logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Mužská krojová košeľa JAKUB

Kroje a krojové súčasti mužských ľudových odevov Slovenska - šitie krojov.

Slovenské kroje - výroba mužských krojov a krojových súčasti.

Výroba mužských krojov na zákazku, orientovaná hlavne na Goralský, Kysucký, Oravský a Liptovský región.

Kroje sú vyrábané na objednávku. Obľúbené sú goralský, terchovský, oravský a kysucký kroj. V ponuke je Oščadnický svadobná kroj, kompletný goralský odev a valašský kroj

Mužský kroj, krojovové súčasti, ľudový kroj, slovenské kroje, šitie krojov.

Ponúkame vám na predaj Liptovský klobúk, Terchovský klobúk , Goralský klobúk , plátenná ľanová košeľa , vyšívané košele, gate a súkenné nohavice , čuhy , haleny , krojové kabáty kabanice , širice , guby, slovensky kroj,
slovenske kroje,
Slovak folk costumes.

Ľudová folklórna obuv.

Výroba a predaj mužskej obuvi pre folklóristov, krojové krpce a krojové čižmy . Folklórne čižmy a folklórne krpce sú vyrobené z kože. Výroba je na objednávku - krojóvé čižmy na mieru a krojové krpce na mieru.

Svadobný kroj.

Svadobné mužské kroje sú určené na odobierku mladuchy. Ženích má svadobnú vyšívanú košeľu, krpce, súkenné nohavice, krojovú vestu. V zimných mesiacoch svadobný kabár, krojovú kabanicu. Nechýba folklórny plstený klobúk,
Slovenský kroj,
Slovenské kroje.

Vyšívacia technika - hrachovinka.

Výraznú skupinu v technikách vyšívania podľa počítaných nití tvoria techniky, ktoré vznikali V sieti po jednosmerne alebo dvojsmerne vyťahovaných nitiach. Pomerne rozšírená a známa na celom západnom a strednom Slovensku bola hrachovinka, tiež mriežka.

Šírka hrachovinky, ako aj náročnosť vo vzorovaní boli rôzne, podmienené jej funkciou v ornamentálnej kompozícii. Hrachovinka tvorila často prechod medzi okrajom tkaniny a vyšívaným ornamentom, ďalej členila ornament na viac častí, ohraničovala výzdobu, prípadne vytvárala stredový pás. Výtvarné pôsobivé pásy hrachovinky sa vyskytovali v oblasti Trnavy, Vajnor, Čataja, Piešťan, Čičmian, Zvolena, Bzovíka a na Horehroní.

Hrachovinka sa vyšíva v sieti v jednosmerne vytiahnutých nitiach. Základ pri šití hrachovinky je ohraničenie plochy, ktorá sa bude vyšívať, a to mešterkou, prípadne dvojitou retiazkovou ažúrkou alebo vrkôčikovým krížikom. Po vytiahnutí nití sa cez osnovné nite pravidelne prepletá niť, čím vznikajú užšie alebo širšie stĺpiky a plôšky s medzierkami. Striedaním šírky stĺpíkov a kombináciou farieb vzniká vzor.

Mužská ľudová košeľa vyšívaná vlnou Jakub
5.0  ➤ Spolu od 76 ľudí
Vyšívanie pletacou priadzou - detail výšivky na hrudi Vyšívanie pletacou priadzou - límec košele Vyšívanie pletacou priadzou - zdobenie na rukáve Vyšívanie pletacou priadzou - košeľa so stužkou
Mužská krojová košeľa JAKUB  - rozsah zdobenia: límec + hrud + rukávy Mužská krojová košeľa JAKUB  - rozsah zdobenia: límec + hrud Mužská krojová košeľa JAKUB  - rozsah zdobenia: hrud + rukávy Mužská krojová košeľa JAKUB  - rozsah zdobenia: samostatne iba hrud

Krojová pánska mužská košeľa sa robila z ľanového plátna. V súčastnosti sa používa bavlnené plátno.

Ručne vyšívané krojové košeľe

Krojové košele vyšívané sú určené hlavne na slávnostné folklórne obrady, akou je svadba - odobierka a čepčenie mladuchy.

Tieto krojové košele sú z bavĺnených látok a výnimočne z ľanového plátna. Krojové súčasti sú Goraský, Liptovský, Terchovský klobúk.

Najčastejšie ich obsahuje Kysucký kroj, Oravský kroj, Terchovský kroj a Liptovský kroj.

Kroje Slovenska.

