logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Mužská košeľa DUŠAN - rukávy s manžetami

Krojová pánska mužská košeľa sa robila z ľanového plátna. V súčastnosti sa používa bavlnené plátno.

Ručne vyšívané krojové košeľe

Krojové košele vyšívané sú určené hlavne na slávnostné folklórne obrady, akou je svadba - odobierka a čepčenie mladuchy.

Tieto krojové košele sú z bavĺnených látok a výnimočne z ľanového plátna. Krojové súčasti sú Goraský, Liptovský, Terchovský klobúk.

Najčastejšie ich obsahuje Kysucký kroj, Oravský kroj, Terchovský kroj a Liptovský kroj.

Kroje Slovenska.

Roznorodosť ľudového odevu vznikol v závislosti od lokality folklórnej oblasti.

Predaj Kysucká krojová košeľa, Oravská vyšívaná košeľa Liptovské krojové košele Detviansky kroj Horehronské kroje Hontiansky kroj Novohradské kroje Gemerské kroje Spišský kroj Šarišké kroje Zemplínsky kroj.

Región Kysuce - folklór.

Folklórny súbor Kysučan pôsobí v okrese Čadca už desiatky rokov. Vo výbave má kroje z rôznych regiónov Slovenska.

Svadobné obrady. Svadobný kroj.

Svadobný goralský kroj sa skladá z vyšívanej krojovej košele, goralskej vesty a klobúka, súkenných nohavíc a kabanice.

Vyšívacia technika - križovianske gatry.

Ďalšou pozoruhodnou technikou v tejto skupine výšiviek sú križovianske gatry. Charakterizuje ich štvorcový otvor, ktorý sa dosiahne dvojsmerným vytiahnutím nití. Rozličným prepletaním a slučkovaním nití sa vytvárala V prázdnej ploche výplň pripomínajúca čipku. Hranaté gatry sa vyšívali iba v niekoľkých obciach trnavskej oblasti, napr. vo Vlčkovciach, Dolných a Horných Lovčiciach a v Križovanoch nad Dudváhom, podľa ktorej sú aj pomenované. Rozšíríli sa tu koncom 19. storočia zásluhou kláštornej školy v Zavare.

Touto výšivkou sa zdobili volány na rukávcoch, zvané tacle, rukávy na mužských košeliach, no väčšmi sa vyskytovala na úžitkových textíliách (záclony, bielizeň).

Na sieti podobného typu ako pri gatrách vzniká vyťahovaná Výšivka (ťahaná). Rozdiel je v počte vyťahaných nití a v spôsobe zapĺňania očiek siete. Pri ťahanej výšivke je sieť hustejšia s drobnejšími očkami. Vzory sa vytvárajú vypĺňaním očiek prepletacím stehom. Tento typ výšivky sa vyskytoval najmä v trnavskej oblasti, v okolí Komárna a v oblasti Bzovíka.

Vyťahovanej výšivke je veľmi podobná Výšivka na sieti. Základná sieť je zhotovené sieťovaním ihlicou. Podobne ako žilinský Výrez aj Výšivka na sieti prenilda do ľudového prostredia v 18. storočí a uplatňovala sa pôvodne vo forme vložky ako výzdoba plachiet.18 Výšivka na sieti vznikala vypĺňaním očiek rozličnými stehmi: otáčaním, krížením, prepletaním. Očká sa zoskupovali do štylizovaných motívov a vzorov, často nasvedčujúcich o vzorníkových predlohách cudzieho ôvodu (pávy, kytice alebo vtáky).

Aj Výšivka na sieti prešla do výzdoby ľudového odevu. Zdobili a ňou čepce v okolí Trenčína, na dolnej Oravy, v Čičmanoch a v okolí Batizoviec, okružie na rukávcoch v okolí Skýcova a šatky v okolí Topoľčian.

