logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Blanciar ANIČKA - ľudový šperk

Tradičné blanciare pochádzajúce z gotických prototypov. Sú zdobené slnečnými vzormi, polmesiacmi, hviezdami, zvieracími a heraldickými motívmi, najmä kultovou hlavou dravého vtáka, ktorý je vždy zobrazený z profilu. Všetky následné migrácie obyvateľstva do Karpatského regiónu nedokázali prekonať gotický vplyv na základné formy blanciarov.

V podstate existujú dva základné tvary blanciarov: kruhové a srdcové, s dierovaným ornamentom, vtáčími hlavami alebo orlami a motívmi pripomínajúcimi slnko. Tieto prvky sú príznačné pre celú oblasť západných Karpát. Podobné šperky možno nájsť len v pobaltských krajinách severovýchodne od povodia rieky Dviny, najmä v Estónsku. Podobné ako estónske šperky v tvare disku sa vyskytujú vo Švédskej Livonii a Lotyšsku. Blanciare zdobené dvoma hlavami dravých vtákov a vyzdobené tromi až piatimi príveskami sú bežné na juhu Švédska.

Blízke analógie okrúhlych a srdcovitých tvarov, zdobené vtákmi s ostrým zobákom nájdeme na blanciaroch holandskej provincie Frízsko. Všetky tieto varianty smerujú k základným formám karpatských blanciarov.

Blanciar - Góralská spinka.

Spona na krojovú košeľu blanciar.

Ľudové šperky na Slovensku blanciare.

Blanciare - šperky na kroj.

Sponka na košeľu.

Slinka krojová košeľa.

Medená spona.

Mosadzná spona na ľudovú košeľu a ženské rukávce.

Spinka Goralska Highlander Parzenica.

Mosadzná brošňa

ľudová brošna

Brošna na kroj blanciar

Historická brošna blanciarová

Filigrán na košeľu

Spinka blanciar

Blanciar Anička
5.0  ➤ Spolu od 84 ľudí
Blanciar ANIČKA - mosadzný ľudový šperk Blanciar ANIČKA - spona na folklórnu košeľu Blanciar ANIČKA - fibules na ľudovú košeľu Blanciar ANIČKA - goralská spinka na ľudový klobúk

História blanciarov - Goralská spona

Od neskorej doby bronzovej a staršej doby železnej sa v odevoch európskej populácie ustálilo používanie fibule, ktoré sa stále používajú na zapnutie kabátov, štól, košieľ alebo častí tuniky.

Fibula mala rôzne formy meniace sa s aktuálnou módou a zvykmi. Sú preto dôležitým prvkom pri určovaní chronológie pravekých kultúr.

Vo štvrtom storočí sa blanciar používal v celej oblasti Gótskeho osídlenia medzi horným Dneprom, Donom a dolným Dnesterom, kde sa ako základný materiál používal bronz, striebro aj zlato, zdobené vtáčími hlavami.

Zmeny vznikali iba drobným úpravami pod vplyvom miestnych umeleckých remeselníkov. Po rozbití gótskeho štátu Hunmi v roku 375 sa Góti presťahovali na juhozápad do Transylvánie, potom nad Dunaj do Dacie a Pannonie, smerom k podkarpatskému územiu.

Z Panónie sa v roku 401 Góti pohli do Talianska. Počas 4. a 5. storočia v dôsledku invázie Hunov ustúpili niektoré gótske skupny obyvateľstva do pobaltských regiónov,kde priniesli aj svoju zlatnícku zručnosť remeselných centier v Sambii, Litve a Estónsku.

Cesta Gótov o niekoľko storočí skôr je tiež spojená s remeslami na súčasnom území poľskej kultury Wielbarska. Spolu s migráciou Gótov sa v mnohých krajinách rozšírili podobné šperky - variácie fibulí a blanciarov s relatívne malými rozdielmi v základných vzoroch.

Dokazujú to archeologické nálezy v hroboch mŕtvych. V západných Karpatoch a pobaltských štátoch sa dnes používajú vzory ranných stredovekých foriem blanciarov a fibulí, s podstatnými prvkami gotického slohu 4. až 6. storočia.

BROŠŇA

BROŠŇA je dekoratívne spínadlo s terčíkom, opatrené pružinou s ihlicou na rube. Používalo sa na spínanie a zdobenie odevu. Obľúbený šperk šľachty a meštianstva v období baroka. V ľudovom prostredí na Slovensku patrili k vzácnym šperkom predovšetkým strieborné brošne zhotovované technikou filigránu.

Koncom 19. a začiatkom 20. storočia ich používali iba v niektorých oblastiach Slovenska (Tekov, Hont, Turiec). Výnimočne sa v bohatších sedliackych rodinách našli aj brošne zo zlata. Širšie uplatnenie našli vo vidieckom prostredí od začiatku 20. storočia lacnejšie bižutérne brošne, ktorými sa zdobili najmä stuhy na golieroch a partách.

CENA: 19.9 €
e-shop
www.naozaj.eu

Blanciar je štandardne dostupný a preto vhodný ako rýchly darček pre nadšenca tradičného folklóru.

BLANCIAR je tradičný šperk inšpirovaný ľudovým umením. Muži ho nosia najčastejšie na košeliach, ale aj na klope vesty a kabáta.

Ženy blanciare nosia výhradne ako spony na rukávcoch. Dajú sa použiť aj ako doplnok pláteného opaska ženského kroja.

Vzory na blanciaroch vychádzajú zo starovekých artefaktov, ktoré určovali ich ochrannú moc. Pôvodne úžitkové šperky sa tak stali priamou súčasťou ľudového odevu a okrem praktickej získali aj estetickú funkciu.

Blanciar ANIČKA je vyrobený z mosadzného plechu s hrúbkou 0,8mm. Zdobenie je realizované gravírovaním, rytím, razením a doplnené mosadznými retiazkami.

Blanciar ANIČKA mosadzná Góralska spinka - ľudový šperk
Parametre produktu
  • Základný materiál: mosadzný plech CuZn37 - hrúbka 0,8mm
  • Zdobenie výrobku: gravírovanie, rytie, vybíjanie, leštenie...