logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Blanciar UHORČÍK - ľudový šperk

Blanciar Uhorčík je mosadzný ľudový šperk, ktorý sa na Slovensku používal pri zapínaní mužskej a ženskej krojovej košele. Mala funkciu spony, ktorou sa prichytila látka vyšívanej krojovej košele, prepichnutá prackovou ihlou. Datujú sa do rokov migrácie germánskych národov. Najstaršie Slovenské blanciare pochádzajú z 18. storočia. Vyrábali sa strihaním z medeného plechu a odlievaním z bronzu, alebo drahšieho pakfónu a ozdobené príveskami a retiazkami.

Blanciare na Slovenskom kroji vynikajú krásou z profilovania, zdobenia razeným alebo rytým dekórom. Príznačné sú pre folklórny región Považia. Najširšie zastúpenie majú blanciare kosoštvorcového tvaru rohaté spony.

Blanciar UHORČÍK
5.0  ➤ Spolu od 151 ľudí
Blanciar UHORČÍK - základné rozmery Blanciar UHORČÍK - spona mužskú košeľu Blanciar UHORČÍK - fibula na mužský kroj Blanciar UHORČÍK - spona na folklórny klobúk
CENA: 19.9 €
e-shop
www.naozaj.eu

Blanciar je štandardne dostupný a preto vhodný ako rýchly darček pre nadšenca tradičného folklóru.

BLANCIAR je tradičný šperk inšpirovaný ľudovým umením. Muži ho nosia najčastejšie na košeliach, ale aj na klope vesty a kabáta.

Ženy blanciare nosia výhradne ako spony na rukávcoch. Dajú sa použiť aj ako doplnok pláteného opaska ženského kroja.

Vzory na blanciaroch vychádzajú zo starovekých artefaktov, ktoré určovali ich ochrannú moc. Pôvodne úžitkové šperky sa tak stali priamou súčasťou ľudového odevu a okrem praktickej získali aj estetickú funkciu.

Blanciar UHORČÍK je vyrobený z mosadzného plechu s hrúbkou 0,8mm. Zdobenie je realizované gravírovaním, rytím, razením a doplnené mosadznými retiazkami.

Blanciar UHORČÍK - mosadzný folklórny šperk ku kroju Porovnanie veľkostí blanciarov
Parametre produktu
  • Základný materiál: mosadzný plech CuZn37 - hrúbka 0,8mm
  • Zdobenie výrobku: gravírovanie, rytie, vybíjanie, leštenie...