logo
Slovenské kroje
Výroba a predaj krojov

Vyšívaná košeľa LUKÁŠ

Zo vzorov dominujú kosoštvorce vyšívané rôznofarebnými priadzami.Uplatňujú sa nové jednoduchšie aj náročnejšie techniky vyšívania. Obyčajný aj vrkôčikový krížik,hladkovanie,výrez a hrachovinka predstavujú základné techniky v horehronskej výšivke. Okrem nich sú zastúpené mešterka reťiazky krivinka a krokvička. Ornamentiku horehronskej výšivky charakterizujú geometrické motívy.

Detvianska výšívka

Vyšívanie krivou ihlou patrí medzi tradičnú techniku využívanú v Podpoľaní, ktorá sa odlišuje od ostatných regiónov Slovenska a tvorí významnú časť detvianskej ľudovej kultúry. Tieto vzory a ich jednotlivé časti sú použivané aj pri zhotovavaní krojov ale aj prestieraní na stoly, bytových doplnkov, vankúšov a podobne. Výšivky na plátno alebo zamat sú dodnes vyšívané ručne pôvodnou technikou so zachovaním tradičných vzorov detviansky kroj. Vyšívanie krivou ihlou je stará technika vyšívania, ktorou sa zdobili kroje a úžitkový textil v Detve a okolí a známa bola aj vo Vajnoroch a neďalekých dedinách. Má trocha zvláštny názov - výšivka krivou ihlou. Krivá ihla vlastne nie je ihla. Je to háčik s drevenou rúčkou a ostrým koncom, ktorým prepichuje látku a vytvára na nej súvislý retiazkový steh vyšívaná košela. Detvianska výšivka sa vyznačuje pestrými farbami a oblými tvarmi vyšívané rukávy.

Ručne vyšívaná podpolianska košeľa

V roľníckom prostredí sa na Slovensku udržali v oblastiach, kde sa zhotovovali detvianskekroje z domáceho plátna až do polovice 20. storočia vyšívaná košela. Výšivka podľa počítanej nite je metóda ručného vyšívania, pri ktorom sa stehy kladú podľa odpočítavania nití látky. Ľudovo je označovaný ako vyšívanie po niti. Zahrňuje viacero techník od jednoduchých účelových stehov, ktorými sa spájali, zošívali a začisťovali, naberali do zberov, spevňovali alebo ukončovali okraje tkanín, cez náročné techniky prelamovania a výrezu, vyšívania v sieti, až po masovo rozšírenú krížikovú výšivku a plochý steh. Staršiu vývinovú vrstvu predstavujú jednoduchšie geometrické postupy vzorovania detvianskeho kroja, ktoré sa vyšívali spamäti a uplatňovali na hrubom konopnom a ľanovom materiáli. Náš slovenský folklór je výnimočný rôznorodosťou tancov, piesní a tradícií. No pre nás ženy, našťastie aj krásnou farebnosťou krojov a doplnkov. Neobyčajné výšivky, vysoké party a nádherné stuhy. To všetko aj dnes ovplyvňuje mini módny priemysel, ktorý tvoria šikovné ruky slovenských žien a mužov – folklórom inšpirované motýliky, traky, kravaty, svadobné šaty a sukne, opasky, blúzky, party a venčeky.