Križovianske gatry. Základ tvorí sieť po dvojsmerne vytiahnutých nitiach. Na hrubšom plátne sa vystrihuje asi 8 až 9 nití, na stĺpik sa ponechá asi 6 až 8 nitiek. Okienko má byť o niečo väčšie ako plocha voľných nití plátna. Voľné nite sa pred vyšívaním gatier obtáčajú priadzou najprv zvislým, potom vodorovným smerom. Výplň gatry môže byť rozličná: slučkované trojuholníky, kolieska, vetvičky, pavúčiky a pod.

KROJ z ČIČMIAN

Podobný kroj, aký bol v Čičmanoch, s malými obmenami v úprave účesu a čepcoch, sa nosil aj v Zliechove, Košeckom Rovnom, Valaskej Belej a v iných dedinách v údolí Rajčianky. Odev žien bol celý zhotovený z bieleho plátna s výšivkami a čipkami ladenými do žlto-oranžových odtieňov, v Zvliechove boli výšivky pestrejšie. V Čičmanoch si ženy na čepiec upravovali šatku podviku, v Zliechove si na hlavu zvláštne priväzovali zásteru zdobenú výšivkou cez riasenie.

Ženský kroj

Rubáš bol z ľanového plátna, siahal od podpazušia do pol lýtok a upevňoval sa jedným ramienkom. Cez rubáš sa ovinoval širší pás z červenej vlny, pletený primitívnou technikou na krosienkach. Rukávce sa od začiatku 20. storočia šili z tenkého kupovaného plátna, šitánu, ich predný a zadný diel bol nariasený do stojatého golierika, pod ktorým bolo malé okružie z čipky, prípadne z vyšitého plátna. Rukávy boli vyšívané na prieramkoch. Na rubáš v bedrovej časti sa zaväzovala najprv zadná a potom predná zástera, obe boli široké, nariasené alebo naskladané. Predna bola bohato vyšívaná v dolnej tretine vo vodorovných pruhoch geometrickou, zoomorfnou a fytomortnou ornamentikou, známou ako žilinská robota, a doplnené ručne palíčkovanou alebo háčkovanou čipkou.

Sukňa z plátna bola vzadu husto riasená a vpredu sa nezošívala. aj k nej sa nosila predna vyšívaná zástera, nazývaná záponka.

Vrchným odevom boli biele súkenné kabanice, zdobené červeným a zeleným šnurovaním a vyšitými kvetmi. Veľmi zvláštna, archaická bola úprava hlavy žien s podložkou grgulou, ktoré vytvárala dva rohy. Na čepiec sa daval dlhý vyšívaný pás plátna, podvika. K sviatočnému odevu patril náhrdelník z viacerých radov fúkaných korálikov.

Svojráznou obuvou boli krpce a súkenné papučky zdobené červeno zelenou výšivkou. K obom sa nosili vlnené pančuchy, ktoré si do výšky členkov omotávali čiernymi vlnenými šnúrami.

Mužský kroj krojová košeľa Dušan
5.0  ➤ Spolu od 89 ľudí
Čičmianska košeľa DUŠAN - detail límca s gombíkom Vyšívaná košeľa DUŠAN - zapínanie na hrudi Vyšívané košele DUŠAN - simulovaná ručná výšivka Krojové košele DUŠAN - čičmianska výšivka na rukávoch

Mužský kroj

Košeľa z domáceho plátna mala široké rukávy a stojatý golierik. Okolo rozstrihu, na golieriku, dolnom okraji rukávov a v ramennom švíku bola zdobená výšivkou v žltých, oranžových a červených odtieňoch.

Gate z polohrubého plátna boli pôvodne v 19. storočí aj vrchným letným odevom, potom prešli ako spodný odev pod súkenné nohavice. Tie boli z bieleho, ale i sivého súkna, s jedným rázporkom a bočnými rozstrihmi, ktoré bývali zdobené zeleno-červenou vlnenou šnúrkou, jemnou výšivkou a strapčekmi z vlny. Ešte začiatkom 20. storočia sa už síce zriedkavo, ale predsa nosili široké kožené trojprackové opasky. Vrchným odevom boli hune, siahajúce takmer po kolená, z bieleho alebo čierneho súkna, lemované červenou šnúrou. Klobúky mali rozličné tvary, vyhnutú krempu a ozdoby so strapcami.

