logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Mužská ľudová košeľa ONDREJ

Krojová pánska mužská košeľa sa robila z ľanového plátna. V súčastnosti sa používa bavlnené plátno.

Ručne vyšívané krojové košeľe

Krojové košele vyšívané sú určené hlavne na slávnostné folklórne obrady, akou je svadba - odobierka a čepčenie mladuchy.

Tieto krojové košele sú z bavĺnených látok a výnimočne z ľanového plátna. Krojové súčasti sú Goraský, Liptovský, Terchovský klobúk.

Najčastejšie ich obsahuje Kysucký kroj, Oravský kroj, Terchovský kroj a Liptovský kroj.

Kroje Slovenska.

Roznorodosť ľudového odevu vznikol v závislosti od lokality folklórnej oblasti.

Predaj Kysucká krojová košeľa, Oravská vyšívaná košeľa Liptovské krojové košele Detviansky kroj Horehronské kroje Hontiansky kroj Novohradské kroje Gemerské kroje Spišský kroj Šarišké kroje Zemplínsky kroj.

Región Kysuce - folklór.

Folklórny súbor Kysučan pôsobí v okrese Čadca už desiatky rokov. Vo výbave má kroje z rôznych regiónov Slovenska.

Svadobné obrady. Svadobný kroj.

Svadobný goralský kroj sa skladá z vyšívanej krojovej košele, goralskej vesty a klobúka, súkenných nohavíc a kabanice.

Vyšívacia technika - križovianske gatry.

Ďalšou pozoruhodnou technikou v tejto skupine výšiviek sú križovianske gatry. Charakterizuje ich štvorcový otvor, ktorý sa dosiahne dvojsmerným vytiahnutím nití. Rozličným prepletaním a slučkovaním nití sa vytvárala V prázdnej ploche výplň pripomínajúca čipku. Hranaté gatry sa vyšívali iba v niekoľkých obciach trnavskej oblasti, napr. vo Vlčkovciach, Dolných a Horných Lovčiciach a v Križovanoch nad Dudváhom, podľa ktorej sú aj pomenované. Rozšíríli sa tu koncom 19. storočia zásluhou kláštornej školy v Zavare.

Touto výšivkou sa zdobili volány na rukávcoch, zvané tacle, rukávy na mužských košeliach, no väčšmi sa vyskytovala na úžitkových textíliách (záclony, bielizeň).

Na sieti podobného typu ako pri gatrách vzniká vyťahovaná Výšivka (ťahaná). Rozdiel je v počte vyťahaných nití a v spôsobe zapĺňania očiek siete. Pri ťahanej výšivke je sieť hustejšia s drobnejšími očkami. Vzory sa vytvárajú vypĺňaním očiek prepletacím stehom. Tento typ výšivky sa vyskytoval najmä v trnavskej oblasti, v okolí Komárna a v oblasti Bzovíka.

Vyťahovanej výšivke je veľmi podobná Výšivka na sieti. Základná sieť je zhotovené sieťovaním ihlicou. Podobne ako žilinský Výrez aj Výšivka na sieti prenilda do ľudového prostredia v 18. storočí a uplatňovala sa pôvodne vo forme vložky ako výzdoba plachiet.18 Výšivka na sieti vznikala vypĺňaním očiek rozličnými stehmi: otáčaním, krížením, prepletaním. Očká sa zoskupovali do štylizovaných motívov a vzorov, často nasvedčujúcich o vzorníkových predlohách cudzieho ôvodu (pávy, kytice alebo vtáky).

Aj Výšivka na sieti prešla do výzdoby ľudového odevu. Zdobili a ňou čepce v okolí Trenčína, na dolnej Oravy, v Čičmanoch a v okolí Batizoviec, okružie na rukávcoch v okolí Skýcova a šatky v okolí Topoľčian.

Križovianske gatry. Základ tvorí sieť po dvojsmerne vytiahnutých nitiach. Na hrubšom plátne sa vystrihuje asi 8 až 9 nití, na stĺpik sa ponechá asi 6 až 8 nitiek. Okienko má byť o niečo väčšie ako plocha voľných nití plátna. Voľné nite sa pred vyšívaním gatier obtáčajú priadzou najprv zvislým, potom vodorovným smerom. Výplň gatry môže byť rozličná: slučkované trojuholníky, kolieska, vetvičky, pavúčiky a pod.

Folklórna stuha košeľa Ondrej
5.0  ➤ Spolu od 32 ľudí
Mužská ľudová košeľa ONDREJ, vyšívaná pletacou priadzou - hruď a límec Mužská ľudová košeľa ONDREJ, vyšívaná pletacou priadzou - výšivka na hrudi Mužská ľudová košeľa ONDREJ, vyšívaná pletacou priadzou - detail límca Mužská ľudová košeľa ONDREJ, vyšívaná pletacou priadzou - zdobenie na rukáve
Mužská ľudová košeľa ONDREJ  - rozsah zdobenia: límec + hruď + rukávy Mužská ľudová košeľa ONDREJ  - rozsah zdobenia: límec + hruď Mužská ľudová košeľa ONDREJ  - rozsah zdobenia: hruď + rukávy Mužská ľudová košeľa ONDREJ  - rozsah zdobenia: límec + rukávy

Nášivky - vyšívacia technika.

