logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Mužská košeľa KRISTIÁN - rukávy s manžetami

Krížik sa vyšíval niekoľkými spôsobmi z lícnej strany plátna, a to cez dve až štyri osnovné a útkové nite v závislosti od hrúbky a hustoty podkladu. Výnimku tvorila oblasť Krupiny, kde sa krížik vyšíval z rubovej strany plátna.

Krížik sa veľmi často kombinoval s vrkôčikovým krížikom, ktorý sa odlišoval hustotou ukladania nití a plastickosťou. Vyšíval sa zväčša tam, kde sa ním zapĺňala väčšia plocha. Vyšívaný v jednej aj vo viacerých súbežných linkách často dopĺňal a ohraničoval ornamentálne pásy vytvorené inými technikami (napr. hladkovaním, výrezom a hrachovinkou).

Krížik sa vyšíva sprava doľava cez rovnaký počet osnovných i útkových nití. Prvý steh sa položí zľava doprava uhlopriečne hore. Ihlou sa naberie vodorovným smerom sprava naľavo základný počet nití a vypichne sa. Druhý steh sa položí krížom cez prvý steh, vodorovné sa vypichne sprava naľavo a naberie dvojnásobný počet základných nití. Na rubovej strane vzniká v jednom rade zadný steh a v dru- hom stonkový steh.

Bratislavský kroj

Vajnory patria medzi vinohradnícke obce ,ktoré ležia na východ od mesta Bratislavy. Tieto obce majú rovnaký typ ľudového odevu, ktorý je odlišný od trnavskej oblasti, ako aj od oblasti Záhoria. Hlavným rozdielom je ornamentika výšivky, ktorá je pre tieto obce typická, ako aj ženská pokrývka hlavy. Výšivka, ktorá sa používa na dekoráciu rukávcov má bohatý štylizovaný rastlinný ornament, typická je žlto-biela farebnosť.

Ženský Bratislavský odev

Ženský tradičný odev má niekoľko základných súčastí – spodný rubáš z bieleho plátna, naň sa obliekali rukávce, ktoré boli dekorované vyšívaným pásom v hornej časti. Naspod sa obliekali dve sukne – spodnú – bielu, nabratú do pásovky. Na ňu sa obliekala vrchná sukňa so vzorovaného plátna ,lemovaná krajkou, ktorá sa uväzovala na šnúrky. Na rukávce sa obliekal živôtik – „lajblík“, ktorý farebne ladil so vzorkou na sukni. Na sukňu sa spredu uväzovala zástera –pre staršie ženy čierna, mladé mali modrú, dekorovaná výšivkou a mašľou. Rovnaká mašľa sa uväzovala aj pod krk. Vydaté ženy nosili čepiec - pre Vajnory je typický čepiec s vejárovitou čelenkou z bieleho riaseného naškrobeného plátna, ktorý bol zdobený krajkou, výšivkou a mašľou. K odevu sa nosili čierne nízke topánky.

Mužský Bratislavský odev

V súčasnosti hlavnými nositeľmi ľudových tradícií sú folklórne súbory, odev je využívaný pri obecných slávnostiach - vinobranie, hodové slávnosti a pod. Príklad vajnorského ľudového odevu je odev, ktorý je vystavený vo fojeri Miestneho úradu vo Vajnoroch. Mužský tradičný odev bol veľmi jednoduchý – biela plátenná konopná košeľa, s lemom výšivky pri dolnom okraji ,na košeľu sa nosil živôtik – pruclek z brokátu. Aj mužský odev bol ozdobený mašľou pod krkom. Sviatočné boli tmavé súkenné nohavice , vpredu s našitými šnúrkami. Nohavice sa nosili zasunuté do čižiem. Čižmy boli čierne ,kožené s tvrdými sárami. Súčasťou odevu bol aj klobúk s pestrofarebnými stužkami. Ľudový odev sa vo Vajnoroch prestal nosiť cca v 40.-tych rokoch 20. storočia.

