logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Blanciar ADAMČÍK - ľudový šperk

Blanciar je ručne zdobený druh spinky používaný hlavne na mužských krojových košeliach s goralskou spinkou. Je to jeden z najstarších šperkov pre kroje s niekoľko storočnou tradíciou.

Blanciare boli zvyčajne kované, alebo vyrezávané z medeného plechu, niekedy odliate z bronzu, s kvetovými geometrickými a zvieracími vzormi. Krojové blanciare si zachovávajú základné tvary príznačné pre gotický sloh. Časovo sa radia až od obdobia migrácie germánskych národov. Blanciar a goralská spinka sa spája s folklórnymi oblasťami slovenskej ľudovej kultúry na krojoch podhorských goralov Spiša, Liptova, Oravy a Kysúc.

Blanciar - Goralská spinka

Tradičné blanciare a goralská spona sú zdobené vzorkou slnka, polmesiaca, hviezd, zvieracími a heraldickými motívmi s hlavou dravého vtáka.

Migrácie rôznych národov do Karpatského regiónu nedokázali prekonať prvky gotiky v tvaroch a výzdobe blanciarov.

Poznáme dva základné tvary blanciarov: kruhové a srdcové, s dierovaným ornamentom, vtáčími hlavami orla a motívmi slnka goralská spinka. Blízke analógie ľudových šperkov blanciarov okrúhlych a srdcovitých tvarov, nájdeme na blanciaroch holandskej provincie Frízsko. Všetky tieto varianty ľudových šperkov smerujú k základným formám karpatských blanciarov.

Blanciar - šperk na kroj a medená spona.

Filigrán na košeľu.

Spona na krojovú košeľu blanciar.

Mosadzná spona na ľudovú košeľu a ženské rukávce.

Ľudové šperky blanciare na Slovensku.

Blanciare - šperky na kroj.

Mosadzná brošňa.

Sponka na košeľu.

Brošna na kroj blanciar.

Spinka blanciar.

Blanciar ADAMČÍK
5.0  ➤ Spolu od 47 ľudí
Blanciar ADAMČÍK - mosadzný ľudový šperk Blanciar ADAMČÍK - spona na folklórnu košeľu Blanciar ADAMČÍK - fibula na folklórnu košeľu Blanciar ADAMČÍK - fibula na ľudový klobúk
CENA: 19.9 €
e-shop
www.naozaj.eu

Blanciar je štandardne dostupný a preto vhodný ako rýchly darček pre nadšenca tradičného folklóru.

BLANCIAR je tradičný šperk inšpirovaný ľudovým umením. Muži ho nosia najčastejšie na košeliach, ale aj na klope vesty a kabáta.

Ženy blanciare nosia výhradne ako spony na rukávcoch. Dajú sa použiť aj ako doplnok pláteného opaska ženského kroja.

Vzory na blanciaroch vychádzajú zo starovekých artefaktov, ktoré určovali ich ochrannú moc. Pôvodne úžitkové šperky sa tak stali priamou súčasťou ľudového odevu a okrem praktickej získali aj estetickú funkciu.

Blanciar ADAMĆÍK je vyrobený z mosadzného plechu s hrúbkou 0,8mm. Zdobenie je realizované gravírovaním, rytím, razením a doplnené mosadznými retiazkami.

Blanciar ADAMČÍK mosadzná spona - ľudový šperk ku mužskej košeli
Parametre produktu
  • Základný materiál: mosadzný plech CuZn37 - hrúbka 0,8mm
  • Zdobenie výrobku: gravírovanie, rytie, vybíjanie, leštenie...