Ručné vyšívanie

Ručné výšivky sa odlišujú vzhľadom, použitým podkladovým alebo vyšívacím materiálom a charakterom vyšívaného motívu detviansky kroj. Rôznym zoradením stehov je možné vytvoriť linku alebo plochu detvianska výšivka, vytvára sa výšivka lineárna alebo plochá, skladaním látky výšivka skladaná, vrstvením stehov sa docieli výšivka plastická vyšívaná košela, vystrihovaním látky sa vytvorí výšivka vzdušná alebo dierkovaná. Tato výšivka je veľmi často doplnená korálkami, libačkami (flitrami) a pod., ale tiež technikou tzv. malby ihlou, ktorá vďaka jemnému tieňovaniu vyšitého motívu pripomína ťah štetcom vyšívaná košela. Výšivka zlatom sa vyšíva na drahšie materiály ako napr. satén, zamat, hodváb a pod. kovovými niťami (napr. dragúnom) alebo ich napodobeninami (tzv. leónske materiály). Mriežky - prelamovanie v povytiahnutých nitiach osnovy alebo útku. Mriežky sú charakteristické povytiahnutím nití v osnove alebo útku a následným spevnením jednotlivých zväzkov nití mriežkovým alebo štvorčekovým stehom a ich ďalším zväzovaním, prepletaním, prešívaním a pod. Nite sú kladené iba po povrchu látky a prichytávané tenkým šiacím hodvábom vo farbe kovu. Podkladový materiál detviansky kroj je často zosilnený jemným kalikom alebo plátnom.

Očovská výšivka

Očovské vyšívanie KRIVOU IHLOU patrí medzi tradičnú techniku využívanú v Podpoľaní vyšívaná košeľa pre detviansky kroj a detvianska výšivka. Vyšívalo sa na plátno alebo zamat ručne s typickými vzormi pre tento región. Naučiť sa treba pripraviť si rám na vyšívanie, kreslenie a spájanie jednotlivých vzorov detviansky kroj. Pokročilejšia technika vyšívania je výšivka Richelieu (vysekávanie) a vyrezávanie krojovej výšivky. Folklór v móde dnes zažíva návrat detvianska výšivka. Návrat k našim koreňom a kultúre. Folklórne ladené jednotlivé kúsky odevu alebo doplnkov sú momentálne na výslní. Ja osobne pevne verím, že to tak ostane.

Detvianská košeľa výšivka Lukáš
5.0  ➤ Hodnotilo 24 ľudí
Podpolianska vyšívaná košeľa LUKÁŠ - detvianska výšivka na hrudi Vyšívaná košeľa LUKÁŠ - očovská výšivka na hrudi Podpolianska košeľa LUKÁŠ zdobená výšivkou - výšivka na hrudi Vyšívaná košeľa LUKÁŠ - ľudová horehronská výšivka na hrudi
Detvianska košeľa LUKÁŠ - výšivka na rukáve Detvianska košeľa LUKÁŠ - vyšívaný rukáv Detvianska vyšívaná košeľa - detail imitácie ručnej výšivky Detvianska vyšívaná košeľa - ručne vyšívaný rukáv - imitácia
Detviansky mužský kroj

Pre podpoliansku oblasť je typická krátka, do pol hrude siahajúca košeľa (košeľa). Vyšívaná košeľa bola z jedného kusa domáceho plátna, ktorého dlžka sa odmerala podľa upažených rúk. Po dĺžke sa plátno prehlo napoly, rukávy sa zošili od zápästia po podpazušie. Na preložení sa vystrihol otvor pre hlavu s krátkym rázporkom. Na sviatočných vyšívaných košeliach z jemnejšieho plátna začali rukávy vyšívať paličkovanou čipkou a ozdobovať detvianskou výšivkou detviansky kroj.

Ku krátkej vyšívanej košeli sa ako nohavice nosili iba plátenné gate (gati, gäti) a začiatkom storočia patril k ním i širší opasok na tri pracky. Gate sa šili z bavlneného domáceho plátna ich šírka sa menila. Staršie boli užšie, postupne dosiahli šírku i 3 poly (jedna nohavica). Naspodku sa gate vystrapkali a ozdobili podobnou výšivkou ako košeľa - obyčajne žltou a oranžovou bavlnkou.

Miestni obyvatelia poznali napr. podľa dĺžky strapcov na gatiach, z ktorej dediny je muž. Gate si dlho zachovali charakter vrchného odevu - nosili ich mládenci aj starí chlapi i v zime. Biele súkeňie nohavice s jedným rázporkom boli zriedkavejšie. Začiatkom storočia sa prestávali nosiť Opasky a popri krátkych sa začali nosiť aj dlhé košele, zapásané do gatí alebo do súkeniek. V niektorých dedinách krátke košele celkom prestali nosiť.