Vyšívaná košeľa Slovenský kroj Kristián
5.0  ➤ Spolu od 53 ľudí
Vyšívané košele KRISTIÁN Ľudová košeľa KRISTIÁN - zapínanie na gombíky Vyšívaná košeľa KRISTIÁN - zapínanie gombíkami na límci Vyšívané košele KRISTIÁN - zapínanie šnúrkou na límci
Krojová košeľa KRISTIÁN - detail zapínania na límci Ľudová košeľa KRISTIÁN - manžety na rukávoch Mužská košeľa KRISTIÁN - vyšívanie rukávov na ramenách Vyšívaná košeľa KRISTIÁN - výšivka na ramenách
Ľudový kroj na Záhorí

Ľudový kroj na Záhorí nereprezentuje len jeden krojový variant, ale ide o súbor viacerých variantov ľudového odevu. Jeho diferenciácie vychádzajú do veľkej miery z bývalého kultúrneho a administratívneho členenia podľa panstiev. Jednotlivé oblasti vykazujú určitú prepojenosť, avšak v jednotlivých variantoch nájdeme i osobité záležitosti prislúchajúce vyslovene danej lokalite.

Zachovaný skalický variant ľudového odevu predstavuje odev roľnícko - vinohradníckej vrstvy mestského obyvateľstva so zachovanými prvkami biedermeieru. Pre radošovský variant zachovaný v povodí riečky Chvojnica je príznačné používanie ťažších materiálov ako brokát i zamat, paličkovanej čipky, výšiviek zlatými a striebornými niťami, výšivky plochým stehom s motívmi kvetín. Ďalší, moravskosvätojánsky variant, predstavujú obce Moravský Svätý Ján, Sekule, Závod. Vyznačuje sa výraznou kombináciou ružovo-modro-bielej farby s tvarovanými goliermi a volánmi z čipky. V oblasti kopaničiarskych obcí Sobotište, Podbranč, Vrbovce, Chvojnica sa stretávame s obdobou myjavského krojového variantu. Príznačné prvky predstavujú najmä jednofarebné sukne modrej, žltej alebo zelenej farby a jemné biele čipky. Pre ľudový odev v okolí Senice sú príznačné materiály ako vlna a bavlna a zdobený je geometrickým ornamentom. Jablonický variant predstavujú najmä obce Jablonica, Cerová - Lieskové, Osuské a Hradište pod Vrátnom. Príznačným je vplyv uhorského rokoka, čo sa odrazilo vo zväčšenej dekoratívnosti a v používaní drahých materiálov ako zamat či brokát.

Ľudový kroj na Záhorí

Súčasné podoby ľudového odevu predstavujú najmä jeho sviatočné varianty, nakoľko v priebehu 20. storočia (v najväčšej miere po 2. svetovej vojne) podľahol vplyvu nástupu konfekcie a potrebám typizovaného pracovného odevu v priemysle a službách. Tieto okolnosti vplývali najskôr na mužský odev. U žien, ktoré ešte istý čas ostávali pracovať doma a vychovávať deti, bolo možné zaznamenať nosenie kroja dlhšiu dobu, avšak zväčša len pri výnimočných príležitostiach a sviatkoch ako Vianoce, Veľká noc, Hromnice, či rodinných oslavách svadby, krstu a pod. Jedným z viacerých významných dekoratívnych prvkov ľudového odevu na Záhorí bola i výšivka v jej rôznych variáciách.

Významný úspech zaznamenala záhorská výšivka na Výstave Slovenských výšiviek v auguste 1887 v Martine, kde bolo vystavených 81 predmetov z 13 obcí Záhoria. O jej prezentáciu doma i v zahraničí sa po roku 1910 zasadzovalo i Družstvo na speňaženie domáceho ľudového priemyslu v Skalici, tzv. Skalické výšivkárske družstvo.

Kroje a krojové súčasti mužských ľudových odevov Slovenska - šitie krojov.

Slovenské kroje - výroba mužských krojov a krojových súčasti.

Výroba mužských krojov na zákazku, orientovaná hlavne na Goralský, Kysucký, Oravský a Liptovský región.

