logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Blanciar HRAJNOHA - ľudový šperk

Podobné prvky okrúhlych a srdcovitých tvarov zdobené hlavami vtákov nájdeme na blanciaroch holandskej provincie Frízsko.

Tradičné ľudové šperky, blanciare, spinky a spony pochádzajú z gotických vzorov. Sú ozdobené vzormi polmesiaca, slnka, hviezdami a zvieratami, najmä hlavou dravého vtáka. Ani nasledujúce sťahovanie národov do Karpatského regiónu neprekonali vplyv gótov na základné tvary a zdobenie blanciarov.

Blanciar HRAJNOHA
5.0  ➤ Spolu od 57 ľudí
Blanciar HRAJNOHA - základné rozmery Blanciar HRAJNOHA - spona na ženské rukávce Blanciar HRAJNOHA - fibula na folklórnu košeľu Blanciar HRAJNOHA - góralska spinka folklórny klobúk

Góralská spinka.

Spona je spínadlo spájajúce okraje odevu pomocou háčika a očka. Dvojdielna spona vzniká ich prekrytím ozdobnými terčíkmi. V rokoch renesancie plnila funkčný a tiež ozdobný prvok odievania šľachty a mešťanov. V ľudovom prostredí na Slovensku sa používala pri spínaní a zdobení ženských živôtikov, kabátikov a vrchných častí mužského odevu.

Cena a kvalita blanciarov bola veľmi rôznorodá – z cínu, z mosadze, zlata, striebra a tiež dokonalosti opracovania

História blanciarov a ľudových šperkov.

V roku 401 sa Góti pohli z Panónie do Talianska. Počas 4. a 5. storočia v dôsledku invázie Hunov ustúpili niektoré gótske skupny obyvateľstva do pobaltských regiónov,kde priniesli aj svoju zlatnícku zručnosť remeselných centier v Sambii, Litve a Estónsku.

Cesta Gótov o niekoľko storočí skôr je tiež spojená s remeslami na súčasnom území poľskej kultury Wielbarska. Spolu s migráciou Gótov sa v mnohých krajinách rozšírili podobné šperky - variácie fibulí a blanciarov s relatívne malými rozdielmi v základných vzoroch.

Od neskorej doby bronzovej a staršej doby železnej sa v odevoch európskej populácie ustálilo používanie fibule, ktoré sa stále používajú na zapnutie kabátov, štól, košieľ alebo častí tuniky.

Medená spona ku kroju.

Fibula a góralská spinka mala rôzne formy meniace sa s aktuálnou módou a zvykmi. Sú preto dôležitým prvkom pri určovaní chronológie pravekých kultúr.

Vo štvrtom storočí sa blanciar používal v celej oblasti Gótskeho osídlenia medzi horným Dneprom, Donom a dolným Dnesterom, kde sa ako základný materiál používal bronz, striebro aj zlato, zdobené vtáčími hlavami.

Spinka Goralska Highlander Parzenica.

Mosadzná brošňa

Medená spona ľudová brošna

Brošna na kroj blanciar sponka na košeľu

Spona na krojovú košeľu blanciar.

Ľudové šperky na Slovensku blanciare.

Filigrán na košeľu blanciare - šperky na kroj.

Mosadzná spona na ľudovú košeľu a ženské rukávce.

Blanciar ako ľudový šperk.

Poznáme dva základné tvary blanciarov: kruhový tvar a srdcový tvar s dierovaným ornamentom orlími hlavami a slnečným vzorom. Podobné ľudové šperky a blanciare možno pozorovať v pobaltských krajinách severovýchodne od povodia rieky Dviny, najmä v Estónsku. Podobné ako goralské ľudové spinky v tvare disku sa vyskytujú vo Švédskej Livonii a Lotyšsku. Blanciare zdobené dvoma hlavami dravých orlov a doplnené piatimi príveskami z mosadze sú bežné na juhu Švédska.

Karpatská genéza blanciarov.

Zmeny na blanciaroch vznikali iba drobným úpravami pod vplyvom miestnych umeleckých remeselníkov. Po rozbití gótskeho štátu Hunmi v roku 375 sa Góti presťahovali na juhozápad do Transylvánie, potom nad Dunaj do Dacie a Pannonie, smerom k podkarpatskému územiu.

Dokazujú to archeologické nálezy v hroboch mŕtvych. V západných Karpatoch a pobaltských štátoch sa dnes používajú vzory ranných stredovekých foriem blanciarov a fibulí, s podstatnými prvkami gotického slohu 4. až 6. storočia.

CENA: 9.9 €
e-shop
www.naozaj.eu

Blanciar je štandardne dostupný a preto vhodný ako rýchly darček pre nadšenca tradičného folklóru.

Ľudový šperk BLANCIAR nosia muži hlavne na košeli, lajblíku a kabáte. Ale tento malý blanciar je predurčený na ozdobenie klobúka.

Blanciarmi si radi skrášlia kroj aj ženy, najčastejšie na rázporku rukávcov, alebo na plátenom opasku k sukni.

Vzory na všetkých blanciaroch pochádzajú z hlbokej minulosti našich predkov a určovali blanciarom magickú ochrannú funkciu. Ľudové šperky - blanciare - sa tak stali priamou súčasťou ľudového odevu a okrem praktickej získali aj estetickú funkciu.

Blanciar HRAJNOHA je vyrobený z mosadzného plechu s hrúbkou 0,8mm. Zdobenie je prevedené rytím, razením, gravírovaním a doplnené retiazkami z mosadze.

Blanciar ľudový šperk
Parametre produktu
  • Základný materiál: mosadzný plech CuZn37 - hrúbka 0,8mm
  • Zdobenie výrobku: gravírovanie, rytie, vybíjanie, leštenie...