logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Blanciar FEDOR - veľká spinka

Blanciar Fedor je mosadzný ľudový šperk, ktorý sa na Slovensku používal pri zapínaní mužskej a ženskej krojovej košele. Mala funkciu spony, ktorou sa prichytila látka vyšívanej krojovej košele, prepichnutá prackovou ihlou. Datujú sa do rokov migrácie germánskych národov. Najstaršie Slovenské blanciare pochádzajú z 18. storočia. Vyrábali sa strihaním z medeného plechu a odlievaním z bronzu, alebo drahšieho pakfónu a ozdobené príveskami a retiazkami.

Blanciare na Slovenskom kroji vynikajú krásou z profilovania, zdobenia razeným alebo rytým dekórom. Príznačné sú pre folklórny región Považia. Najširšie zastúpenie majú blanciare kosoštvorcového tvaru rohaté spony.

Goralská spinka BLANCIAR.

Goralská spinka splňuje funkčný a ozdobný prvok odievania Goralov na území Poľska, Moravy, Ukrajiny a Slovenska. Na Slovensku sa používa ako súčasť ľudových košelí mužského odevu.

Vyrábal sa z cínu, bronzu, mosadze, alpaky, striebra a to rôznym spôsobom remeselného spracovania - liatím, vyrezávaním z plechu, rytím, gravírovaním...

Mosadzná spinka ku Slovenskému kroju.

Goralska Spinka Highlander Parzenica.

Medená spona ľudová brošna

Brošna na kroj blanciar sponka na košeľu

Spona na krojovú košeľu blanciar.

Mosadzná brošňa

Ľudové šperky na Slovensku blanciare.

Filigrán na košeľu blanciare - šperky na kroj.

Mosadzná spona na ľudovú košeľu a ženské rukávce.

Goralský blanciar - spinka ako ľudový šperk.

Blanciare majú rôzne tvary - kruhový tvar a srdcový tvar s dierovaným ornamentom orlími alebo kamzičími hlavami a slnečným vzorom.

Regionálne rozdiely na blanciaroch vznikali úpravami lokálnych umeleckých šperkárov.

Goralská spinka - blanciar FEDOR
5.0  ➤ Spolu od 51 ľudí
Blanciar FEDOR - základné rozmery Blanciar FEDOR - Goralská spinka na remeselníckej košeli Veľký big blanciar - spinka mužského kroja Blanciar FEDOR - detail gravírovania spinky
CENA: 32 €
e-shop
www.naozaj.eu

Blanciar je štandardne dostupný a preto vhodný ako rýchly darček pre nadšenca tradičného folklóru.

Blanciar FEDOR je tradičný ľudový šperk rozšírený po celom Slovensku. Jeho presah z Poľska ku nám, do Sliezska a Ukrajiny súvisí s Goralskou kultúrou. Každý región má svoje charakteristické geometrické a zdobné odchýlky.

Vzory na blanciaroch vychádzajú zo starovekých artefaktov, ktoré určovali ich ochrannú moc. Pôvodne úžitkové šperky sa tak stali priamou súčasťou ľudového odevu a okrem praktickej získali aj estetickú funkciu.

Tento blanciar svojou veľkosťou zaujal prvé miesto z našej ponuky (pozri obrázok s rozmermi).

Goralská spinka - mosadzný ľudový šperk ku krojovej košeli Porovnanie veľkostí blanciarov
Parametre produktu
  • Základný materiál: mosadzný plech CuZn37 - hrúbka 0,8mm
  • Zdobenie výrobku: gravírovanie, rytie, vybíjanie, leštenie...