Kroje sú vyrábané na objednávku. Obľúbené sú goralský, terchovský, oravský a kysucký kroj. V ponuke je Oščadnický svadobná kroj, kompletný goralský odev a valašský kroj

Mužský kroj, krojovové súčasti, ľudový kroj, slovenské kroje, šitie krojov.

Ponúkame vám na predaj Liptovský klobúk, Terchovský klobúk , Goralský klobúk , plátenná ľanová košeľa , vyšívané košele, gate a súkenné nohavice , čuhy , haleny , krojové kabáty kabanice , širice , guby, slovensky kroj,
slovenske kroje,
Slovak folk costumes.

Ľudová folklórna obuv.

Výroba a predaj mužskej obuvi pre folklóristov, krojové krpce a krojové čižmy . Folklórne čižmy a folklórne krpce sú vyrobené z kože. Výroba je na objednávku - krojóvé čižmy na mieru a krojové krpce na mieru.

Svadobný kroj.

Svadobné mužské kroje sú určené na odobierku mladuchy. Ženích má svadobnú vyšívanú košeľu, krpce, súkenné nohavice, krojovú vestu. V zimných mesiacoch svadobný kabár, krojovú kabanicu. Nechýba folklórny plstený klobúk,
Slovenský kroj,
Slovenské kroje.

žilinská výšivka - robota.

Dekoratívne a výtvarne dokonalé kompozície predstavuje žilinský Výrez nazývaný aj žilinské šitie alebo žilinská robota. Ide o výrezovú techniku známu takmer na celom Slovensku. Do ľudového prostredia prenikla asi v polovici 18. storočia. Dovtedy bola táto technika známa ako výzdoba panských a šľachtických textílií. Žilinský Výrez sa vyšíval vo forme ozdobných vložiek, ktoré sa podomovým obchodom šírili po celom Slovensku aj na Moravu.

Centrum výroby nemožno jednoznačne určiť, bolo pravdepodobne niekde v okolí Žiliny, Nitrianskeho Pravna, Ružomberka, prípadne Trenčianskej Teplej. Žilinský Výrez sa skladal z výrezovej plochy a stylizovanych motivov vyšívaných hladkovanim a kontúrovaných formovacím stehom.

Typické vo výreze boli motívy renesančného charakteru: hviezdice, kohúty, tulipány vyšívané hodvábnymi priadzami, spočiatku smotanovej a bielej farby, neskôr farebné. Technika žilinského výrezu prešla aj do krojovej výzdoby.

Trvalé uplatnenie však našla iba v oblasti Čičmian, kde sa ňou zdobili zástery, a v oblasti Trenčíanskej Teplej, kde sa uplatnila na rukávcoch a na zásterách.

CENA: od 48 €
e-shop
www.naozaj.eu

Pri objednávaní v eshope sami rozhodujete o rozsahu zdobenia a ľahko dokážete ovplyviť výslednú cenu.

Produkt je vyrábaný na mieru postavy. Miery zadáte v objednávke eshop.
Dátum dodania závisí od aktuálnych možností výrobcu.
Je vhodné si termín telefonicky ovetiť.

Vaša farebná varianta výšivky

Vami požadovanú farebnú variantu môžete zadať pri vytváraní objednávky v E-shop NAOZAJ.EU.

Farebná kombinácia "A"
 
1.farba - červená svetlá
 
2.farba - zelená tmavá
Ľudová výšivka KRISTIÁN - farebná varianta: červená svetlá - zelená tmavá
Farebná kombinácia "B"
 
1.farba - modrá tmavá
 
2.farba - oranžová
Ľudová výšivka KRISTIÁN - farebná varianta: modrá tmavá - oranžová
Farebná kombinácia "C"
 
1.farba - červená svetlá
 
2.farba - čierna
Ľudová výšivka KRISTIÁN - farebná varianta: červená svetlá - čierna
Farebná kombinácia "D"
 
