logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Mosadzná puklica ZUPICA

Gombičkám sa podobajú mosadzné a pakfónové puklice na stredoslovenských mužských kabaniciach najmä v okolí Zvolena.

Ľudové puklice na kabáty a kabely ku Slovenskému kroju

Muži si tam krátke súkenné kabanice zvyčajne len prehadzovali cez plecia. Na hrudi ich pridŕžal remeň, ktorého konce prichytávali k látke veľké gombičkové „špongy". Na prelome 19. a 20. storočia sa stali jedným z typických doplnkov detvianskeho mužského kroja. Zhotovovali ich miestni ľudoví kovotepci a ozdobovali rytým a razeným geometrickým ornamentom.

Žiaľ, nemôžeme ich datovať hlbšie do minulosti - na starších zobrazeniach krojov sa s nimi totiž nestretávame. Podobné puklice sa zachovali aj z iných slovenských krajov. Zdobili sa nimi kožené kabely, remence a opasky.

Ozdobné remienky na kabaniciach s terčovitými „špongami" by mohli byť ľudovou parafrázou strieborných reťazí, ktoré zdobili na hrudi „mentu" slávnostného uhorského kroja. Tento typ odevu zdomácnel aj medzi slovenskými zemanmi a drobnými remeselníkmi vidieckych mestečiek, a miestni zlatníci vyrábali pre ľudové vrstvy na mentieky niekoľkoradové reťaze z plochých článkov a ich konce k odevu prichytávali ploché kruhové terče z filigránu podloženého pevným plechom. Podobný terč, upravený ako spona, na prsiach spínal tieto reťaze, prerušované ozdobnými článkami. Všetky reťaze na mentieke ľudového charakteru, ktoré sa zachovali v slovenských múzeách i v súkromnom majetku, pochádzajú z 19. storočia a tvarom aj technikou práce patria k pamiatkam slovenského strieborného šperku, ktoré nosili ľudové vrstvy v malých mestách.

Ľudová mosadzná puklica ZUPICA na kabelu a kabanicu
5.0  ➤ Spolu od 40 ľudí
Puklica na remienok kabáta ZUPICA Mosadzná puklica na kroj ZUPICA - rozmery puklice Mosadzná puklica na krojové kožené tašky, opasky a kabátové remienky Mosadzné puklice, pracky a prievlače
CENA: 5.9 €
e-shop
www.naozaj.eu

Puklica je štandardne dostupná len v obmedzenom množstve. Pri väčšom odbere je vhodné vopred dohodnúť termín dodania.
Kontakt na výrobcu: 0909 104 952

Folklórna puklica "ZUPICA" sa používa ako zdobenie na kabátové kožené remienky a krojové tašky a opasky.

Je vyrobená z mosadzného plechu hrubého 1,6mm. Vnútorný otvor slúži na prinitovanie puklice priamo na kožu. Mosadzný nit je súčasťou puklice.

Zdobenie ľudovej opaskovej puklice je prevedené rytím, gravírovaním a záverečným leštením do zrkadlového lesku.

Mosadzná puklica ZUPICA - ozdoba na remienky krojových kabátov a zdobenie pastierskych tašiek a opaskov

Parametre produktu
  • Základný materiál: mosadzný plech CuZn37 - hrúbka 1,6mm
  • Zdobenie výrobku: gravírovanie, rytie, vybíjanie, leštenie...