Ručne vyšívané mužské košele s výšivkou na rukávoch
Košeľa (košuľa) bola z tenkého ľanového alebo konopného plátna. Najstaršie košele z 19. storočia boli bez goliera, s rovnými rukávmi bez manžiet - nosili sa k bielym súkenným nohaviciam. Košele zo začiatku 20. stor. mali predný i zadný stan (so švom na pleci) a rukávy z jednej poly plátna s podšitím na pleciach. Výstrih so stojatým golierikom sa zaväzoval tkanicou a rukávy boli stiahnuté do manžiet - oboje zdobila červená činovať alebo Výšivka. Do konca druhej svetovej vojny sa nosili košele z tenkého kupovaného plátna s preloženým golierom a zapínaním na gombičky zdobené nášivkami krížiková výšivka.
Plátenné gate (gače) boli jednopolové a používali sa iba ako spodný odev. Koncom 19. stor. nosili muži nohavice (chološňe) z bieleho alebo sivastého domáceho súkna, bez ozdôb. V tom istom čase sa nosili ako sviatočný odev biele plátenné nohavice (nohavki) z keprového plátna (dreľích) alebo čierne nohavice z kupovaného súkna. Plátenné i čierne súkenné nohavice šnurovali čiernymi (súkenné i modrými) šnúrami a doplnili hodvábnymi šnúrkami alebo súkenkom červenej, modrej, zelenej, žltej farby vyšívané rukávy. Šnurovanie bolo okolo dvoch predných rázporkov, vreciek a popri bočných švoch. Nohavice sa v páse upevňovali remeňom, ktorý sa vťahoval do obalka krížiková výšivka.
Vesta (ľajblík) bola ušitá z čierneho súkna, siahala do pásu. Vpredu sa zdobila kľukatými ozdobnými stehmi a strojom vyšitými kvietkami žltej a červenej farby, strapčekmi z vlny a viacerými radmi okrúhlych gombičiek. Nosila sa predovšetkým k sviatočnému odevu a v zime vyšívané rukávy.
Najpoužívanejším vrchným odevom bol biely súkenný kabát huňa, siahajúci pod pás. Materiálom bolo dobre vyvalchované domáce alebo továrenské súkno. Mal stojatý golier, dve vrecká, okraje lemované jemným zeleným súknom. Zapínal sa na mosadzné gombičky. Dlhý biely súkenný kabát, čo siahal do pol lýtok, sa volal čuha, mal veľký štvorcový preložený golier. Vyzdobil sa výšivkou na predných dieloch a v rohoch goliera. Nosil sa ojedinele, prehodený cez plecia. Obe spomínané súkenné súčasti sa kupovali na trhoch a jarmokoch. Slávnostným zimným oblečením bola biela alebo sivastá guba, ušitá z vlnenej látky, do ktorej sa pri tkaní zasúvali pramienky nespradenej vlny, a tým nadobudla vzhľad kožušiny. Guba sa podšívala plátnom, okolo krku a predných dielov mala červené lemovanie. Nosila sa prehodená cez plecia, zašité rukávy slúžili ako vrecká. Kupovala sa na trhu v Prešove, Sabinove, kam ich chodili predávať gubári z Gemera vyšívaná košeľa. Pred druhou svetovou vojnou muži začali nosiť kabát gerok. Siahal níže pása, mal mestský strih (preložený golier, vrecká) vyšívané rukávy.
Muži nosili klobúky - staršie boli okrúhle s vyhnutou strieškou, prestali sa nosiť po prvej svetovej vojne. Potom sa začali nosiť kupované mestské klobúky, ktoré si upravili tak, aby dienko bolo vysoké a strieška dolu šikmo spustená. V zime nosili čierne baranice. Klobúk alebo baranicu nesnímali z hlavy pri návštevách v miestnosti, ani na svadbách. Dávali si ich dolu iba pri jedle vyšívané rukávy.
Krojová pánska mužská košeľa sa robila z ľanového plátna. V súčastnosti sa používa bavlnené plátno.
Krojové košele vyšívané sú určené hlavne na slávnostné folklórne obrady, akou je svadba - odobierka a čepčenie mladuchy.
Tieto krojové košele sú z bavĺnených látok a výnimočne z ľanového plátna. Krojové súčasti sú Goraský, Liptovský, Terchovský klobúk.
Najčastejšie ich obsahuje Kysucký kroj, Oravský kroj, Terchovský kroj a Liptovský kroj.