Dospelí muži nikdy nechodili bosí, obúvali si pletené pančuchy z domácej vlny s rázporkom naboku a krpce s koženými návlekmi.

Výšivka podľa predkresleného vzoru.

Ďalšia výrazná technika vyšívania - dierky - patrí k novším technikám. Rozšírila sa najmä na západnom Slovensku v 19. storočí s nástupom tenkých materiálov. V bielom vyhotovení sa vyskytovala v trnavskej oblasti, v menšej miere na Záhorí, V okolí Topoľčian, Nitry, Zlatých Moraviec, Levíc a Krupiny. Farebná dierkovaná Výšivka sa najviac uplatnila v okolí Piešťan. Dierky mali niekoľko tvarov a vyšívali sa viacerými spôsobmi. Okrem typickej okrúhlej dierky rôznych veľkostí sa vyskytovali oválne a rozpolené dierky, lístkové dierky a pod. Najbežnejšie bolo husté obšívanie dierok po celom obvode krátkym stehom, prípadne dierky s rozširujúcim sa obšívaním bez podloženia aj s podložením.

S dierkovanou technikou úzko súvisí gatrová technika. Okrem hranatých (križovianskych) gatier, o ktorých sme sa už zmienili, rozlišujeme okrúhle gatry. Podobne ako dierky, aj okrúhle gatry sa rozšírili na Slovensku v 19. storočí. Zdobili sa nimi niektoré svíatočné súčasti odevov, napr. čepce, šatky, volány na rukávcoch (tacle, krézle) a Zástery, a to najmä na Záhorí, V okolí Lamača a na strednom Slovensku v okolí Nitrianskeho Právna a Liptovskej Lúžnej. Najväčšiu rozmanitosť, dokonalú technickú a výtvarnú úroveň mali gatry v trnavskej oblasti. Boli rôznej veľkosti, tvarov a s rozličnými výplňami, podľa ktorých sa aj pomenúvali (napr. gombíki, hviezdi, lišajka, dierka).

Významnú skupinu vo vyšívacích technikách predstavujú také, ktoré sa viažu na špeciálny podkladový materiál, napr. na tyl. Na Slovensku sa začal tento materiál používať v druhej polovici 19. storočia. Šili sa z neho a vyšívali odevné súčasti, najmä čepce, a to vo viacerých oblastiach. Na tyle sa vyšívalo niekoľkými technikami. Na západnom Slovensku v okolí Senice, Jablonice, Myjavy, ale aj v oblasti Sládečkoviec, v Púchovskej doline, v okolí Párnice a Krupiny sa vyskytovalo preťahovanie na tyle. Prevliekaním nite v šikmom a V rovnom smere cez očká tylu sa vytváral geometrický ornament (Púchovská dolina, Krupina), alebo sa formovali rôzne štylizované motívy, ako kvietky, lístky, hviezdičky (dolná Orava). Prevliekaním v kombinácii s dierkami sa zhotovovali čipky, ktorými sa nahrádzali drahé tylové (vláčkové) paličkované čipky (okolie Senice, Myjavy a Sládečkoviec).

Ďalšiu techniku v skupine výšiviek na tyle predstavuje tzv. tylangrová robota, ktorá sa vyskytovala v oblasti Trnavy, Piešťan a Myjavy. Vyšívalo sa zároveň cez tyl a tenký podkladový materiál, najčastejšie batist, vaper alebo šifón. Motívy sa nakreslili na podklad, kontúry sa obšili hustou obnitkou a napokon sa odstránila zvyšná podkladová tkanina. Tylangrová robota sa zväčša kombinovala s plnou výšivkou, dierkami a gatrami. Uplatnila sa najmä na šatkách, čepcoch, rukávcoch a polkách.

Tylangrovej robote je príbuzné vyšívanie retiazkou na tyle, rozšírené najmä v okolí Zvolena (Detva, Očová a Poniky). Robí sa háčikom (krivou ihlou) v podobných variáciách ako tylangrová robota.

