Krojová pánska mužská košeľa sa robila z ľanového plátna. V súčastnosti sa používa bavlnené plátno.
Krojové košele vyšívané sú určené hlavne na slávnostné folklórne obrady, akou je svadba - odobierka a čepčenie mladuchy.
Tieto krojové košele sú z bavĺnených látok a výnimočne z ľanového plátna. Krojové súčasti sú Goraský, Liptovský, Terchovský klobúk.
Najčastejšie ich obsahuje Kysucký kroj, Oravský kroj, Terchovský kroj a Liptovský kroj.
Roznorodosť ľudového odevu vznikol v závislosti od lokality folklórnej oblasti.
Predaj Kysucká krojová košeľa, Oravská vyšívaná košeľa Liptovské krojové košele Detviansky kroj Horehronské kroje Hontiansky kroj Novohradské kroje Gemerské kroje Spišský kroj Šarišké kroje Zemplínsky kroj.
Folklórny súbor Kysučan pôsobí v okrese Čadca už desiatky rokov. Vo výbave má kroje z rôznych regiónov Slovenska.
Svadobný goralský kroj sa skladá z vyšívanej krojovej košele, goralskej vesty a klobúka, súkenných nohavíc a kabanice.
Krížiková výšivka.
Z množstva techník vyšívania podľa počítaných nití prvoradé miesto zaujíma krížikový steh. Patrí medzi najrozšírenejšie a najstaršie techniky v ľudovej výšivke. Zdobili sa ním súčasti odevu aj textílie takmer na celom Slovensku.
Krížikový ornament sa vytváral buď pozitívnym spôsobom, pri ktorom sa motívy vytvárali krížikom (na nevyšitom základe), alebo negatívnym spôsobom, pri ktorom motívy tvorili voľné nevyšité plôšky (vo vyšitom základe). Krížiková Výšivka sa často šila viacfarebne, pričom tvorila kompaktnú plochu.
Bohaté krížikové vzory charakterizovali oblasť západného Slovenska, okolie Nitry, Dolnej Marikovej, Fačkova, Horehronia, horného Liptova, Krupiny a Zemplína.
Krížik sa vyšíval niekoľkými spôsobmi z lícnej strany plátna, a to cez dve až štyri osnovné a útkové nite v závislosti od hrúbky a hustoty podkladu. Výnimku tvorila oblasť Krupiny, kde sa krížik vyšíval z rubovej strany plátna.
Krížik sa veľmi často kombinoval s vrkôčikovým krížikom, ktorý sa odlišoval hustotou ukladania nití a plastickosťou. Vyšíval sa zväčša tam, kde sa ním zapĺňala väčšia plocha. Vyšívaný v jednej aj vo viacerých súbežných linkách často dopĺňal a ohraničoval ornamentálne pásy vytvorené inými technikami (napr. hladkovaním, výrezom a hrachovinkou).
Krížik sa vyšíva sprava doľava cez rovnaký počet osnovných i útkových nití. Prvý steh sa položí zľava doprava uhlopriečne hore. Ihlou sa naberie vodorovným smerom sprava naľavo základný počet nití a vypichne sa. Druhý steh sa položí krížom cez prvý steh, vodorovné sa vypichne sprava naľavo a naberie dvojnásobný počet základných nití. Na rubovej strane vzniká v jednom rade zadný steh a v dru- hom stonkový steh.
Kysucký kroj - šitie krojov.
Čadca kroj ,
Oščadnicka kroj ,
Svrčinovec kroj ,
Skalité kroj ,
Kroj Zborov nad Bystricou ,
Turzovka kroj ,
Dunajov kroj ,
Vadičov kroj ,
Ochodnica kroj ,
Staškov kroj ,
Stará Bystrica kroj ,
Makov kroj ,
Terchová kroj,
Slovenský kroj,
Slovenské kroje,
slovensky kroj,
slovenske kroje,
Slovak folk costumes.
Ďalšou technikou vyšívanou vo vytiahnutých nitiach je ažúrka a jej rozličné varianty. Začisťovali sa nimi zahnuté obruby alebo delili plochu v kompozícii na menšie celky.
Ažúrky vznikajú rôznym spájaním a obtáčaním zvislých nití v tkanine. Hrachovinka aj ažúrky sa často kombinovali s inými technikami. Zdobili sa nimi odevné súčasti a textílie najmä na Záhorí, v okolí Myjavy, Trnavy, Bánoviec nad Bebravou, Topoľčian a Komárna.
Výrezové techniky, nazývané aj prelamovanie, vznikajú v sieti po dvojsmerne vyťahaných nitiach. Základ výrezu tvoria očká spevnené obtáčaním, ktoré zostávajú voľné, alebo sa ozdobne vypĺňajú. Očká sa zoskupovali do rôzne veľkých geometrických útvarov (trojuholníkov, štvorcov a kosoštvorcov).
Kombinovaním výrezu s inými technikami, najmä s hladkovaním, vznikali efektné kompozície. Výrez sa vyšíval napríklad v okolí Trenčianskej Teplej, Rybian, Čičmian, Liptovskej Lúžnej a na Horehroní. Mimoriadne pôsobivé ornamentálne zostavy tohto typu boli na konopných plachtách v oblasti Záhoria.
Výrez s jednoduchou križovou výplňou nájdeme aj na odeve a kútnych plachtách z okolia Jelšoviec, kde sa vyšíval vždy bielou priadzou v kombinácii s farebnými hladkovanými motívmi.
Jednoduchá ažúrka sa vyšíva z rubovej strany zľava doprava v jednosmerne vytiahnutých nitiach. Na ihlu sa naberú dve až štyri nite (podľa hrúbky plátna) a zapichne sa do obruby. Jednoduchá ažúrka sa používa na obrubovanie textílií.
Retiazková ažúrka sa vyšíva v jednosmerne vytiahnutých nitiach. Polootvoreným retiazkovým stehom sa obši'vajú osnovné nite tak, že sa najskôr urobí vrchný rad, potom sa tkanína obráti a šije sa druhý rad retiazky.
Pri objednávaní v eshope sami rozhodujete o rozsahu zdobenia a ľahko dokážete ovplyviť výslednú cenu.
Produkt je vyrábaný na mieru postavy. Miery zadáte v objednávke eshop.
Dátum dodania závisí od aktuálnych možností výrobcu.
Je vhodné si termín telefonicky ovetiť.
Vaša farebná varianta výšivky
Vami požadovanú farebnú variantu môžete zadať pri vytváraní objednávky v E-shop NAOZAJ.EU.
Tu je miesto pre VAŠU kreativitu.
Sami vyberáte a určujete farby výšivky.
Jednotlivé farby zadáte v eshop naozaj.eu
Je nutné dodržať správne poradie farieb.
Pri určovaní poradia farieb sa riaďte ukážkami farebnej kombinácie výšivky (viď obrázky).
Ak chcete znížiť počet farieb výšivky (napríklad požadujete jednofarebnú výšivku) zadajte do výberových políčok eshop rovnakú farbu.
ľudová košeľa "RADOVAN" je zdobená krížikovou výšivkou.
Podkladom pre vyhotovenie vzorky je Vzorkovnica ľudovej výšivky - Alžbeta Lechnerová (autor publikácie).
Výšivka je strojová, s použitím vlastných stehov so snahou o napodobenie ručného vyšívania. Aj preto je na nerozoznanie od ručnej výšivky. Základným materiálom je bavlnené plátno.
Košeľu ušijeme na mieru Vašej postavy - bez potreby návštevy krajčírky. Dodáme ju zásielkovou službou.