1.farba - červená svetlá
 
2.farba - modrá svetlá
Ľudová výšivka KRISTIÁN - farebná varianta: červená svetlá - modrá svetlá
Farebná kombinácia "E"
 
1.farba - červená tmavá
 
2.farba - červená svetlá
Ľudová výšivka KRISTIÁN - farebná varianta: červená tmavá - červená svetlá
Farebná kombinácia "F"
 
1.farba - červená svetlá
 
2.farba - oranžová
Ľudová výšivka KRISTIÁN - farebná varianta: červená svetlá - oranžová
Farebná kombinácia "G"
 
1.farba - modrá svetlá
 
2.farba - červená svetlá
Ľudová výšivka KRISTIÁN - farebná varianta: modrá svetlá - červená svetlá
Farebná kombinácia "H"
 
1.farba - modrá svetlá
 
2.farba - čierna
Ľudová výšivka KRISTIÁN - farebná varianta:  modrá svetlá - čierna
Farebná kombinácia "I"
 
1.farba - modrá tmavá
 
2.farba - modrá svetlá
Ľudová výšivka KRISTIÁN - farebná varianta: modrá tmavá - modrá svetlá
Farebná kombinácia "J"
 
1.farba - modrá tmavá
 
2.farba - zelená svetlá
Ľudová výšivka KRISTIÁN - farebná varianta: modrá tmavá - zelená svetlá
Farebná kombinácia "K"
 
1.farba - zelená tmavá
 
2.farba - zelená svetlá
Ľudová výšivka KRISTIÁN - farebná varianta: zelená tmavá - zelená svetlá
Farebná kombinácia "L"
 
1.farba - zelená tmavá
 
2.farba - žltá
Ľudová výšivka KRISTIÁN - farebná varianta: zelená tmavá - žltá
Ako zadať farby výšivky ?

Tu je miesto pre VAŠU kreativitu.

Sami vyberáte a určujete farby výšivky.

Jednotlivé farby zadáte v eshop naozaj.eu

Je nutné dodržať správne poradie farieb.

Pri určovaní poradia farieb sa riaďte ukážkami farebnej kombinácie výšivky (viď obrázky).

Ak chcete znížiť počet farieb výšivky (napríklad požadujete jednofarebnú výšivku) zadajte do výberových políčok eshop rovnakú farbu.

Dostupné farby
 
žltá
 
oranžová
 
červená svetlá
 
červená tmavá
 
hnedá tmavá (meď)
 
hnedá svetlá (bronz)
 
zelená svetlá
 
zelená tmavá
 
modrá svetlá
 
modrá tmavá
 
sivá
 
čierna
 
biela

Krojová košeľa "KRISTIÁN" (s mažetami) je zdobená krížikovou výšivkou na hrudi, límci, ramenách a manžetách.

Máte možnosť zvoliť rôzne farebné kombinácie výšivky, ale aj rozsah vyšívania (límec, hruď, ramená, manžety). Tiež si môžete vybrať spôsob zapínania na hrudi: na gombíky, alebo bez gombíkov - saténovou šnúrkou na límci.

Výšivka je strojová, s použitím vlastných stehov so snahou o napodobenie ručného vyšívania. Aj preto je na nerozoznanie od ručnej výšivky. Základným materiálom je bavlnené plátno.

Inšpiráciou pre vyhotovenie vzorky bola Vzorkovnica výšiviek (strana 84) - autor publikácie Alžbeta Lichnerová (vydavateľstvo PRÁCA, rok 1984).

Košeľu ušijeme na mieru Vašej postavy - bez potreby návštevy krajčírky. Dodáme ju zásielkovou službou.

Mužský kroj folklórna košeľa KRISTIÁN vyšívaná
Parametre produktu
  • Základná tkanina: bavlnená tkanina - 100% bavlna (170g/m2) - biele plátno
  • Hustota tkania: osnova 26 nití/cm, útek 23 nití/cm
  • Zrážanlivosť: osnova 6%, útek 4% (pranie 40°C)
  • Zdobenie: vyšívacia niť AKRYL