Slučkovací steh.

Šije sa podľa počítania nití i podľa predkreslenia zväčša na okraji textilíi. Steh sa ukladá husto vedľa seba do tvaru liniek alebo zúbkov. Aby boli zúbky plastickejšie, plocha sa zaplní predným alebo stonkovým stehom.

Dierky

Dierka sa predkresli a obšije predným stehom. Vnútorná plocha sa prestrihne alebo po obvode obstrihne. Konrúra dierky sa obšíva hustým krátkym stehom.

Okrúhle gatry - Slučkovaná gatra, Pavúková gatra, Hviezdícová gatra, Gatra s napínanýrni niťami.

CENA: od 40 €
e-shop
www.naozaj.eu

Pri objednávaní v eshope sami rozhodujete o rozsahu zdobenia a ľahko dokážete ovplyviť výslednú cenu.

Produkt je vyrábaný na mieru postavy. Miery zadáte v objednávke eshop.
Dátum dodania závisí od aktuálnych možností výrobcu.
Je vhodné si termín telefonicky ovetiť.

Vaša farebná varianta výšivky

Vami požadovanú farebnú variantu môžete zadať pri vytváraní objednávky v E-shop NAOZAJ.EU.

Farebná kombinácia "A"
 
1.farba - modrá tmavá
 
2.farba - modrá svetlá
 
3.farba - oranžová
Vyšívaná košeľa DUŠAN s manžetami - farebná varianta: modrá svetlá - modrá tmavá - oranžová
Farebná kombinácia "B"
 
1.farba - hnedá tmavá (meď)
 
2.farba - hneda svetlá (bronz)
 
3.farba - čierna
Vyšívaná košeľa DUŠAN s manžetami - farebná varianta: hneda svetlá - hnedá tmavá - čierna
Farebná kombinácia "C"
 
1.farba - čierna
 
2.farba - červená svetlá
 
3.farba - hneda svetlá (bronz)
Vyšívaná košeľa DUŠAN s manžetami - farebná varianta: červená svetlá - čierna - hneda svetlá
Farebná kombinácia "D"
 
1.farba - modrá svetlá
 
2.farba - červená svetlá
 
3.farba - modrá tmavá
Vyšívaná košeľa DUŠAN s manžetami - farebná varianta: červená svetlá - modrá svetlá - modrá tmavá
Farebná kombinácia "E"
 
1.farba - červená svetlá
 
2.farba - červená tmavá
 
3.farba - červená svetlá
Vyšívaná košeľa DUŠAN s manžetami - farebná varianta: červená tmavá - červená svetlá
Farebná kombinácia "F"
 
1.farba - hnedá tmavá (meď)
 
2.farba - hneda svetlá (bronz)
 
3.farba - hnedá tmavá (meď)
Vyšívaná košeľa DUŠAN s manžetami - farebná varianta: hneda svetlá - hnedá tmavá
Farebná kombinácia "G"
 
1.farba - modrá svetlá
 
2.farba - modrá tmavá
 
3.farba - modrá svetlá
Vyšívaná košeľa DUŠAN s manžetami - farebná varianta: modrá tmavá - modrá svetlá
Farebná kombinácia "H"
 
1.farba - modrá tmavá
 
2.farba - modrá tmavá
 
3.farba - oranžová
Vyšívaná košeľa DUŠAN s manžetami - farebná varianta: modrá tmavá - oranžová
Farebná kombinácia "I"
 
1.farba - zelená tmavá
 
2.farba - zelená tmavá
 
3.farba - hneda svetlá (bronz)
Vyšívaná košeľa DUŠAN s manžetami - farebná varianta: zelená tmavá - hneda svetlá
Farebná kombinácia "J"
 
1.farba - zelená svetlá
 
2.farba - zelená tmavá
 
3.farba - zelená svetlá
Vyšívaná košeľa DUŠAN s manžetami - farebná varianta: zelená tmavá - zelená svetlá
Farebná kombinácia "K"
 
