logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Mosadzná folklórna prievlač ŠUŠOLKA

Ľudové náramky na Slovensku takmer nepoznáme a tento šperk zostal dodnes ľudovému prostrediu v podstate cudzí.

Pracka a prievlač na ľudový náramok

Len na dolnej Orave, v obciach okolo Dolného Kubína, nosievali na prelome 19. a 20. storočia mladí ľudia náramky, ktoré pravdepodobne mali ochrannú funkciu - remienky na spevnenie zápästia pri ťažkej práci. Na tieto remienky sa navliekali rady drobných mosadzných praciek z dielní miestnych kovolejárov.

Najozdobnejšie remienky boli z červenej safiánovej kože, väčšina z prírodnej kože. Náramky v tom čase, okolo roku 1900, nosievala mládež, chlapci aj dievčence. Časom však táto ozdoba znovu upadla do zabudnutia.

Mosadzná prievlač ŠUŠOLKA na ľudové náramky
5.0  ➤ Spolu od 9 ľudí
Prievlač na kožený náramok ŠUŠOLKA Mosadzná prievlač ŠUŠOLKA - rozmery pracky Mosadzná prievlač na kožené ľudové náramky, kabely a opasky Pracky a spony z mosadze, puklice a prievlače
CENA: 1.6 €
e-shop
www.naozaj.eu

Prievlač je štandardne dostupná len v obmedzenom množstve. Pri väčšom odbere je vhodné vopred dohodnúť termín dodania.
Kontakt na výrobcu: 0909 104 952

Mosadzná prievlač "ŠUŠOLKA" sa používa na zdobenie ľudových kožených náramkov, tašiek, remienkov krpcov, zápästkov...

Je vyrobená z mosadzného plechu hrubého 1,6mm. Vnútorný otvor pre kožený pásik je široký 12mm na prevlečenie jedno centimetrového koženého pásu. V strede je okrúhly otvor pre priame prinitovanie na kožu.

Zdobenie ľudovej opaskovej pracky je prevedené rytím, gravírovaním a záverečným leštením do zrkadlového lesku.

Ľudový motív zdobenia a základný tvar pracky je prevzatý z existujúcich výstavných exemplárov.

Veľkosť, tvar a ľudové motívy zdobenia tejto pracky vychádzajú z muzeálneho objektu SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO MÚZEA (Etnografický ústav Martin, inventárne číslo 29225).

Historický artefakt je datovaný do obdobia rokov 1890-1910, práca neznámeho ľudového kovotepca, lokalita severného Slovenska.

Porovnanie historického artefaktu mosadznej prievlače ŠUŠOLKA - na výrobu ľudových náramkov, opaskov a ľudové kožené doplnky

Môžete si porovnať pôvodnú prievlač s jej replikou. Fotografia muzeálneho objektu je z knihy "Ľudové umenie na Slovensku - ŠPERK", autor Helena Johnová (vydavateľstvo TATRAN, rok 1986).

Parametre produktu
  • Základný materiál: mosadzný plech CuZn37 - hrúbka 1,6mm
  • Zdobenie výrobku: gravírovanie, rytie, vybíjanie, leštenie...