Do tejto skupiny techník zaraďujeme také techniky, pri ktorých sa našivajú na základnú tkaninu motívy vystrihnuté z iného materiálu (textilu, kože). Zmienime sa najmä o dvoch druhoch, a to o trakovickej aplikácii a o nášivke zlatými a striebornými niťami cez kartón.

Trakovická aplikácia, nazývaná aj vikladaná robota alebo šúplatková robota, V prvej polovici 20. storočia známa v niekoľkých dedinách pri Trnave (Horné Dubové, Kátlovce, Trakovice, Veľké Kostoľany a Žlkovce), po druhej svetovej vojne sa zúžila výlučne na Trakovice. Aplikácia sa do týchto obcí rozšírila V 19. storočí a jej pôvod sa zatiaľ nepodarilo presne zistiť.22 Skladala sa z niekoľkých technologických postupov.

Celá kompozícia sa musela najprv vyznačiť hrotom ihly na materiál, vystrihnúť, rozvinúť, zaťažiť, pristehovať na podkladový materiál a skrytým stehom prišiť. Pôvodne sa aplikoval ornament z plátna na tenký batist, vaper, organtín a neskôr na tyl. Trakovickou aplikáciou sa zdobili súčasti odevov aj bytové textílie.

Aplikácia podobného typu sa vyskytovala na súčastiach odevu aj v Martovciach pri Komárne. Od trakovickej aplikácie sa odlišuje jednoduchšie poňatými ornamentálnymi zostavami, farebnosťou a niektorými technickými detailami.

Pomerne náročná a zložitá je ďalšia technika v tejto skupine, a to nášivka zlatými a striebornými niťami cez kartón. Aj táto technika sa skladala z niekoľkých technologických postupov. Ornament, ktorý sa mal našiť, sa najprv nakreslil na tvrdý kartón, vyrezal, upevnil na textilný podklad a napokon pokryl kovovými niťami. Strieborné a zlaté nite neprechádzali podkladom, ale sa pri chytávali v bode ohybu tenkou priadzou. Takýto postup sa volil jednak z úsporných dôvodov (drahý materiál), jednak preto, aby sa kovová niť prevliekaním cez podklad neznehodnocovala.

Ako sme uviedli v časti o materiáli, nášivka zlatom sa udomácnila na Slovensku koncom 19. storočia. Vyskytovala sa na ľudovom odeve V oblasti Trnavy, Jablonice, Lubiny, v Čataji, vo Veľkom Grobe a v okolí Rybian. Zhotovovala sa však len v niektorých obciach, najviac v Hrnčiarovciach, Cíferi, Čataji a Chynoranoch, odkiaľ sa šírila predajom do okolitých aj vzdialenejších obcí. Nášivkou zlatou a striebornou niťou sa zdobili rukávce, čepce, šatky, mužské košele a Zástery. V okolí Rybian však menej ako V trnavskej oblasti. Najviac sa ňou zdobili zamatové čepce a golieriky s čipkovým volánom.

CENA: od 89 €
e-shop
www.naozaj.eu

Pri objednávaní v eshope sami rozhodujete o rozsahu zdobenia a ľahko dokážete ovplyviť výslednú cenu.

Produkt je vyrábaný na mieru postavy. Miery zadáte v objednávke eshop.
Dátum dodania závisí od aktuálnych možností výrobcu.
Je vhodné si termín telefonicky ovetiť.

Krojová košeľa "Ondrej" je zdobená najstaršou zachovanou technikou - našívanie vzorky pletacou priadzou. Tento spôsob zdobenia sa používal v dobe, keď priemyselne vyrábané vyšívacie bavlnky boli pre pospolitý ľud finančne nedostupné. Preto ich nahradzovali domácky vyrábanou ovčiou priadzou.

Keďže farbená ovčia vlna vďaka živočíšnemu pôvodu "púšťa" farbu, nahradili sme ju syntetickou pletacou priadzou.

Ako základný materiál (látku) je možné použiť bavlnené, alebo ľanové plátno - podľa priania zákazníka.

Košeľu ušijeme na mieru Vašej postavy - bez potreby návštevy krajčírky. Dodáme ju zásielkovou službou.

Mužský kroj košeľa ONDREJ našívaná priadza
Parametre produktu
  • Základná tkanina: bavlnená tkanina - 100% bavlna (170g/m2) - biele plátno
  • Hustota tkania: osnova 26 nití/cm, útek 23 nití/cm
  • Zrážanlivosť: osnova 6%, útek 4% (pranie 40°C)
  • Zdobenie: pletacia priadza AKRYL