F"
 
1.farba - červená tmavá
 
2.farba - červená svetlá
Piešťanské krojové vyšívané rukávce ĽUBICA - farebná varianta: červená tmavá - červená svetlá
Farebná kombinácia "G"
 
1.farba - hneda svetlá (bronz)
 
2.farba - hnedá tmavá (meď)
Piešťanské krojové vyšívané rukávce ĽUBICA - farebná varianta: hneda svetlá - hnedá tmavá
Farebná kombinácia "H"
 
1.farba - hnedá tmavá (meď)
 
2.farba - hneda svetlá (bronz)
Piešťanské krojové vyšívané rukávce ĽUBICA - farebná varianta: hnedá tmavá - hneda svetlá
Farebná kombinácia "I"
 
1.farba - zelená svetlá
 
2.farba - zelená tmavá
Piešťanské krojové vyšívané rukávce ĽUBICA - farebná varianta: zelená svetlá - zelená tmavá
Farebná kombinácia "J"
 
1.farba - zelená tmavá
 
2.farba - zelená svetlá
Piešťanské krojové vyšívané rukávce ĽUBICA - farebná varianta: zelená tmavá - zelená svetlá
Farebná kombinácia "K"
 
1.farba - červená svetlá
 
2.farba - čierna
Piešťanské krojové vyšívané rukávce ĽUBICA - farebná varianta: červená svetlá - čierna
Farebná kombinácia "L"
 
1.farba - čierna
 
2.farba - oranžová
Piešťanské krojové vyšívané rukávce ĽUBICA - farebná varianta: čierna - oranžová
Farebná kombinácia "M"
 
1.farba - červená tmavá
 
2.farba - modrá svetlá
Piešťanské krojové vyšívané rukávce ĽUBICA - farebná varianta: červená tmavá - modrá svetlá
Farebná kombinácia "N"
 
1.farba - hnedá tmavá (meď)
 
2.farba - oranžová
Piešťanské krojové vyšívané rukávce ĽUBICA - farebná varianta: hnedá tmavá - oranžová
Farebná kombinácia "O"
 
1.farba - modrá tmavá
 
2.farba - červená svetlá
Piešťanské krojové vyšívané rukávce ĽUBICA - farebná varianta: modrá tmavá - červená svetlá
Farebná kombinácia "P"
 
1.farba - modrá tmavá
 
2.farba - oranžová
Piešťanské krojové vyšívané rukávce ĽUBICA - farebná varianta: modrá tmavá - oranžová
Ako zadať farby výšivky ?

Tu je miesto pre VAŠU kreativitu.

Sami vyberáte a určujete farby výšivky.

Jednotlivé farby zadáte v eshop naozaj.eu

Je nutné dodržať správne poradie farieb.

Pri určovaní poradia farieb sa riaďte ukážkami farebnej kombinácie výšivky (viď obrázky).

Ak chcete znížiť počet farieb výšivky (napríklad požadujete jednofarebnú výšivku) zadajte do výberových políčok eshop rovnakú farbu.

Dostupné farby
 
žltá
 
oranžová
 
červená svetlá
 
červená tmavá
 
hnedá tmavá (meď)
 
hnedá svetlá (bronz)
 
zelená svetlá
 
zelená tmavá
 
modrá svetlá
 
modrá tmavá
 
sivá
 
čierna
 
biela

Krojové rukávce (oplecko) sú štandardným vrchným ľudovým odevom žien na celom území Slovenska.

Podľa použitia sa líšili hlavne zdobením - na denné nosenie a na slávnostné príležitosti (do kostola, na veselicu, svadbu..).

Krojové rukávce "ĽUBICA" sú zdobené hladkovanou výšivkou na hrudi, límci a rukávoch. Základným materiálom je bavlnené plátno.

Zároveň si môžete objednať aj vyšívaný opasok na sukňu. Výška opaska je 6cm a šírka výšivky na opasku je 30cm.

Inšpiráciou pre vyhotovenie výšivky je obrázok z knihy "Slovenská ľudová výšivka" (strana 142). Publikáciu vydalo Ústredie ľudovej umeleckej výroby v roku 2011 - autori publikácie: Anna Chlupová a kolektív.

Rukávce ušijeme na mieru Vašej postavy - bez potreby návštevy krajčírky. Dodáme ich zásielkovou službou.

Rukávce sú strojne vyšívané. Na hladkovanú výšivku je použitý špeciálny vrstvený a točený steh, ktorý dokonale napodobňuje hrubú vyšívaciu niť. Výsledkom je verná imitácia ručného vyšívania.

Na rozdiel od bežne používaného plochého (tzv. saténového) stehu je však potrebné až šesť násobne viac vpichov ihly vyšívacieho automatu. Na vyšitie týchto rukávcov je treba 154 tisíc stehov vyšívacieho stroja.

Ženské oplecko rukávce Piešťanský kroj
Parametre produktu
  • Základná tkanina: bavlnená tkanina - 100% bavlna (145g/m2) - biele plátno
  • Hustota tkania: osnova 24 nití/cm, útek 24 nití/cm
  • Zrážanlivosť: osnova 3%, útek 4% (pranie 40°C)
  • Zdobenie: vyšívacia niť AKRYL
Rukávce k ženskému kroju
Slovenské kroje podľa krajov. Krajové názvy pre túto súčasť odevu:
  • Bratislavská župa : rukávce
  • Nitrianska župa : rukávce
  • Trenčianska župa : rukávce
  • Tekovská župa : oplecko
  • Hontianska župa : oplecko
  • Novohradská župa : oplecko
  • Zvolenská župa : oplecko
  • Oravská župa : oplecko
  • Liptovská župa : oplecko
  • Gemerská župa : oplecko
  • Spišská župa : opliča,oplečko
  • Šarišská župa : oplecko, oplečko
  • Abovská župa : opliča,oplečko
  • Zemplínska župa : oplečko