Čatajská výšivka zdobila ľudový odev, ktorý sa nosil iba v dvoch obciach ležiacich v susedstve trnavskej oblasti. Typický čatajský odev tu nosila evanjelická časť obyvateľstva, katolíci nosili odev patriaci k trnavskému variantu. Od trnavskej výšivky sa čatajská výrazne odlišuje ornamentikou a farebnosťou. Čatajskou výšivkou sa zdobili ženské i mužské odevné súčasti a bytové textílie (obrusy a kútne plachty). Na starších textíliách zhotovených z konopného plátna je výšivka podľa počítaných nití charakteristická svojou funkčnosťou a jednoduchosťou. Funkčne dôležité spojovacie švíky a slučkovacie okrajové zúbky boli doplnené hladkovaním, krivinkou, hrachovinkou, a tak pomocou bielej a červenej priadze vytvárali skromnú, no pritom vkusnú ornamentiku v podobe zmnožených liniek, pásikov, zúbkov a štvorčekov. Jednoduchou a esteticky pôsobivou výšivkou v bielej farbe sa zdobili v driekovej časti konopné rubáše.
Osobitnú skupinu v čatajskej výšivke podľa počítaných nití predstavuje krížiková výšivka, vyskytujúca sa na dlhých konopných šatkách (uceráče) a na kútnych plachtách z konca 18. a prvej polovice 19. storočia. V ornamentike prevládali štylizované kytice v kombinácii so zvieracími motívmi (kohútom, pávom, dvojhlavým orlom a vtáčikom). Typické v ornamente boli figurálne motívy. Rad ženských postáv uzatváral na šatkách kompozíciu v hornej časti, na kútnych plachtách zasa tvoril základ nad spodným okrajom. Menej časté bolo striedanie ženských postáv s mužskými, prípadne s rastlinnými a zvieracími motívmi. Vo farebnosti dominovala, ako v celej západoslovenskej oblasti, červená, zriedkavo sa kombinovala s bielou alebo modrou farbou. Dlhé obradové šatky sa prestali používať v 19. storočí, no krížiková výšivka s archaickými prvkami pretrvala v Čataji približne do prvej svetovej vojny. Výzdoba zo šatiek sa v zredukovanej pozmenenej forme objavila na úzkych konopných zásterách, kde zdobila spodnú časť nad vystrapkaným okrajom.
Rozšírenejšia a pre Čataj a Veľký Grob charakteristickejšia je predkreslená rastlinná výšivka. Začala sa tu uplatňovať približne v polovici 19. storočia, nástupom továrenských materiálov. Z hľadiska farebnosti, techník aj ornamentálneho stvárnenia je čatajská výšivka bohatá a mnohotvárna. Spočiatku prevládal kompaktný ornament červenej farby s typickým čiernym kontúrovaním (obtáčaním) motívov stonkovým stehom. Na rukávcoch a mužských košeliach plochu členili pestré pásy hrachovinky. Viacfarebnosť postupne prenikala aj do základnej ornamentiky, pričom prevládala červená a na tmavých zásterách biela farba. Vývojom sa popri farebnosti menila aj kompozičná skladba. Motívy sa ukladali voľnejšie, plný steh sa začal kombinovať s obnitkou a stonkovým stehom, upustilo sa od kontúrovania. Ornamentiku charakterizovali drobné štylizované motívy, pestrá farebná škála a používanie bavlnených alebo hodvábnych priadzí.
V druhej polovici 19. storočia prenikla z trnavskej oblasti gatrová a dierkovaná výšivka, ako aj nášivka zlatou a striebornou priadzou cez kartón. Na sviatočných rukávcoch, čepcoch a šatkách ju kombinovali s hodvábnou priadzou. Čataj a Veľký Grob a Senecv boli významnými výšivkárskymi strediskami. Vyrástli tu výrazné osobnosti, majsterky ľudovej umeleckej výroby, ktoré dlhé roky udržiavali a rozvíjali kresliarske a výšivkárske umenie.
Pri objednávaní v eshope sami rozhodujete o rozsahu zdobenia a ľahko dokážete ovplyviť výslednú cenu.
Produkt je vyrábaný na mieru postavy. Miery zadáte v objednávke eshop.
Dátum dodania závisí od aktuálnych možností výrobcu.
Je vhodné si termín telefonicky ovetiť.
Vaša farebná varianta výšivky
Vami požadovanú farebnú variantu môžete zadať pri vytváraní objednávky v E-shop NAOZAJ.EU.
Tu je miesto pre VAŠU kreativitu.
Sami vyberáte a určujete farby výšivky.
Jednotlivé farby zadáte v eshop naozaj.eu
Je nutné dodržať správne poradie farieb.
Pri určovaní poradia farieb sa riaďte ukážkami farebnej kombinácie výšivky (viď obrázky).
Ak chcete znížiť počet farieb výšivky (napríklad požadujete jednofarebnú výšivku) zadajte do výberových políčok eshop rovnakú farbu.
Krojová košeľa "BOHUMIL" (rukávy s manžetami) je zdobená hladkovanou výšivkou na hrudi, límci, ramenách a na manžetách.
Máte možnosť zvoliť rôzne farebné kombinácie výšivky, ale aj rozsah vyšívania (límec, hruď, ramená, manžety). Tiež si môžete vybrať spôsob zapínania na hrudi: na gombíky, alebo bez gombíkov - saténovou šnúrkou na límci.
Výšivka je strojová, s použitím vlastných stehov so snahou o napodobenie ručného vyšívania. Aj preto je na nerozoznanie od ručnej výšivky. Základným materiálom je bavlnené plátno.
Inšpiráciou pre vyhotovenie výšivky je obrázok z knihy "Slovenská ľudová výšivka" (strana 170). Publikáciu vydalo Ústredie ľudovej umeleckej výroby v roku 2011 - autori publikácie: Anna Chlupová a kolektív.
Košeľu ušijeme na mieru Vašej postavy - bez potreby návštevy krajčírky. Dodáme ju zásielkovou službou.