Ku krátkej košeli patril i krátky kožúšok bez rukávov (brusľak), lemovaný čiernou barančou kožušinou detvianska výšivka. Bol hnedý, bohato zdobený vybíjanírn, aplikáciami i výšivkou. Kožúšok cucaj siaha] do pása, bol hnedý alebo biely s veľkými motívmí kožených 'aplikácií v podobe kvetov, tulipánov, lístkov. Nebol lemovaný kožušinou. Na kožúšok sa vpredu uviazala veľká šatka so strapcami, ktorú nosili mládenci k sviatočnému odevu (predtým sa nosila za opaskom). Novšou súčasťou (20. stor.) je mužská zástera (fíertucha).

V zime majetnejší detviansky chlapi nosili dlhý pelerínový krokový kožuch bundu z bielej barančiny detviansky kroj. Na chrbte mali spustenú čiernu barančiu kožku kožušinou navrch. Vpredu i vzadu sa bunda ozdobila koženými aplikáciami i detvianskou výšivkou.

Najtypickejšia súčasť mužského detvianskeho odevu pre celú oblasť bola čierna kabaňica - súkenný kabát siahajúci niže pása, lemovaný červeným súkenkom. Zväčša sa nosil iba prehodený cez ľavé plece, upevnený remencom s okrúhlou prackou. Podľa nej poznali Detvancov - všade i vo vzdialenejších dedinách, kam chodili na jarmoky. Dlhý biely súkenný kabát (šírícà) patril k sviatočnému odevu (ženích). Širica mala preložený štvorcový golier, červené lemovanie detvianska výšivka. Nosila sa tiež len prehodená cez plece, upevnená pod hrdlom remencom, rukávy boli zašité a slúžili ako vrecká.

CENA: od 35 €
e-shop
www.naozaj.eu

Pri objednávaní v eshope sami rozhodujete o rozsahu zdobenia a ľahko dokážete ovplyviť výslednú cenu.

Produkt je vyrábaný na mieru postavy. Miery zadáte v objednávke eshop.
Dátum dodania závisí od aktuálnych možností výrobcu.
Je vhodné si termín telefonicky ovetiť.

Krojová košeľa "LUKÁŠ" je zdobená imitáciou ručného výšívania na hrudi a rukávoch. Základným materiálom je bavlnené plátno.

Pri programovaní strojnej výšivky sa snažíme dokonale napodobniť ručné vyšívanie. Ako je vidno na detailoch - strojná výšivka sa veľmi približuje k ručnej výšivke. Je však potreba veľkého počtu stehov. Na túto košeľu musí vyšívací stroj vykonať 328 tisíc stehov. (pre porovnanie - na vyšitie firemného loga na tričko s rozmermi 8x8cm je potrebné cca 5 až 10 tisíc stehov. Košeľa obsahuje 30 až 60 takýchto "vyšitých tričiek".)

Inšpiráciou pre vyhotovenie výšivky je kniha Slovenská ľudová výšivka (strana 505). Publikáciu vydalo Ústredie ľudovej umeleckej výroby v roku 2011 - autori publikácie: Anna Chlupová a kolektív.

Košeľu ušijeme na mieru Vašej postavy - bez potreby návštevy krajčírky. Dodáme ju zásielkovou službou.

Detvianska folklórna košeľa LUKÁŠ Podpoľanie kroj
Parametre produktu
  • Základná tkanina: bavlnená tkanina - 100% bavlna (170g/m2) - biele plátno
  • Hustota tkania: osnova 26 nití/cm, útek 23 nití/cm
  • Zrážanlivosť: osnova 6%, útek 4% (pranie 40°C)
  • Zdobenie: vyšívacia niť AKRYL