logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Mosadzná opasková pracka GAJDOŠÍK

Mosadzné opaskové pracky na prekladaný opasok mužského Oravského a Spišského kroja.

Opaskové pracky na Oravský opasok

V súvislosti s historickým vývinom remenných pásov paralelne postupoval aj vývoj ich spínadiel, t.j. praciek. Za najstarší typ možno pokladať hranatý, ktorý bol známy už v ranom stredoveku v strednom Taliansku.

Popri podlhovastom — koncovom tvare pracky, ktorá sa najčastejšie vyskytuje na území hornatého Slovenska, sledujeme na remeňoch, opaskoch, na kapsách a iných potrebách pracky štvorcové, oválne, ktoré môžeme jasne sledovať najmä na Balkáne a v ostatných Karpatoch, ba i v strednej Európe. Na základe dokladového materiálu o tvare ďalšej pracky môžeme usudzovať, že pracky podoby štvorcovej, obdĺžnikovej a oválnej používali sa na remeňoch a iných pásoch počas celého vývoja až podnes. Remenný opasok s obyčajnou štvorcovou prackou nachádzame u rakúskych pešiakov z prvej tretiny 18. storočia.

Mosadzné pracky na opasok - Orava a Spiš.

Poukázali sme už na to v časti o opaskoch. Pracky nachádzame aj u horských Dalmatíncov, ktorí si trikrát vedľa seba v páse okrútený remeň zapínajú obyčajnou štvorhrannou prackou. Podobne je to u valachov, rumunských roľníkov i pastierov, kde už v druhej polovici 18. storočia vidíme široké remenné opasky, zapínajúce sa na hranaté pracky, ktoré sledujeme podnes i u Ukrajincov (Marmarošská oblasť).

Kovové pracky obdĺžnikového tvaru možno vidieť na širokých remenných opaskoch u rumunských valachov. Ukrajinci a obyvatelia Marmarošskej majú tiež remenný opasok a majú ho aj gorali z poľskej strany Tatier. Vcelku, používanie praciek štvorcových, obdĺžnikových a oválnych, ale najmä praciek koncoviek na remeňoch a opaskoch ako ľudových spínadiel, začína sa u nás s rozvojom remesiel, spadajúcich do 16.-17. storočia. Od tých čias sa postupne vyformovali v dnešnú podobu.

Pracka na opasok z mosadzného plechu GAJDOŠÍK
5.0  ➤ Spolu od 35 ľudí
Mosadzná opasková pracka GAJDOŠÍK Pracka na opasok GAJDOŠÍK - technické rozmery pracky Mosadzné pracky na folklórne výrobky z kože Folklórny Oravský opasok s prackami
CENA: 19 €
e-shop
www.naozaj.eu

Pracka je štandardne dostupná len v obmedzenom množstve. Pri väčšom odbere je vhodné vopred dohodnúť termín dodania.
Kontakt na výrobcu: 0909 104 952

Ľudová pracka GAJDOŠÍK je primárne určená na výrobu prekladaných kožených opaskov z regiónu Orava a Spiš.

Použiť sa dá na popruhy kožených folklórnych tašiek, alebo pre zapínanie kabanice koženou prackou - doplnenú o túto mosadznú pracku.

Základný materiál je mosadzný plech s hrúbkou 1,6mm. Vnútorný otvor pre kožený pásik má šírku 32mm, na prevlečenie trojcentimetrového koženého pásu.

Zdobenie pracky je prevedené razením, rytím a gravírovaním. Na záver prechádza leštením, až do zrkadlového lesku.

Tvar a ľudové motívy zdobenia tejto pracky vychádzajú z fotografií historických originálov prekladaných opaskov lokality Orava a Spiš.

Opasková pracka GAJDOŠÍK na Oravské a Spišské folklórne opasky a výrobky z kože
Parametre produktu
  • Základný materiál: mosadzný plech CuZn37 - hrúbka 1,6mm
  • Zdobenie výrobku: gravírovanie, rytie, vybíjanie, leštenie...