Blanciare boli zvyčajne kované, alebo vyrezávané z medeného plechu (niekedy odliate z bronzu) s kvetinovými, geometrickými alebo zvieracími vzormi. Pokiaľ ide o typológiu a pôvod, blanciare si zachovávajú základné tvary príznačné pre gotický sloh. Chronologicky sa datujú už od obdobia migrácie germánskych národov.
Blanciar, Goralská spinka je ručne zdobený druh sponky používaný hlavne na mužských košeliach. Je to jeden z najstarších dekoratívnych prvkov ľudového oblečenia s niekoľko storočnou tradíciou. Blanciar je spojený s charakteristickými regiónmi slovenskej ľudovej kultúry, napríklad pri krojoch podhorských goralov na Spiši, Liptove, Orave a Kysuciach.
Blanciar - Góralská spinka.
Spona na krojovú košeľu blanciar.
Ľudové šperky na Slovensku blanciare.
Blanciare - šperky na kroj.
Sponka na košeľu.
Slinka krojová košeľa.
Medená spona.
Mosadzná spona na ľudovú košeľu a ženské rukávce.
Spinka Goralska Highlander Parzenica.
Mosadzná brošňa
ľudová brošna
Brošna na kroj blanciar
Historická brošna blanciarová
Filigrán na košeľu
Spinka blanciar
V podstate existujú dva základné tvary blanciarov: kruhové a srdcové, s dierovaným ornamentom, vtáčími hlavami alebo orlami a motívmi pripomínajúcimi slnko. Tieto prvky sú príznačné pre celú oblasť západných Karpát. Podobné šperky možno nájsť len v pobaltských krajinách severovýchodne od povodia rieky Dviny, najmä v Estónsku. Podobné ako estónske šperky v tvare disku sa vyskytujú vo Švédskej Livonii a Lotyšsku. Blanciare zdobené dvoma hlavami dravých vtákov a vyzdobené tromi až piatimi príveskami sú bežné na juhu Švédska.
Blízke analógie okrúhlych a srdcovitých tvarov, zdobené vtákmi s ostrým zobákom nájdeme na blanciaroch holandskej provincie Frízsko. Všetky tieto varianty smerujú k základným formám karpatských blanciarov.
Tradičné blanciare pochádzajúce z gotických prototypov. Sú zdobené slnečnými vzormi, polmesiacmi, hviezdami, zvieracími a heraldickými motívmi, najmä kultovou hlavou dravého vtáka, ktorý je vždy zobrazený z profilu. Všetky následné migrácie obyvateľstva do Karpatského regiónu nedokázali prekonať gotický vplyv na základné formy blanciarov.
Spinka je kovový šperk, ktorý sa v ľudovom prostredí na Slovensku používal pri spínaní mužských, ale i ženských košieľ pri krku alebo na prsiach. Mal tvar spony s otvorom v strede, ktorým sa prevliekala a upevňovala látka, prepichnutá ihlicou pripevnenou na jednej strane otvoru. Doklady najstarších ľudových spiniek pochádzajú z 18. storočia. Prstencovitým tvarom nadväzujú na spinky rozšírené v ranom stredoveku.
Charakteristické boli pre stredné Považie a okolie Považskej Bystrice. Okrem nich územne najširšie zastúpenie mali spinky romboidného tvaru – rohaté spínadlá. Ľudoví výrobcovia ich zhotovovali liatím alebo vysekávaním z mosadze, prípadne drahšieho pakfónu. Formované profilovaním, zdobené razeným alebo rytým dekórom, opatrené príveskami a retiazkami vynikali krásou tvaru.
Najdlhšie sa do prvej polovice 20. storočia udržali na odeve pastierov. Špecifickú skupinu tvarovo blízku romboidným spinkám tvorili spinky so srdcovitým výrezom v dolnej časti. Okrem produktov ľudových výrobcov sa v niektorých oblastiach Slovenska používali vo funkcii spínadiel aj zlatnícke filigránové alebo liate strieborné šperky.
Blanciar je štandardne dostupný a preto vhodný ako rýchly darček pre nadšenca tradičného folklóru.
BLANCIAR je tradičný šperk inšpirovaný ľudovým umením. Muži ho nosia najčastejšie na košeliach, ale aj na klope vesty a kabáta.
Ženy blanciare nosia výhradne ako spony na rukávcoch. Dajú sa použiť aj ako doplnok pláteného opaska ženského kroja.
Vzory na blanciaroch vychádzajú zo starovekých artefaktov, ktoré určovali ich ochrannú moc. Pôvodne úžitkové šperky sa tak stali priamou súčasťou ľudového odevu a okrem praktickej získali aj estetickú funkciu.
Blanciar GREGUŠ je vyrobený z mosadzného plechu s hrúbkou 0,8mm. Zdobenie je realizované gravírovaním, rytím, razením a doplnené mosadznými retiazkami.