logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Blanciar TATARKA - spona na košeľu

Blanciar Tatarka je mosadzný ľudový šperk, ktorý sa na Slovensku používal pri zapínaní mužskej a ženskej krojovej košele. Mala funkciu spony, ktorou sa prichytila látka vyšívanej krojovej košele, prepichnutá prackovou ihlou. Datujú sa do rokov migrácie germánskych národov. Najstaršie Slovenské blanciare pochádzajú z 18. storočia. Vyrábali sa strihaním z medeného plechu a odlievaním z bronzu, alebo drahšieho pakfónu a ozdobené príveskami a retiazkami.

Blanciare na Slovenskom kroji vynikajú krásou z profilovania, zdobenia razeným alebo rytým dekórom. Príznačné sú pre folklórny región Považia. Najširšie zastúpenie majú blanciare kosoštvorcového tvaru rohaté spony.

Oravská spinka BLANCIAR.

Oravská spinka splňuje funkčný a ozdobný prvok odievania Goralov na území Poľska, Moravy, Ukrajiny a Slovenska. Na Slovensku sa používa ako súčasť ľudových košelí mužského odevu.

Vyrábal sa z cínu, bronzu, mosadze, alpaky, striebra a to rôznym spôsobom remeselného spracovania - liatím, vyrezávaním z plechu, rytím, gravírovaním...

Mosadzná spinka ku Slovenskému kroju.

Oravská Spinka Highlander Parzenica.

Medená spona ľudová brošna

Brošna na kroj blanciar sponka na košeľu

Spona na krojovú košeľu blanciar.

Mosadzná brošňa

Ľudové šperky na Slovensku blanciare.

Filigrán na košeľu blanciare - šperky na kroj.

Mosadzná spona na ľudovú košeľu a ženské rukávce.

Oravský blanciar - spinka ako ľudový šperk.

Blanciare majú rôzne tvary - kruhový tvar a srdcový tvar s dierovaným ornamentom orlími alebo orlími hlavami a slnečným vzorom.

Regionálne rozdiely na blanciaroch vznikali úpravami lokálnych umeleckých šperkárov.

Oravská spinka - blanciar TATARKA
5.0  ➤ Spolu od 37 ľudí
Blanciar TATARKA - rozmery košeľovej spony Blanciar TATARKA - Oravská spona na remeselnícku ľudovú košeľu Oravský mosadzný blanciar Blanciar TATARKA - orlie hlavy
CENA: 23 €
e-shop
www.naozaj.eu

Blanciar je štandardne dostupný a preto vhodný ako rýchly darček pre nadšenca tradičného folklóru.

Blanciar TATARKA je tradičný ľudový šperk rozšírený po celom Slovensku. Jeho presah z Poľska ku nám, do Sliezska a Ukrajiny súvisí s Goralskou kultúrou. Každý región má svoje charakteristické geometrické a zdobné odchýlky.

Vzory na blanciaroch vychádzajú zo starovekých artefaktov, ktoré určovali ich ochrannú moc. Pôvodne úžitkové šperky sa tak stali priamou súčasťou ľudového odevu a okrem praktickej získali aj estetickú funkciu.

Zdobenie tohto blanciara obsahuje typické "slnečné kruhy" a tiež Tatranské symboly - orlie hlavy.

Oravská spona mosadzný ľudový šperk ku Oravskému kroju Porovnanie veľkostí blanciarov
Parametre produktu
  • Základný materiál: mosadzný plech CuZn37 - hrúbka 0,8mm
  • Zdobenie výrobku: gravírovanie, rytie, vybíjanie, leštenie...