Roznorodosť ľudového odevu vznikol v závislosti od lokality folklórnej oblasti.

Predaj Kysucká krojová košeľa, Oravská vyšívaná košeľa Liptovské krojové košele Detviansky kroj Horehronské kroje Hontiansky kroj Novohradské kroje Gemerské kroje Spišský kroj Šarišké kroje Zemplínsky kroj.

Región Kysuce - folklór.

Folklórny súbor Kysučan pôsobí v okrese Čadca už desiatky rokov. Vo výbave má kroje z rôznych regiónov Slovenska.

Svadobné obrady. Svadobný kroj.

Svadobný goralský kroj sa skladá z vyšívanej krojovej košele, goralskej vesty a klobúka, súkenných nohavíc a kabanice.

Krížiková výšivka.

Z množstva techník vyšívania podľa počítaných nití prvoradé miesto zaujíma krížikový steh. Patrí medzi najrozšírenejšie a najstaršie techniky v ľudovej výšivke. Zdobili sa ním súčasti odevu aj textílie takmer na celom Slovensku.

Krížikový ornament sa vytváral buď pozitívnym spôsobom, pri ktorom sa motívy vytvárali krížikom (na nevyšitom základe), alebo negatívnym spôsobom, pri ktorom motívy tvorili voľné nevyšité plôšky (vo vyšitom základe). Krížiková Výšivka sa často šila viacfarebne, pričom tvorila kompaktnú plochu.

Bohaté krížikové vzory charakterizovali oblasť západného Slovenska, okolie Nitry, Dolnej Marikovej, Fačkova, Horehronia, horného Liptova, Krupiny a Zemplína.

Krížik sa vyšíval niekoľkými spôsobmi z lícnej strany plátna, a to cez dve až štyri osnovné a útkové nite v závislosti od hrúbky a hustoty podkladu. Výnimku tvorila oblasť Krupiny, kde sa krížik vyšíval z rubovej strany plátna.

Krížik sa veľmi často kombinoval s vrkôčikovým krížikom, ktorý sa odlišoval hustotou ukladania nití a plastickosťou. Vyšíval sa zväčša tam, kde sa ním zapĺňala väčšia plocha. Vyšívaný v jednej aj vo viacerých súbežných linkách často dopĺňal a ohraničoval ornamentálne pásy vytvorené inými technikami (napr. hladkovaním, výrezom a hrachovinkou).

Krížik sa vyšíva sprava doľava cez rovnaký počet osnovných i útkových nití. Prvý steh sa položí zľava doprava uhlopriečne hore. Ihlou sa naberie vodorovným smerom sprava naľavo základný počet nití a vypichne sa. Druhý steh sa položí krížom cez prvý steh, vodorovné sa vypichne sprava naľavo a naberie dvojnásobný počet základných nití. Na rubovej strane vzniká v jednom rade zadný steh a v dru- hom stonkový steh.

CENA: od 91 €
e-shop
www.naozaj.eu

Pri objednávaní v eshope sami rozhodujete o rozsahu zdobenia a ľahko dokážete ovplyviť výslednú cenu.

Produkt je vyrábaný na mieru postavy. Miery zadáte v objednávke eshop.
Dátum dodania závisí od aktuálnych možností výrobcu.
Je vhodné si termín telefonicky ovetiť.

Krojová košeľa "Jakub" je zdobená najstaršou zachovanou technikou - našívanie vzorky pletacou priadzou. Tento spôsob zdobenia sa používal v dobe, ked priemyselne vyrábané vyšívacie bavlnky boli pre pospolitý lud financne nedostupné. Preto ich nahradzovali domácky vyrábanou ovciou priadzou.

Kedže farbená ovcia vlna vdaka živocíšnemu pôvodu "púšta" farbu, nahradili sme ju syntetickou pletacou priadzou.

Ako základný materiál (látku) je možné použit bavlnené, alebo lanové plátno - podla priania zákazníka.

Košeľu ušijeme na mieru Vašej postavy - bez potreby návštevy krajčírky. Dodáme ju zásielkovou službou.

Mužská ľudová košeľa JAKUB ľanová zdobenie vlnou
Parametre produktu
  • Základná tkanina: bavlnená tkanina - 100% bavlna (170g/m2) - biele plátno
  • Hustota tkania: osnova 26 nití/cm, útek 23 nití/cm
  • Zrážanlivosť: osnova 6%, útek 4% (pranie 40°C)
  • Zdobenie: pletacia priadza AKRYL