1.farba - červená svetlá
 
2.farba - čierna
 
3.farba - oranžová
Vyšívaná košeľa DUŠAN s manžetami - farebná varianta: čierna - červená svetlá - oranžová
Farebná kombinácia "L"
 
1.farba - hnedá tmavá (meď)
 
2.farba - čierna
 
3.farba - hneda svetlá (bronz)
Vyšívaná košeľa DUŠAN s manžetami - farebná varianta: čierna - hnedá tmavá - hneda svetlá
Farebná kombinácia "M"
 
1.farba - oranžová
 
2.farba - hneda svetlá (bronz)
 
3.farba - hnedá tmavá (meď)
Vyšívaná košeľa DUŠAN s manžetami - farebná varianta: hneda svetlá - oranžová - hnedá tmavá
Farebná kombinácia "N"
 
1.farba - zelená tmavá
 
2.farba - hneda svetlá (bronz)
 
3.farba - zelená svetlá
Vyšívaná košeľa DUŠAN s manžetami - farebná varianta: hneda svetlá - zelená tmavá - zelená svetlá
Farebná kombinácia "O"
 
1.farba - hneda svetlá (bronz)
 
2.farba - hnedá tmavá (meď)
 
3.farba - čierna
Vyšívaná košeľa DUŠAN s manžetami - farebná varianta: hnedá tmavá - hneda svetlá - čierna
Farebná kombinácia "P"
 
1.farba - červená svetlá
 
2.farba - oranžová
 
3.farba - červená tmavá
Vyšívaná košeľa DUŠAN s manžetami - farebná varianta: oranžová - červená svetlá - červená tmavá
Farebná kombinácia "R"
 
1.farba - červená svetlá
 
2.farba - oranžová
 
3.farba - čierna
Vyšívaná košeľa DUŠAN s manžetami - farebná varianta: oranžová - červená svetlá - čierna
Farebná kombinácia "S"
 
1.farba - modrá tmavá
 
2.farba - oranžová
 
3.farba - modrá svetlá
Vyšívaná košeľa DUŠAN s manžetami - farebná varianta: oranžová - modrá tmavá - modrá svetlá
Ako zadať farby výšivky ?

Tu je miesto pre VAŠU kreativitu.

Sami vyberáte a určujete farby výšivky.

Jednotlivé farby zadáte v eshop naozaj.eu

Je nutné dodržať správne poradie farieb.

Pri určovaní poradia farieb sa riaďte ukážkami farebnej kombinácie výšivky (viď obrázky).

Ak chcete znížiť počet farieb výšivky (napríklad požadujete jednofarebnú výšivku) zadajte do výberových políčok eshop rovnakú farbu.

Dostupné farby
 
žltá
 
oranžová
 
červená svetlá
 
červená tmavá
 
hnedá tmavá (meď)
 
hnedá svetlá (bronz)
 
zelená svetlá
 
zelená tmavá
 
modrá svetlá
 
modrá tmavá
 
sivá
 
čierna
 
biela

Krojová košeľa "DUŠAN" (s mažetami) je zdobená hladkovanou a krížikovou výšivkou na hrudi, límci, ramenách a manžetách.

Máte možnosť zvoliť rôzne farebné kombinácie výšivky, ale aj rozsah vyšívania (límec, hruď, ramená, manžety).

Výšivka je strojová, s použitím vlastných stehov so snahou o napodobenie ručného vyšívania. Aj preto je na nerozoznanie od ručnej výšivky. Základným materiálom je bavlnené plátno.

Košeľu ušijeme na mieru Vašej postavy - bez potreby návštevy krajčírky. Dodáme ju zásielkovou službou.

Mužské folklórne košele s Čičmianskou výšivkou
Parametre produktu
 • Základná tkanina: bavlnená tkanina - 100% bavlna (170g/m2) - biele plátno
 • Hustota tkania: osnova 26 nití/cm, útek 23 nití/cm
 • Zrážanlivosť: osnova 6%, útek 4% (pranie 40°C)
 • Zdobenie: vyšívacia niť AKRYL