Roznorodosť ľudového odevu vznikol v závislosti od lokality folklórnej oblasti.
Predaj Kysucká krojová košeľa, Oravská vyšívaná košeľa Liptovské krojové košele Detviansky kroj Horehronské kroje Hontiansky kroj Novohradské kroje Gemerské kroje Spišský kroj Šarišké kroje Zemplínsky kroj.
Folklórny súbor Kysučan pôsobí v okrese Čadca už desiatky rokov. Vo výbave má kroje z rôznych regiónov Slovenska.
Svadobný goralský kroj sa skladá z vyšívanej krojovej košele, goralskej vesty a klobúka, súkenných nohavíc a kabanice.
Krížiková výšivka.
Z množstva techník vyšívania podľa počítaných nití prvoradé miesto zaujíma krížikový steh. Patrí medzi najrozšírenejšie a najstaršie techniky v ľudovej výšivke. Zdobili sa ním súčasti odevu aj textílie takmer na celom Slovensku.
Krížikový ornament sa vytváral buď pozitívnym spôsobom, pri ktorom sa motívy vytvárali krížikom (na nevyšitom základe), alebo negatívnym spôsobom, pri ktorom motívy tvorili voľné nevyšité plôšky (vo vyšitom základe). Krížiková Výšivka sa často šila viacfarebne, pričom tvorila kompaktnú plochu.
Bohaté krížikové vzory charakterizovali oblasť západného Slovenska, okolie Nitry, Dolnej Marikovej, Fačkova, Horehronia, horného Liptova, Krupiny a Zemplína.
Krížik sa vyšíval niekoľkými spôsobmi z lícnej strany plátna, a to cez dve až štyri osnovné a útkové nite v závislosti od hrúbky a hustoty podkladu. Výnimku tvorila oblasť Krupiny, kde sa krížik vyšíval z rubovej strany plátna.
Krížik sa veľmi často kombinoval s vrkôčikovým krížikom, ktorý sa odlišoval hustotou ukladania nití a plastickosťou. Vyšíval sa zväčša tam, kde sa ním zapĺňala väčšia plocha. Vyšívaný v jednej aj vo viacerých súbežných linkách často dopĺňal a ohraničoval ornamentálne pásy vytvorené inými technikami (napr. hladkovaním, výrezom a hrachovinkou).
Krížik sa vyšíva sprava doľava cez rovnaký počet osnovných i útkových nití. Prvý steh sa položí zľava doprava uhlopriečne hore. Ihlou sa naberie vodorovným smerom sprava naľavo základný počet nití a vypichne sa. Druhý steh sa položí krížom cez prvý steh, vodorovné sa vypichne sprava naľavo a naberie dvojnásobný počet základných nití. Na rubovej strane vzniká v jednom rade zadný steh a v dru- hom stonkový steh.
Pri objednávaní v eshope sami rozhodujete o rozsahu zdobenia a ľahko dokážete ovplyviť výslednú cenu.
Produkt je vyrábaný na mieru postavy. Miery zadáte v objednávke eshop.
Dátum dodania závisí od aktuálnych možností výrobcu.
Je vhodné si termín telefonicky ovetiť.
Vaša farebná varianta výšivky
Vami požadovanú farebnú variantu môžete zadať pri vytváraní objednávky v E-shop NAOZAJ.EU.
Tu je miesto pre VAŠU kreativitu.
Sami vyberáte a určujete farby výšivky.
Jednotlivé farby zadáte v eshop naozaj.eu
Je nutné dodržať správne poradie farieb.
Pri určovaní poradia farieb sa riaďte ukážkami farebnej kombinácie výšivky (viď obrázky).
Ak chcete znížiť počet farieb výšivky (napríklad požadujete jednofarebnú výšivku) zadajte do výberových políčok eshop rovnakú farbu.
Krojová košeľa "JÁN" je zdobená krížikovou výšivkou na hrudi a rukávoch.
Inšpiráciou pre vyhotovenie výšivky je kniha Slovenská ľudová výšivka (strana 603). Publikáciu vydalo Ústredie ľudovej umeleckej výroby v roku 2011 - autori publikácie: Anna Chlupová a kolektív.
Výšivka je strojová, s použitím vlastných stehov so snahou o napodobenie ručného vyšívania. Aj preto je na nerozoznanie od ručnej výšivky. Základným materiálom je bavlnené plátno.
Košeľu ušijeme na mieru Vašej postavy - bez potreby návštevy krajčírky. Dodáme ju zásielkovou službou.